Muistoja entisestä elämästä?

Sekoava(ko)

Hei, en nyt tiedä minne tämän laittaisin, mutta olen parin viime vuoden aikana kokenut melko kummallisia ilmiöitä ja "muistoja", joita en osaa selittää tai yhdistää mihinkään mikä liittyisi minuun.

Kaikki alkoi tosiaankin parisen vuotta sitten, kun olin nukkumassa sängyssäni. Heräsin sitten johonkin aikaan yöstä siihen, että joku kutsui minua nimeltä. Tuo ääni oli todella tuttu, mutta en osannut yhdistää sitä kehenkään tuntemaani ihmiseen.
Kun heräsin, näin sänkyni vierellä vanhemman naishenkilön. Pitkähköt, hieman harmahtavat hiukset ja vanhannäköinen mekko esiliina päällä. Ensimmäinen ajatus, mikä tuli mieleeni oli "äiti", vaikka tuo hahmo muistuttanut lainkaan äitiäni.
En osaa sanoin kuvailla tuota tunnetta, mutta sillä hetkellä tiesin, että tuo sänkyni vierellä seisova nainen oli äitini..
En pidä näkemääni hahmoa "haamuna", mutta en osaa muutenkaan selittää kuka tai mikä hän oli.

Toiset "muistot", liittyvät myöskin uniin. Olen nähnyt useasti unissa erään henkilön nimeltä Klaudia tai Claudia. Hän vaikuttaisi kuuluvan samaan aikakauteen "äitihahmoni" kanssa. Klaudia oli ilmeisesti piikana taikka palvelustyttönä varakkaassa perheessä. Hänkin liittyy jotenkin minuun, sillä unissani olen ärtynyt siitä miten huonosti enoni (?) kohtelee Klaudiaa. Eräässä unessa Klaudia saapuu huoneeseeni ja pyytää etten kertoisi enolleni mitä hän on tehnyt. Klaudia on myös useasti kysellyt, milloin minä täytän lupaukseni hänelle (?).
Välillä minusta myös tuntuu, että tämä Klaudia on välillä läsnä nykyisessä elämässänikin. Tunnen myös joskus sanoinkuvaamatonta katumusta ja rauhattomuutta jostain selvittämättömästä asiasta.

Minulla on mielessäni myös erittäin todentuntuinen muistikuva jossa kasvoni ja hiukseni ovat tulessa. Kuva ei ole kovin selkeä, mutta siihen liittyy paljon pelkoa ja kauhua.

Tiedän että tämä teksti on hyvin sekava, mutta en osaa oikein vielä koota näitä palasia miksikään selkeäksi kokonaisuudeksi.

2

972

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13+17

      Ajan kanssa. Kyllä se siitä. Nukut riittävän pitkät yönunet, rauhoitut. Vähennät stressiä. Tarvittaessa voit mennä henkimaailman ekspertin puheille, niitä löytyy monilta paikkakunnilta.

      Jos taas haluat hieman maallisempaa apua, psykologit ovat palveluksessasi.

      Osaatko kertoa, onko tämä tapahtunut Suomessa?

    • Nefilim

      Kiinostavaa...Kenties kyseessä on jonkinlainen karma-velka ja muistoja kyseistä elämästä..Ehkä klaudia on tullut samaan aikaan tänne, ja teillä on selvittämättömiä asioita keskenänne. Saattaa olla, että kohtaat hänet lihallisessakin muodossa, tosin eri ruumiissa mitä ennen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1310
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      674
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      448
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    15. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      83
      434
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe