http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?productId=492117&storeId=1444&catalogId=1444&shopId=19651&com...
Olen aloitteleva Graafisen suunnittelun opiskelija ja haaveissa olisi ostaa toiseksi työkoneeksi tuollainen opiskelijaystävällinen vaihtoehto. Mitäpä kansakunta sanoo? Onko tarpeeksi tehokas pyörittämään Photoshoppia, Illustratoria yms. Grafiikkaohjelmia?
Kiitos vastanneille. :)
Olen aloitteleva Graafisen suunnittelun opiskelija ja haaveissa olisi ostaa toiseksi työkoneeksi tuollainen opiskelijaystävällinen vaihtoehto. Mitäpä kansakunta sanoo? Onko tarpeeksi tehokas pyörittämään Photoshoppia, Illustratoria yms. Grafiikkaohjelmia?
Kiitos vastanneille. :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Huti meni. Kyseisen koneen käyttöjärjestelmä on vanha Windows XP johon et kauaa uusia ohjelmia saa jos niitä tarvitset, ja tehoakin on niukasti. Näytön laadusta on paha sanoa mutta se ei välttämättä riitä kuvankäsittelyn tarpeisiin.
Tämä kyllä riittää: http://www.apple.com/fi/imac/
Ja hyvin voit ostaa halvemman mallin.
Tietysti tässä kannattaa huomioida se, että Photoshop Illustrator maksaa sellaiset 1800€, että siihen nähden tietokoneen hinta on vain osa kustannuksista. Lisäksi jotain satasia menee johonkin Wacomin järkevään piirtoalustaan, että budjetti pitäisi nostaa johonkin 3300€ tietämille.
Jos budjetti on vain se 500€ niin siinä tapauksessa pitäisi ottaa se BenQ:n halpiskone ja asentaa siihen vaikka joku Ubuntu että saa uuden GIMP:n ja Inkscapen toimimaan vakaasti ja säästää tällä tavalla ohjelmistoissa. Windowsilla kun käytännössä uusin GIMP on liian epävakaa, GIMP:ssä ei piirtoalustan kanssa zoomaus oikein ole kiva vielä tällä hetkellä (ehkä ensi vuonna parempi), että se voi haitata jos on tarkoitus piirtää. Ubuntussa taas ei sitten Photoshop CS2:sta uudemmat Photoshopit toimi tällä hetkellä ja Illustrator ei toimi ollenkaan.
sinun melko vaativaan käyttöösi.
Muisti ei riitä edes ison kuvan lataamiseen sisään ja mistä sen
lataakaan kun laitteessa ei ole minkäänlaista CD/DVD-asemaakaan.
Muistitikulta, tietysti.
CD/DVD on muinaishistoriaa.
ja muiden tiedostojen latauksissa.
Mutta on se DVD-asema mukava lisäarvo varsinkin filmien katselussa,
useimmat sentään vielä julkaistaan kiekolla.
Ja kyllä se helpottaa monen ohjelmankin asennusta.
Koneen Sempron-prossa vastaa ainakin Passmark -testin mukaan Athlon XP 2500 -prossua:
http://www.cpubenchmark.net/cpu_lookup.php?cpu=AMD Sempron 210U
Eli ei ihan nykypäivää. Keskusmuistia saisi varmasti olla enemmänkin jos isompia prokkiksia on. Näyttöpaneelin tyyppiä on vaikea sanoa, kaippa se TN on ei oikein paras kuvankäsittelyyn vaan lähinnä peleihin. 500 eurolla voisi kenties saada käytetyn 20" iMacin jossa on Core Duo tai jopa Core 2 Duo-prossu, iMaceissa on myös yleensä ollut hyvä näyttöpaneeli vaikka muistan kyllä lukeneeni että niissäkin Apple olisi yhdessä välissä vähän säästellyt.
Ei ole oma ilmoitus mutta esim. tässä näkyy olevan lähelle 500e pyynti:
http://www.hopeinenomena.net/viewtopic.php?f=39&t=134497