Olisi tarvetta parannella kauhan kippaus-stydeemiä vanhassa takakuormaajassani. Siinä on semmonen "nykäise narusta" kauhankippaus (tai tässä tapauksessa "vedä ja nyi vaijerista joka menee monen mutkan kautta"). Ajattelin että varmaan paras ratkaisu tähän olisi semmonen letkussa menevä vaijeri (tyyliin polkupyörän jarruvaijer mutta paljon järeämpi). Saako tällaista vaijeria metritavarana? ja mistä? joku auton käsijarruvaijerikin varmaan kelpaisi, kunhan olis noin 3m pitkä.
Traktorin takakuormaajaan parempi vaijeri
1
573
Vastaukset
Kuullostaa sellaiselta oranssirunkoiselta, vaaleansinikauhaiselta Normetilta, Sisulta ja millä muulla merkillä lie vielä kauppaa tehty.
Ei se kuorellinen vaijeri ole mikään ratkaisu, rissojen kautta vedetty avovaijeri on selkeämpi. Samallalailla sinä revit säikeille senkin umpivaijerin, et vaan näe katkeilleita päitä ja ihmettelet vaijerin jumittumista. Minulla oli ja on vieläkin pihassa tuollainen Normetin kuormain. Ei se vaijeri kestä "kuorma päällä" repimistä. Kauhan etureuna pitää laskea kärryn reunalle, sitten laukaista ja nostaa. Kärryn reunat ovat sitten lujilla ja mutkilla aina, niin ainakin minulla olivat ja ovat. En enää käytä tuota kuormainta, kun tulin hankkineeksi etukuormaimellisen Casen. Hydraulinen kauhan hallinta olisi suositeltava tuohonkin takakuormaimeen. Värkkää mieluummin sellainen, äläkä tuhlaa rahojasi kalliisen umpivaijeriin! Pienellä käytöllä huomioi tuo aiempi ohjeeni! Turha repiä narusta, mikäli kauhan kärki on ilmassa ja koko taakka sen vaijerilla kiskottavan lukon takana, tai siis päällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521171
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.901157Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171030- 17868
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45783Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne112758Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64722- 12697
- 38609
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..70591