sairaspäivärahan saannista

auttakaa minua

Taidan olla onneton väliinputoaja. Olen sairastanut kotona, enkä ole hakenut lääkärin todistuksia, enkä ilmoittautunut työkkäriin koska a) en kuitenkaan ikäni takia enää saa töitä ja b) en saa korvauksia koksa olen ollut liian pitkään työttämänä.

Nyt olen hakenut pitkäaikaiseen sairauteeni todistukset itseasiassa 2 sairautta joista saan sairaslomaa aina 3 viikkoa kerrallaan.

Kela ilmoitti että pitää olla yhtäjaksoisesti sairaana 55 päivää, ennen kuin voin hakea sairaspäivärahaa ja siis aiemmat hakemukseni on hylätty.

Olen täysin rahaton tällä hetkellä, en tiedä miten pärjään.

Luin kelan sivuilta tällaisen tekstin, eli tällä työedellytyksellä tarkoitetaan sitten sitä tilannetta että olisin oikeutettu sairaspäivärahaan normaalin karenssin kuluttua ( n 9 päivää ensimmäisestä sairastumisesta).

Tietääkö kukaan mitä tarkoitetaan "hoitamassa omaa talouttaan", eli riittääkö että on kotona, hoitaa huushollin ja miehen ruuat ja kauppamenot jne. Lapsia ei ole
-------------------------------
Työedellytys täyttyy myös, jos olet ollut esimerkiksi

* opiskelemassa päätoimisesti
* työttömänä työnhakijana
* hoitamassa omaa talouttaan
* sapatti- tai vuorotteluvapaalla.
----------------------------------

3

449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • molli 78

      Ilmoittaudu työkkäriin , niin karenssi ei ole kuin 9 päivää...Silloin tuo työssäoloedellytys täyttyy.
      Tuon voit tehdä muuten netin kautta.

    • eläk....

      pitkäaikaiset sairaudet, niin miksi vain 3 viikkoa sairauslomaa kerralla (ja vielä molemmista??) Millaisista sairauksista on kyse? Käytkö 3 viikon välein erikoislääkäreillä? Millainen paranemisennuste? Kuntoutus?

    • kjlkljl

      1) ilmoittaudu työkkäriin. Karenssi tulee, mutta olet työnhakijana.
      2) Tilaa aika sosiaalitoimistosta toimeentulotukea varten. Puolison tulot otetaan huomioon.

      "Hoitamassa talouttaan" tarkoittaa tilanteita, jossa on kotona lasten kanssa tai puolison omaishoitajana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      112
      3697
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      310
      2600
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2170
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      43
      1961
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1719
    6. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      123
      1209
    7. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      100
      1182
    8. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      1010
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      84
      966
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      52
      942
    Aihe