pentu ei syö!

nkziyt

Eli tosissaan haluaisin kysyä onko kellään ollut koskaan samanlaista tapausta; minulla on 6kk ikäinen pentu ja se on nyt jättänyt ruokailun KOKONAAN POIS.. se ei syö kertakaikkiaan mtn ja tätä on jatkunut n.2viikkoa. Silloin tällöin(viikossa 2-3päivänä) se saattaa vajaan desin ruokaa ottaa, mutta muuten se pitää itseään vesilinjalla. Ja pennun tosissaan pitäisi käyrien mukaan syödä 7desiä per päivä!!

Eläinlääkärissä on käyty mutta ei löytynyt mitään poikkeavaa!?!?
Pentu syö royal canin pentu ruokaa..tai siis söi.

Ulkoilemme paljon ja muuten pentu vaikuttaa energiseltä, mutta ruokaa se ei suuhunsa laita!! Olen todella huolissani koska pentu on rajusti alipainoinen.

Olen antanut sille aamulla ja iltapäivällä ruoan(3,5desiä),15min annan kipon olla maassa ja sitten nosta pois ja heitän ruoat roskiin. Ruokamerkin vaihdostakin olen kokeillut tosin niin että sekoitan "uutta" ruokaa "vanhan" ruoan sekaan jottei pentu oppisi vaatimaan aina kun ei maita niin jotakin herkullisempaa. Nyt olen laittanut ruokaa ainoastaa desin verran koska melkeen aina menee roskiin ylipuolet, ja sehän on ruoan haaskaamista. Jos pentu söisi laittaisin toki heti lisää.

Nyt vaan ihan mitä vaan kokemuksia tai neuvoja..siis ihan mitä vaan!
Olen niin ymmälläni koirani käytöksestä että meinaa järki mennä :/

KIITOKSI KAIKILLE JO VALMIIKSI Hymyilee

6

3585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koettu on

      Voi kuinka kurjaa, samassa tilanteessa ollaan oltu samanikäisen koiran kanssa ja huoli oli kova, kun se ei kerta kaikkiaan myöskään suostunut syömään. Nappuloita se ei enää suostunut syömään lainkaan, mutta nykyisin 3-vuotiaana kyllä syö niitäkin hyvällä ruokahalulla. Ruokahaluttomuutta kesti vuoden.

      Nyt on kiire alkaa syöttää koiralle jotain muuta ruokaa, mikä maistuisi. Kokeilepa alkaa antaa keitettyä riisiä tai kaurapuuroa sekä kananjauhelihaa tai jotain rasvaista jauhelihaa ja vihannesmössöä, esimerkiksi muussattua herne-maissi-paprika-seosta ja lohiöljyä sekä Inupekt Forte -maitohappobakteeria kerran päivässä ruoan kanssa. Anna aluksi myös Nutri-plus geeliä. Jauheliha voi maistua tai tuoksua paremmalta kypsennettynä. Kokeile maistuuko se raakana vai kypsennettynä koirallesi paremmin. Aluksi voit antaa ruoan ilman vihannesmössöä, ilman sitä ruoka voi maistua paremmin. Koiralla voi olla herkkä maha, ja sen takia se ei syö. Maha voi tulla ruoasta kipeäksi, vaikka löysää mahaa ei tulisikaan. Maitohappobakteeri suojelee mahaa.

      http://www.biofarm.fi/content/view/377/lang,fi/
      http://www.biofarm.fi/content/view/113/lang,fi/

      Jos koira ei syö nappuloita, kannattaa ruokaan lisätä myös jotain monivitamiinivalmistetta, esim. Aptus Multidogia tai Aptus Multipuppya.

      Tsemppiä!

      • koettu on

        Ja unohtui edellisestä. Jos koira ei ala syödä itse kupista, nosta kuppi syliisi ja tarjoa siitä koiralle ruokaa. Jos ei vieläkään syö, työnnä ruokaa sormin suuhun. Yritä saada se syömään keinolla millä hyvänsä vaikkapa pieniä määriä kerrallaan useita kertoja päivässä. Jätä nappulat toistaiseksi pois.

        Kannattaa myös varmistaa, ettei koiralla ole selkä- tai niskaongelmia. Jospa sillä on vaikea syödä kumartuneena alas, koska jokin paikka on kipeä.


    • tutkittiinko?
      • eri huoneeseenkin.

        Kokeile jättää, kun koira jää kotiin yksin. Koira voi kokea syömisen painostavana ja kielteisenä, vaistotessaan stressaantuneisuutenne. Kokeile piilottaa ruokaa esim pahvipurkkiin, jonka kanssa ensin leikit koiran kanssa, saalisvaiston hyväksikäyttöä. Entäs ruoan vaihto, oletko kokeillut barffia, aluksi vaikka 50 g jauhelihaa ja ja pieni kourallinen normaaliruokaa sekaan, jos et halua kokonaan barffiin lähteä. Olet varmaan kysynyt jo kasvattajaltakin. Mitä jos kylässä kävisi koira, joka syö innolla, tietystio koirat pidettävä sillä tavoin, ettei ruokailusta pääse tulemaan kärhämää, mutta toisen esimerkki voisi houkutella syömään.


      • wekkali
        eri huoneeseenkin. kirjoitti:

        Kokeile jättää, kun koira jää kotiin yksin. Koira voi kokea syömisen painostavana ja kielteisenä, vaistotessaan stressaantuneisuutenne. Kokeile piilottaa ruokaa esim pahvipurkkiin, jonka kanssa ensin leikit koiran kanssa, saalisvaiston hyväksikäyttöä. Entäs ruoan vaihto, oletko kokeillut barffia, aluksi vaikka 50 g jauhelihaa ja ja pieni kourallinen normaaliruokaa sekaan, jos et halua kokonaan barffiin lähteä. Olet varmaan kysynyt jo kasvattajaltakin. Mitä jos kylässä kävisi koira, joka syö innolla, tietystio koirat pidettävä sillä tavoin, ettei ruokailusta pääse tulemaan kärhämää, mutta toisen esimerkki voisi houkutella syömään.

        Luulen että koirasi on sairas ja sinulla on ollut huono lääkäri. Mene toiselle. Ja ihan tänään.


    • Anonyymi

      Anna muuta ruokaa. Vaihtele, osta vaikka viljatonta ruokaa!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      241
      7467
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      139
      3901
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      117
      2178
    4. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      26
      1477
    5. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      43
      1453
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      33
      1372
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      341
      1190
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      1002
    9. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      938
    10. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      7
      907
    Aihe