Elikkä tuli taas oltua niin tylsistynyt, että menin jostain mielijohteesta asentamaan Ubuntun koneelle. Ei siinä että Ubuntussa olis mitään pahaa, mutta se ei ole 6.06 jälkeen itelle oikein kolahtanut.
No mutta asiaan. Pistin kaikki tavarat eräälle kiintolevylle, mitä käytän silloin tällöin tarvittaessa koneessa kiinni. Se on osioitu kokonaan NTFS formaattiin. Pukkasin sille kiintsarille kaikki tavarat ja nyt ne pitäis sitten saada sieltä kiintolevyltä uudelleen asennetun Debian Lennyn kansioihin.
Debian kyllä löytää kiintsarin, mutta mounttaaminen ei toimi ainakaan graafisesti, eli miten liitän tuon levyn, niin että saan tavarat siirrettyä ja niitä tiedostoja on myös oikeus käyttää.
Pitäis varmaan perehtyä näihin liittämis juttuihin enemmän, mutta kun joissakin distroissa se on lähes automaattista nykyään ;)
kiittäen ja kumartaen Nichya (No-One)
Kiintolevyn liittäminen.
Nichya
1
349
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1285764
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962579- 1342487
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv82079- 121353
- 621097
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101042- 51912
- 76825
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101815