Eli voiko tk-lääkäri määrätä potilaan ns. salaa huumetesteihin, ilmoittamatta sanallakaan tästä potilaalle? Myöskään siten, että potilaalla olisi ollut minkäänlaista aiempaa huumetaustaa tai muutenkaan ei löydy selvää syytä tähän toimenpiteeseen?
Huumetestit salaa?
11
4698
Vastaukset
- heinä hanko
Kyllähän sen varmaan pitäisi kertoa ainakin maalaisjärjellä.Mutta mitä sillä on väliä itse olen varma,että ainakin minun testini on "puhdas"olen tosin varmaan saanut vaikka mitä lie jos ei muuta niin ruoassa,tupakoin ja viinaa kohtuudella;D(lue mikä on kohtuus).Tuollaiset testit pitäisi määrätäpakolliseksi kaikille joillain on työssä jotain kättäpitempää.Mutta töihin klo 10.00 ja savut pitäs vetästä.
- määrätä!
Ei sinusta saa missään terveydenhoitoalan laitoksessa ottaa mitään sellaista testiä, jota et itse tiedä.
- peltosorsa
Tämä kyseinen lääkäri sitten asiasta myöhemmin mainittua sanoi että heillä on oikeus tehdä näitä testejä ja jäi jotenkin vähän mietityttämään että onkohan nyt näin.
- ihmettelenvain
Miten se testi sinusta salaa otettaisiin? Kyllä sinun pitää ihan itse raahautua laboratorioon pistettäväksi ja/tai pissaamaan purkkiin.
- .....
Tulee vain mieleen että millä alalla olet? Joillakin aloilla on lakisääteinen määräys valvoa työntekijöiden kykyä toimia töissä. Sitten mitäs kaikkea on sovittu työ- työehto- tai yt-sopimuksissa? Sehän voi olla että olet aiemmin antanut suostumuksen kirjallisesti kun olet hyväksynyt joitain noita edellisiä.
- peltosorsa
En ole töissä, ihan tavallisena asiakkaana terveyskeskuksessa, joten en ole lupautunut mihinkään.
- 456456456456
peltosorsa kirjoitti:
En ole töissä, ihan tavallisena asiakkaana terveyskeskuksessa, joten en ole lupautunut mihinkään.
teeppä ylilääkärille paperi mihin kirjoitat otsikoksi "muistutus".... ja kysyt siinä asiaa. Että millä perusteella on näin toimittu. Ettet ole moiseen antanut lupaa.
Ylilääkärillä on kuukausi aikaa vastata tuohon muistutukseen, mikä on virallinen paperi. Sen jälkeen voit tehdä asiasta kantelun. Ja jos ylilääkäri ei vastaa tuohon, niin siitäkin voit vaatia vastauksen, millä perusteella ei ole vastattu...ja jos ei vastata, niin vastaamattomuudesta voit myös tehdä kantelun, mikä sitten koskee myös kyseistä ylilääkäriä. En nyt muista onko osoite hallinto-oikeus vai lääni, mutta läänithän lakkautetaan, jos eivät ole jo. Mutta saat kyllä asiaan selvityksen.. Ja lisäksi voit tästä hyvästä vaatia lääkärin vaihtoon. Ettet luota enää kyseiseen älykääpiöön, kuka tekee sinulle salaa kokeita. Että sillee. Tietty sun maine kärsii sillä tk:lla, mutta voit valita tien, mille lähdet. Suu supussa tai sitten asiat pöytään. eihän siinä sen kummempaa.
- Lääkäri hoitaa
Oliko sairaus, jonka takia menit terveyskeskukseen, sellainen että lääkäri voisi perustellusti olettaa että sairauden saattaa aiheuttaa huumausaineiden käyttö? Jos oli, niin silloin testin saa tehdä. Lääkärin tehtävä on diagnosoida, mikä potilasta vaivaa, ja sen selvittämiseksi saa tehdä testejä.
Jos esim. olit nyrjättäynyt nilkkasi ja olit sitä sidotuttamassa, niin huumetestiä ei olisi saanut tehdä.
Jos olit valittamassa yleistä masennusta ja toivottomuutta ja esim. hallusinaatioita, niin huumetestin sai tehdä.- niissäkään,,,
tapauksissa testiä saa tehdä kertomatta siitä etukäteen potilalle.
- sakke.kl
niissäkään,,, kirjoitti:
tapauksissa testiä saa tehdä kertomatta siitä etukäteen potilalle.
tien päällä ilman lupaa jokaiselle huumetestin:=)
Jos sinulla ajokortti ja lekuri epäilee huumeiden tai lääkkeiden väärin käyttöä on sen ilmoitettava lain mukaan epäilyksensä polisille jolloin poliisi pakottaa testiin tai kortti lähtee.
Periaatteessa ei saa tehdä testiä ilman suostumusta,mutta ei sen tarvitse sitten antaa mitään kovia lääkkeitäkään jos ei suostu testeihin ja siinä ei auta vaikka menisi muualle.Nykyisin elktroninen tietokanta ja ei tarvita kuin pikku koodi henkilön tietoihin on sen lääkkeiden käyttö erityisseurannassa niin apteekien,kuin lääkäreiden toimesta.oikeastaan pitäisi olla huumetesti pakollinen joka kerta kun hakee sossutukia tai työttömyysrahoja. - niissäkään...
sakke.kl kirjoitti:
tien päällä ilman lupaa jokaiselle huumetestin:=)
Jos sinulla ajokortti ja lekuri epäilee huumeiden tai lääkkeiden väärin käyttöä on sen ilmoitettava lain mukaan epäilyksensä polisille jolloin poliisi pakottaa testiin tai kortti lähtee.
Periaatteessa ei saa tehdä testiä ilman suostumusta,mutta ei sen tarvitse sitten antaa mitään kovia lääkkeitäkään jos ei suostu testeihin ja siinä ei auta vaikka menisi muualle.Nykyisin elktroninen tietokanta ja ei tarvita kuin pikku koodi henkilön tietoihin on sen lääkkeiden käyttö erityisseurannassa niin apteekien,kuin lääkäreiden toimesta.oikeastaan pitäisi olla huumetesti pakollinen joka kerta kun hakee sossutukia tai työttömyysrahoja.tapauksissa terveydenhuollossa testiä saa tehdä kertomatta siitä etukäteen potilalle/asiakkaalle.
On kaksi eri asiaa:
- tehdä testi salaa kertomatta potilalle (tämä ei ole milloinkaan mahdollista) ja
- pakkokeinolain alaiset testit (nämä pakkokeinolain mukaisesti mahdollisia, mutta eivät silloinkaan "salaa" tehtävissä).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663362Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433157Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1202610- 432538
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271850- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851465- 391320
- 821179