kuinka monta?

kp

moro kysäsen vaan että minkä kokonen terra pitää olla neljällle akaattille? mulla on tällä hetkellä 21 litraa kun ne on vieä muutaman kuukauden mutta entä sitten kun ne kasvavat? haluisin tietää:)

4

496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dssdsdsdsd

      Jokin 40l voisi olla hyvä. Tietysti aina suurempi parempi.

    • näinon::

      Neljälle aikuiselle akaatille pitäisi olla ainakin 80 litran terraario. Tuollaiset pikkupurkit ei riitä mihinkään..

      • ddsdsds

        "Neljälle aikuiselle akaatille pitäisi olla ainakin 80 litran terraario. Tuollaiset pikkupurkit ei riitä mihinkää" No en tiedä, mielestäni 20l per kotilo ei ole kovin järkevä tapa mitata sitä, kuinka paljon kotiloita mahtuu minkäkinkokoiseen terraarioon. Jos laitat vaikkapa 80l terraan 8 kotiloa, niillä on silti paljon enemmän pintaa jossa liikkua kuin jos laitat 2 kotiloa 40l terraarioon. Itselläni oli 190l terraariossa 20 akaattia (joo, tiedän, todella paljon, mutta pääsivät lisääntymään kun säästin vahingossa lisää munia, eikä kysyntää ollut, joten pidin itselläni), mutta vaikka litramäärä per kotilo olikin noin 10l, niin silti jokaisella oli varmasti enemmän tilaa liikkua kuin jos olisin pitänyt vaikkapa 5 kotiloa 100l terraariossa. Eihän kotilo pysty hyödyntämään kuin terraarion pohjaa/seiniä/kattoa, joiden pinta-ala onkin tärkeämpää kuin varsinainen litramäärä.


    • janni:)

      Sopiva koko täysikasvuiselle on 20l per kotilo. Itselläni on kolme täyskasvuista 70-litraisessa akvaariossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      34
      2336
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      123
      1956
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1601
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      160
      1232
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1217
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1053
    7. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1046
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      66
      1028
    9. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      30
      930
    10. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      927
    Aihe