iltalehden mukaan sarjatuliaseita saa ostaa deaktivoituna....ok niin on.
Ne voi myös palauttaa takaisin käyttökuntoon helposti.
Laitonta, eli kukaan ei hae lupaa.nYksi aseseppä jäi kiinni.
Laittomia aseita on siis muillakin kuin huumekauppiailla ollut jo pidempään.
Miten käy, jos poliisi laiminlyö selvittää viestiketjun.
Selväähän on että sairaanhoitaja vastaa aina massamurhaehdotukseen yrittäen selvittää onko totta vai hupimielessä heitetty idea. Jos ehdottaja ilmiantaa sairaanhoitajan, pääsee selville missä tämä on ja sitten tulee toteuttamaan oman ehdotuksensa lähtevätkö muut vastuuseen kuolemantuottamuksesta, jos viestiketjuja ei ole selvitetty ajoissa.......käytännössähän ehdottaja voi omata aikeen, mutta pyrkiä salaamaan sen poistattamalla ketjun.
Ne voi myös palauttaa takaisin käyttökuntoon helposti.
Laitonta, eli kukaan ei hae lupaa.nYksi aseseppä jäi kiinni.
Laittomia aseita on siis muillakin kuin huumekauppiailla ollut jo pidempään.
Miten käy, jos poliisi laiminlyö selvittää viestiketjun.
Selväähän on että sairaanhoitaja vastaa aina massamurhaehdotukseen yrittäen selvittää onko totta vai hupimielessä heitetty idea. Jos ehdottaja ilmiantaa sairaanhoitajan, pääsee selville missä tämä on ja sitten tulee toteuttamaan oman ehdotuksensa lähtevätkö muut vastuuseen kuolemantuottamuksesta, jos viestiketjuja ei ole selvitetty ajoissa.......käytännössähän ehdottaja voi omata aikeen, mutta pyrkiä salaamaan sen poistattamalla ketjun.
Vastaukset 5
Vanhimmat
nyt jo premiata näiden älyvapaiden viestiesi kirjoittamisen.
Alku oli jopa kohtuullisen järkevää, mutta loppu kaatui taas tähän kategoriaan "puolenlitran vai kahden desin pullo, joka ensin oli ja sitten ei vaikka väitettiin ja kuitenkaan ei ollut vai oliko sittenkään" ja "poliisista pyysivät, että en opettaisi kosaanitappotapoja eteenpäin".
Hanki jo hoitoa.
Luetko g5rtg uutisia?
Ihan mielenkiintoisesta aiheesta kyse, nimittäin toissapäivänä jäi kiinni laittoman asepajan pitäjä, joka oli muuntanut dekottuja aseita, mm. sarjatuliaseita, takaisin toimiviksi, ja myynyt niitä alamaailmaan.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009113010686111_uu.shtml
"Poliisi on paljastanut laittoman asepajan, jossa toimimattomaksi käsiteltyjä aseita muutettiin uudelleen toimiviksi.
Outokummussa kootut aseet kaupattiin pimeille markkinoille.
Pohjois-Karjalan poliisin ja keskusrikospoliisin tutkimusten yhteydessä takavarikoitiin eri puolilta maata useita luvattomia aseita, joiden epäillään olevan outokumpulaisen 60-vuotiaan miehen kunnostamia. Poliisi sai haltuunsa muun muassa useita sarjatuliaseita kuten Suomi-konepistooleja."
Turha tuomita heti hulluksi jos ei itse seuraa maailman menoa.
aseen hallussapidosta.
Kertoikohan myyjä, näkyikö sen pankkitilillä, puhelutiedoissa tms kun ostajat jäivät kiinni?
Mitä siihen kirjoitukseni loppuun tulee, niin aika todennäköistä on että se perheen perustamista massamurhaa varten heinäkuussa ehdottanut omaa aikeen tai ajatuksen....käytös malli sopii ainakin niihin näkemiini psykoosipotilaisiin, joilla oli itsemurha-aie. Miksi ihminen muuten näkisi ihan yleistä asiaa sisältävän kirjoituksen väkivallan ihannointina. Sitä se ei ollut ja toinen vastaaja tajusi heti kirjoituksen pointin.......mikä sen helpompaa kuin temppu: valita asiattomasta tekstistä- -> ketju poistetaan kokonaan ja sitten väitä premiataa hulluksi -> muut luottavat. Sitten ampumisvideo nettiin.....No, voihan olla ettei niillä ole mitään yhteistä, mutta jos Vantaalta kotoisin oleva poika jossain vaiheessa tulee julkisuuteen massamurhaajana niin hienosti hän vetää kyttiä 10 - 0.....kuten Saarikin teki.
Tosiasia on että laittomia aseita voi olla liikenteessä ja saatavilla tämän tehtailijan kiinnijäämisestä huolimatta. Mitä ihmettä ne ihmiset tekivät niillä? Keräilivät ja halusivat toimivan?
Ei tarvi huumeveikkojen enää kauaa miettiä mistä saa aseita. Työllisyyskurssille metallipuolelle ja siitä sitten palauttelemaan aseita toimiviksi.
Deko ei voi olla sarjatuliase, vaan se on deaktivoitu eli toimintakelvottomaksi tehty entinen ase. Dekojen myymisessä ei ole mitään moitittavaa koska ne eivät ole laissa tarkoitettuja ampuma-aseita.
Eikä niistä ainakaan helposti mitään täysin käyttökelpoista sarjatuliasetta saa aikaiseksi. Jos nyt joku luuseri onnistuu yhden patruunan niillä joskus ampumaan niin entä sitten?
Iigorin Ladan takakonttibasaarista saa halvalla täysin toimivan rynnäkkökiväärin jolle ei tarvitse tehdä mitään. Paperit tosin tarvitaan, sellaiset joissa lukee että ... enpä nyt muistakaan mitä seteleissä lukee ...
Oletko tosiaan noin tyhmä vaan oletko lapsi tai amis.Tänä päivänä kunnon koneistamossa pystyy TAITAVA sorvari tekemään varmasti deaktivoidusta aseesta jopa paremman,kun se oli uutena.Jos vain halua riittää.Itsellä ei mieltymystä aseisiin sen kummemmin mutta tarvittaessa varmasti osaan ei vaan ole tarvetta moisee ja miksi olisi?