Lautapaneelin suunta

16+6

Onko kenelläkään viereisissä huoneissa katon panelointi erisuuntainen? Häiritseekö silmää?

Makuuhuoneen ja olohuoneen katot pitäisi paneloida. Itse paneloisin ne lyhyemmän seinän suuntaisesti, jolloin laudat pituussuunnassa tulisivat päävalon eli ikkunan suuntaan. Tätä puoltaisi jo sekin, että lyhyempiä lautoja olisi helpompi "ilmastoida" huoneissa koska tilaa on vähän. Toisekseen, huonekorkeudesta säästyisi pari senttiä kun voisi paneloida suoraan toisin päin olevan alkuperäisen raakalaudoituksen päälle.
Keittiössä, josta ovi makuuhuoneeseen, paneelit on ennestään toisin päin. Vaimon mielestä ei käy, että ovat eri suuntaan. Löytyykö apua vai häviänkö sodan?

9

1946

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5676

      sillä, että ovat erisuuntaa, onhan oviaukossa ovenpäälinen, joka erottaa katot toisistaan, ja ne laitetaan todella päävalon suuntaan, muuten se on täynnä varjoja, ja kyllä sekin häiritsee.

      • Vaimosi puolella

        Naisen mielipide: Vierekkäisissä huoneissa tulee olla samansuuntaiset kattopanelit. ;)


      • 435456
        Vaimosi puolella kirjoitti:

        Naisen mielipide: Vierekkäisissä huoneissa tulee olla samansuuntaiset kattopanelit. ;)

        harusilmä pitää ihmisen olla, että ne näkee yhtaikaa.


    • Kovin rauhattoman oloinen tulee, jos ovat eri suuntaan...
      Tietysti jos oviaukko on sellainen, ettei siitä normaalisti läpi näe, on vaikutus aika minimaalinen...

      • renlund

        No Ikkunansuuntaan tietysti, ja aina.


    • 16+6

      Kaivoin muovimaton alta alkuperäisen 50-luvun lautalattian, jonka aiomme säilyttää. Lattialaudat on samaan suuntaan kuin keittiön kattopaneelit. Se ei enään sovi minunkaan silmään, että saman huoneen katossa laudat olisi ristissä lattialautoihin nähden. Joten poikittain ikkunan suuntaan nähden tulee paneelit.

      • Kokemus-K

        Laitat toki niinkuin parhaaksi katsot mutta yleinen ohje on aina ollut niin parketin kuin panelointien suhteen se että laitetaan "valon suuntaan" eli huoneen pääikkunoita kohti. Tämä johtuu siitä että jos laitat poikittain valoa vasten niin panelien ponttisaumat tulevat paljon selvemmin esiin koska valo heittää voimakkaamman varjon joka pontin uraan. Ei tämä tietysti välttämättä häiritse mutta jos mikään sauma "irvistää" yhtään niin se näkyy niinpäin laitettaessa paljon helpommin. Ja sama juttu tietysti lattialautojen ja parketin saumojen kanssa.


    • katsos kattoon

      on etelä-pohjoissuuntaan mutta olohuoneessa pohjois-eteläsuuntaan, eli ei haittaa silmää silloinkaan kun katsoo kattoon.

    • ukko itse

      katsovat, ainakin makuuhuoneessa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      35
      1058
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      848
    3. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      700
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      40
      676
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      188
      530
    6. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      489
    7. jumala ei auta hittojakaan..

      kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir
      Sinkut
      204
      463
    8. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      45
      460
    9. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      56
      429
    10. Onneksi en ole riippuvainen Kuhmo Oy:stä

      Lähinnä naurattaa, kun ylipainoiset, punakat kuljetus ja muutkin yrittäjät yrittävät lohdutella itseään uuden omistajan
      Kuhmo
      6
      427
    Aihe