Israelin posti

Joulumieltä sinnekin

Tahtoisin lähettää leipäjuustoa Israeliin, onnistuuko?
Jos, niin miten?

4

920

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • make525

      Hei, nytpä esitit kysymyksen, suosittelen että otan ensin yhteyttä meidän postiin, siellä luulisi tietoa löytyvän.
      Kysymykseen voi lisäksi tulla mm. tulli ja mahdolliset ruokatavaran tuontimääräykset Israelissa.

      Aloita kuitenkin postista, ehkä apu sieltä löytyy kokonaisuudessaan.

      Joulumieltä kysyjälle, toivottavasti juuston kera myös Israeliin

      t. Make

    • joulupaketti

      Jos olet tosissasi lähetyksessi kanssa, niin miettisin kyllä uudelleen nimenomaan leipäjuuston lähettämistä maailmalle. Ensinnäkin kyseinn tuote tarvitsee katkeamattoman kylmäketjun säilyäkseen syömäkelpoisena.

      Erityiskuljetuksena jonkun turistin tai matkalaisen kanssa lähetys voisi onnistua. Tiedän, että tuoremakkaraa on sinne kuskattu, varmistettu säilyvyys "kylmäkallein".

      On paljon muuta helpommin lähetettävää jouluntuntua maailmalle kuin tuorejuusto.

      • Joulumielinen

        Tämäpä siinä se suurin ongelma, olisi kiva tietää noin arviota kauanko paketeilla kestää määränpäähänsä. Jos pakkaa tiivisti ja laittaa pari kylmäkallea mukaan mutta ei sekään koko matkaa varmaan auta. Itse kun ei ole mahdollisuutta lähteä, muutenhan se olisi helpompaa.


      • joulupaketti
        Joulumielinen kirjoitti:

        Tämäpä siinä se suurin ongelma, olisi kiva tietää noin arviota kauanko paketeilla kestää määränpäähänsä. Jos pakkaa tiivisti ja laittaa pari kylmäkallea mukaan mutta ei sekään koko matkaa varmaan auta. Itse kun ei ole mahdollisuutta lähteä, muutenhan se olisi helpompaa.

        ja minne päin Israelia juustosi haluat laittaa? Itse en kyllä postipakettina laittaisi matkaan. Kuriirin jos saisit, siis matkalaisen, joka menee maahan jouluksi........... Salapoliisityötä tarvitaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6082
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      347
      5500
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2747
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      1995
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1738
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1601
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1443
    Aihe