eli kumpi koulu mielestänne laadukkaampi? plussat ja miinukset? :)
laurea vs metropolia?
tiutaupiupau
51019
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Laurea
LBD
- LBD
Metropolia
isoin
- isoin
Olen kuulluut paljon hyvää metropoliasta (monia kavereita opiskellut eri koulutusohjelmissa ja toimipisteissä) ja laureasta on taas omakohtaisia kokemuksia kahdesta eri toimipisteestä. Nyt olen vaihtamassa koko koulua. Laurea ei sovi ainakaan minulle, lbd malli ja innovatiivisuus tuo mielestäni vain sekavuutta. Koulu vaikuttaa siltä kuin olisi vasta aloittanut toimintansa, kaikki on sekavaa ja kukaan ei tiedä mitään. Opetus ei ole opetusta vaan annetaan oppilaiden itse keksiä ratkaisuja..näin ainakin teoriassa.. Opettajat vaihtuvat kesken kurssien ja koskaan ei tiedä keneltä kysyä mitä, eivät myöskään vastaile vaan pyytävät kysymään lk.kavereilta (ryhmäytykää!)
Ryhmätöitä ja PALJON kouluajan ulkpuolella tehtäviä projekteja (ilmaista työvoimaa yrityksille..). Laureaan on myös mielestäni paljon helpompi päästä sisään.. Ei sovi ainakaan minulle!!
Metropoliassa on isoudesta ehkä johtuen etuna että voi ottaa myös muiden alojen opintoja vapaasti valittaviin, ja lisäksi jopa pitää suorittaa Metropolian innovaatio-opinnot, 10 op, monialaisia opintoja. Muut amkit ei tuollaisia innovaatio-opiskeluja pysty järkkäämään. Metropoliassa on Laureaan verrattuna myös tasokkaampia englanninkielisiä ohjelmia, erityisesti bisnespuolella, ja niitä saa ottaa muutkin kuin liiketalouden opiskelijat. Lisäksi on erinomaiset vaihtosuhteet ulkomaisiin korkeakouluihin ja vaihtoon pääsee helposti.
Tässä näitä tärkeimpiä syitä jo tulikin, mutta vielä yksi tärkeä asia: minusta Metropoliassa on mukavan salliva ja avoin henki, sitä on ehkä vaikea selittää, mutta se tuntuu hyvänä viihtymisenä. Näin opiskelijan näkökulmasta Metropolia on aivan ylivoimaisesti paras ammattikorkeakoulu Suomessa.
Itse opiskelen Laureassa, mutta omaan läheiset suhteet myös Metropoliaan.
Pakko todeta, että molemmissa on omat vahvuudet ja heikkoudet. Kannattaa tutustua huolella mihin on menossa. "Paremmuus" riippuu mistä haluaa. Itse pidän monien vihaamasta Laurean LbD pedagogikkasta. Koen kehittäväksi päässessäni tutustumaan käytännön ongelmiin ja kehittämään toimintaan. Laurealaisuuteen kuuluu mielestäni tietynlainen "yliaktiivisuus". Tällä tarkoitan, että jos haluat mennä vain putkimaisesti opiskellen tutkintosi läpi ja valmistua niin toivotan lämpimästi katseen suuntaamista muualle. Jos sinua kiinostaa tehdä kaikkea erikoista ja järjestää uutta, niin tervetuloa. Mielestäni AMK opiskeluun kuuluu aktiivistuus ja uuden luominen johon Laurea antaa loistavat mahdollisuuden. Täällä saa epäonnistua kunhan siitä oppii
Laureassa kaikille ei vaan riitä niitä kivoja projekteja, eikä kaikki saa niissä kivoja tehtäviä. Täytyy olla opettajan suosikki ja sosiaalisilta taidoiltaan hyvin kehittynyt, jotta pääsee mukaan ja voi olla "yliaktiivinen". Me, jotka ei olla kotona saatu kovin kummoisia eväitä sosiaaliseen kanssakäymiseen, joudumme jatkuvasti huomaamaan, että meitä potkitaan päähän, jotta toiset saisivat loistaa vieläkin enemmän. Totta on myöskin että Laureassa vallitsee yksi tie, yksi totuus ja yksi menetelmä - LbD. Muita ei suvaita ja muita saa mollata minkä kerkiää. Tätä on se aktiivinen laurealaisuus myöskin.
Koska laurealainen LbD-uskovainen siis aina yleensä mollaa muita kohottaakseen omaa statustaan, niin en usko tuohon edellisen kirjoittajan väitteeseen, että muissa amk:ssa mennään vaan putkimaisesti läpi tutkintoja, ja Laureassa vaan tehdään kaikkea erikoista järjestetään uutta. Tosiasia on, että joka paikassa on työelämäyhteistyötä, harjoittelua ja projekteja, kyse on vain siitä miten ne toteutetaan. Monessa paikassa kaikki pääsevät osallisiksi eivätkä joudu katsomaan sivusta, kuinka osa porukasta menestyy toisten kustannuksella. Monessa paikassa saa myöskin sanoa vapaasti mielipiteensä ilman että joutuu heti LbD-uskovaisten silmätikuksi.