Veti sitten mummon kumoon tossa pitkänsillankadulla.Hieno juttu!Nyt on varmasti egot kohillaan taas....
Bemarikuski kolaroi!
jaa-afdsfd
13911
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Semmosta se on, ei suurin osa kaupunkilaisista tajua liikennesäännöistä hevon persettä. Päästellään miten sattuu menemään risteyksissä ja muualla keskustassa, kaasu pohjassa, jalankulkijoista välittämättä. Kyllä olen nähnyt kans monenmoista kaahailijaa tuolla keskustassa, ihan kuin liikennesäännöt ei koskis kaikkia.
Vaaditaan vähintään jonkun loukkaantuminen, kuolema, tai kunnon rysäys ennen kuin tajutaan kiinnittää huomiota omaan ajotyyliin.
Eikä koske ainoastaan bemarikuskeja, vaan noita höyrypäitä päästelee kaikenlaisilla autoilla.
Joo ja jalankulkijat poukkoilee mistä sattuu kadun yli.
Kyllä se on niin, että jos on tie jossa ei ole liikennevaloja, ja jalankulkija ylittää suojatietä, niin autoilijan pitäisi odottaa ja antaa jalankulkijan mennä yli. Vaan kokkolassa se toimii niin, että jalankulkijan pitää juosta suojatien yli, ettei auto tule päälle, tai jos jalankulkija on jo suojatiellä, niin auton ei kuulu hidastaa.
Harva on edes sen verran kohtelias, että päästää suojatien edessä olevan jalankulkijan kävelemään suojatien yli, ja itse pysähtyy kohteliaasti odottamaan suojatien eteen, kuten kuuluukin, vaan päästellään vaan menemään yleensä kännykkä korvassa ja kaasu pohjassa.
Itselläni on se tyyli, että jos näen jonkun odottavan pääsyä suojatien yli, niin pysäytän ja päästän hänet yli.
Toisaalta, olenkin autokoulun käynyt muualla kuin kokkolassa ja asunut vuosikausia muualla, joten olen oppinut hyviä tapoja.
On se hyvä että olet asunut muualla ja oppinut tapoja. Meidän täytyy olla nöyränä että saisimme pitää noin erinomaisen ihmisen edelleenkin asumassa meidän törttöilijöiden keskuudessa. Nöyrimmät kiitokseni sinulle sinä moitteettomasti käyttäytyvä, vieläpä noin vaatimaton, ihminen.
Kaljupää oli ajanut munnon kumoon.Suojatiellä!
Ole hyvä. Minä sentäs kunnoitan jalankulkijoita ja kantsis muidenkin niin tehdä. Olen alle 3-kymppinen, joten kyllä, olen ylpeä itsestäni kun osaan ajaa sääntöjen mukaan, ja otan muutkin tiellä liikkujat huomioon. Kaiken lisäksi noudatan myös nopeusrajoituksia, enkä puhu autossa kännykkään.
Jalankulkijat ei ole mitään robotteja, jotka ei mene rikki kun päälle ajaa tai autolla töytäisee.
Kyllä ne on törttöjä jotka päästelee miten sattuu. Ja tietääkseni sen handsfree on pakollinen vekotin, käyttäkää sitä siis.
En tajua mihin ihmisillä on nykyään niin jumalaton kiire. Kantsisko lähteä vähän aikaisemmin matkaan niin ei tarvi höyrypäänä päästellä.
Nämä urpot kaljupäiset ja muut bemarimiehet ajelee ihan huvikseen ympäri kaupunkia ja häiritsee muita ihmisiä kaasuttelulla ja kiihdyttämisillä. Tämäkin onnettomuus oli tilastollisesti odotettavissa.
Jonkun pitää kuolla näitten törttöjen alle ennenkuin poliisi ottaa asiaan mitään kantaa. Minun mielestä kortti pois ja bemari valtiolle olisi oikea minirangaistus.
Onko se auton vika jos kuski ei osaa ajaa ? Ja sumuvaloja käyttää kyllä muutkin merkit ihan yhtä paljon,
taitaa se kuskin ikä olla tärkeämpi kuin se auton merkki sumuvalojen suhteen.
Kuskista se idioottivalojen käyttö on kiinni. Eihän auto voi olla ääliö vaan se kuski. Sattuu vaan olemaan niin, että aika monella ääliöllä on tarve ilmoittaa ympäristölleenkin tyhmyydestään.
Ja aika monella ääliöllä on vanha bemarinresu.
Kaljukiiltää kellertävää, kun kusta on sisällä.
kyllä olen itsekin autolla ajaessani yrittänyt päästää mummoja sun muita tien yli (muuallakin kuin suojateiden kohdalla), mutta ne pirulaiset eivät vaan tule tien yli vaikka kuinka yrittää viittoilla. sitte täällä manataan sitä kun jalankulkioita ei kunnioiteta... ja jos joku kerrankin päättää suojatien kehotuksestani ylittää, siten ei viitsitä edes kiitää vaan korkeintaan vilkaistaan autoa päin vihaisesti
itse omistan bemarin ja päästän kyllä jalankulkijat aina ensin suojatieltä ja jos risteyksestä kääntyessä tulee jalankulkija niin eikös se järkikin sano, että kevyellä liikenteellä on etuajo-oikeus.. eikä auto sitä tee, että sumuvaloja pitää käyttää vaan oma pääkoppa! vai vaikutanko ääliöltä jolla on vanha bemarinresu??! 94 vuosimalliahan se on, mutta hyvä ajettava ja kattavat varustukset verrattuna 2000 vm fiat puntoon. ei auto ihmisestä kusipäätä tee vaan ihminen itse! Ihmetyttääpä vaan tämä ainainen jaarittelu.