Muistoja entisestä elämästä?

Sekoava(ko)

Hei, en nyt tiedä minne tämän laittaisin, mutta olen parin viime vuoden aikana kokenut melko kummallisia ilmiöitä ja "muistoja", joita en osaa selittää tai yhdistää mihinkään mikä liittyisi minuun.

Kaikki alkoi tosiaankin parisen vuotta sitten, kun olin nukkumassa sängyssäni. Heräsin sitten johonkin aikaan yöstä siihen, että joku kutsui minua nimeltä. Tuo ääni oli todella tuttu, mutta en osannut yhdistää sitä kehenkään tuntemaani ihmiseen.
Kun heräsin, näin sänkyni vierellä vanhemman naishenkilön. Pitkähköt, hieman harmahtavat hiukset ja vanhannäköinen mekko esiliina päällä. Ensimmäinen ajatus, mikä tuli mieleeni oli "äiti", vaikka tuo hahmo muistuttanut lainkaan äitiäni.
En osaa sanoin kuvailla tuota tunnetta, mutta sillä hetkellä tiesin, että tuo sänkyni vierellä seisova nainen oli äitini..
En pidä näkemääni hahmoa "haamuna", mutta en osaa muutenkaan selittää kuka tai mikä hän oli.

Toiset "muistot", liittyvät myöskin uniin. Olen nähnyt useasti unissa erään henkilön nimeltä Klaudia tai Claudia. Hän vaikuttaisi kuuluvan samaan aikakauteen "äitihahmoni" kanssa. Klaudia oli ilmeisesti piikana taikka palvelustyttönä varakkaassa perheessä. Hänkin liittyy jotenkin minuun, sillä unissani olen ärtynyt siitä miten huonosti enoni (?) kohtelee Klaudiaa. Eräässä unessa Klaudia saapuu huoneeseeni ja pyytää etten kertoisi enolleni mitä hän on tehnyt. Klaudia on myös useasti kysellyt, milloin minä täytän lupaukseni hänelle (?).
Välillä minusta myös tuntuu, että tämä Klaudia on välillä läsnä nykyisessä elämässänikin. Tunnen myös joskus sanoinkuvaamatonta katumusta ja rauhattomuutta jostain selvittämättömästä asiasta.

Minulla on mielessäni myös erittäin todentuntuinen muistikuva jossa kasvoni ja hiukseni ovat tulessa. Kuva ei ole kovin selkeä, mutta siihen liittyy paljon pelkoa ja kauhua.

Tiedän että tämä teksti on hyvin sekava, mutta en osaa oikein vielä koota näitä palasia miksikään selkeäksi kokonaisuudeksi.

2

872

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13+17

      Ajan kanssa. Kyllä se siitä. Nukut riittävän pitkät yönunet, rauhoitut. Vähennät stressiä. Tarvittaessa voit mennä henkimaailman ekspertin puheille, niitä löytyy monilta paikkakunnilta.

      Jos taas haluat hieman maallisempaa apua, psykologit ovat palveluksessasi.

      Osaatko kertoa, onko tämä tapahtunut Suomessa?

    • Nefilim

      Kiinostavaa...Kenties kyseessä on jonkinlainen karma-velka ja muistoja kyseistä elämästä..Ehkä klaudia on tullut samaan aikaan tänne, ja teillä on selvittämättömiä asioita keskenänne. Saattaa olla, että kohtaat hänet lihallisessakin muodossa, tosin eri ruumiissa mitä ennen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      133
      7290
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2660
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      267
      1290
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1059
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      171
      1000
    6. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      71
      945
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      940
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      794
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      773
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      741
    Aihe