Kleinspitzeistä!

Mitä harjoja käytätte kleinin turkkiin, että se pysyisi mahdollisimman pitkään hyvän näkösenä? Itselläni on karsta ja pohjavillakampa, mutta tuo jälkimmäinen ei oikeen sovellu ainakaan pennulle vielä. Miten saisin pennun näyttämään hampaitaan? tai opettamaan että se on "hyvä" asia ja se kuuluu rutiineihin.. Ei nimittäin millään tahdo aukaista suutaan..
3235
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

luulisin et kleinil ja mittelil on samanlaine turkki ni aattelin vastata.. ite käytän ihan normaalii metallist kampaa, ei tarvii mitää ihmellisii välinei. Mittelini turkki pysyy ilman harjaustakin siistinä ja takuttomana. Joskus ihan muodon vuoksi vaan harjailen jos lähtis ylimääräst karvaa, muuten ei kyl koskaa oo epäsiistin näkönen. Yks kertaki naapuri sano et ku on niiiiin siisti turkki et oon varmaa päivittäin harjannu, ni viime harjaus kerrast oli varmaan kuukausi aikaa..
Mun pentu on vähän arka et ei oikee pysy paikallaa jos meinaan kattoo hampai. Kannattaa vaa ottaa koira kainaloon ja kurkata hampai ja sit namipala vaik ei ehtis kauaa ees näyttää hampaitaa

Äänestä

Minun kleinin pennun 7kk turkki on pysynyt ihan hyvänä pelkällä karstalla harjaamalla, ei ole ollut takkuja.
Nyt kun alkaa pohjavillaa jo olla enemmän, niin olen kyllä miettinyt kamman hommaamista.
Harjataan parin päivän välein vähäsen koska se on mukavaa puuhaa :) Mutta on pysynyt siistinä vaikka välillä unohtuukin..

Mutta täällä otetaan myös vinkkejä turkin hoitoon liittyen vastaan!

Äänestä
  • Okei. Kiitoksia vastauksista:) ei se näytä hampaitaan varmasti muuten kun vahingossa haukottelemalla just sopivasti kun on sylissä :( pirullinen..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua! kirjoitti:

Mitä harjoja käytätte kleinin turkkiin, että se pysyisi mahdollisimman pitkään hyvän näkösenä? Itselläni on karsta ja pohjavillakampa, mutta tuo jälkimmäinen ei oikeen sovellu ainakaan pennulle vielä. Miten saisin pennun näyttämään hampaitaan? tai opettamaan että se on "hyvä" asia ja se kuuluu rutiineihin.. Ei nimittäin millään tahdo aukaista suutaan..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu