Onko riihimäen lukio enään turvallinen paikka niin opiskelijoille kuin oppilaille?
Sormella osoittaminen on rumaa, mutta tänne haluaisin keskustelua mikä oikein koulussa niin monella mättää ja mistä sitä pahaa oloa lukioon virtaa?
Onko kokemuksia kuinka opettajat/opiskelijat puuttuu kiusaamiseen ja kuinka asioita tuolla koulussa oikein käsitellään vai lakaistaanko kaikki "siististi" maton alle?
Sormella osoittaminen on rumaa, mutta tänne haluaisin keskustelua mikä oikein koulussa niin monella mättää ja mistä sitä pahaa oloa lukioon virtaa?
Onko kokemuksia kuinka opettajat/opiskelijat puuttuu kiusaamiseen ja kuinka asioita tuolla koulussa oikein käsitellään vai lakaistaanko kaikki "siististi" maton alle?
Vastaukset 23
Vanhimmat
Koitahan nyt rauhoittua ja keskittyä olennaiseen. Jätä kaikki turha pois mielestäsi ja rentoudu. Sinulle taitaa nyt mielikuvituksesi tehdä tepposet.
Etkö pärjännyt itse lukiossa???? Vai päässyt edes sisään???
Siinäpä olikin oleelliset vastaukset kysymyksiisi. Abi09 nimimerkin pitäisi selvästi harkita itsehillintäharjoituksia. Vaikutat agressiiviselta ja väkivaltaiselta tyypiltä. Oletko ehkä ollut koulukiusaaja?
Itse olin Lukiossa 10 vuotta sitten ja ei ainakaan mitään kiusaamista esiintynyt. Kyllä se kiusaaminen jäi yläasteelle. Ovatko nykyajan lukioikäiset sitten lapsellisempia kuin ennen?
Ainakin tuon Abi09:n asennevamma viittaa siihen suuntaan. Eipä taida tuolla asenteella yliopiston ovi aueta...
"Onko riihimäen lukio enään turvallinen paikka niin opiskelijoille kuin oppilaille?"
Oppilaita ne on. Opiskelijoita kun siirtynäy korkeakouluun/yliopistoon. Ehkä aikuislukiolaisia voidaan kutsua opiskelijoiksi mutta siellä tuskin esiintyy kiusausta.
peruskoulussa on oppilaita, lukiossa opiskelijoita.
t. lukion käynyt, nykyinen opettajaopiskelija
siellä meno on ihan sekavaa. onneksi lapsi meni hyvinkäälle.
Meidän perheestä käy jo kolmas lapsi Riihimäen lukiota, ja koulu kaikinpuolin sujuu Rilussa todella hyvin.
riksun timppa, voisit laittaa vähän perusteluja Rilun lokaamiseen. Tietenkin jokaisella on oikeus mielipiteeseensä, joka ei välttämättä tarkoita että koulussa olisi vikaa.
Aivan mahtava päätös! Vie perheesi kuopuksen ja lapsenlapsesi kauas Riihimäen lukiota.
Itse olen nyt toista vuotta riihimäen lukiossa ,enkä ole yhtään pahoillani siitä että valitsin sen opiskelupaikakseni :) RiLussa on paljon erilaisia kursseja/monipuolista tarjontaa ! sieltä löytää varmasti jokainen sen "oman juttunsa" :) RiLu on täysin turvallinen paikka ihan kaikille oppilaista henkilökuntaan ,enkä ole huomannut tähän mennessä ollenkaan kiusaamista! Älä ota paineita , Riksun lukio on täysin mukava paikka ja yhteishenki on asteikolla 4-10 ehdottomasti vahva 9 ! :D
kun pitää asentaa valvontakamerat uloskin. Sama kamera kuvaa lukion edustalla kadulla kulkevat satunnaiset kulkijatkin samalla. Vähän väliä on koko lukion porukka ulkona pihalla ja hälytysajoneuvoja koulun edusta täynnä. Jokinhan siellä on vialla. Valot palaa yötä päivää kuin joulukuusessa meidän veronmaksajien rahoilla. Ei mitään tolkkua.
Ai että oikein kamerat!! Hui hui! Olisko rosmojen varalta myös? Ja että kuvaa ohikulkijoita? Voi kauheaa, ihan kun kukaan ei muuten näkisi sinua kadulla kulkemassa. Voihan se tietysti olla että he kuvaavat ihmisiä ihan vaan kiusakseen. Vähän epäilen kyllä.
Ja miten lukiosta voi yleistää että kiusataanko siellä? Yksi aiemmista vastaajista oli käynyt koulua 10 vuotta sitten, eiköhän sielä ole jo uudet oppilaat?
Menee taas yli tää itku.
Riihimäen lukiossa suoritettiin hiljakkoin valtavan iso remontti. Nyt panee ihmettelemään kaupungin välinpitämättömyys lukion rakennusturvallisuudessa, kun ei lumia ole poistettu lukion katolta lainkaan tänä talvena. Entäs jos katto romahtaa, siitäkin tulee valtava lasku meille veronmaksajille. Joten lumenpoistohommiin ja äkkiä.
Riihimäen lukio on täysin mätä omena. Siellä oppilaat ovat typeriä ja henkilökunta vittumaista - henkilökunta naurelee päin naamaa, vaikka painottavat ettei tyhmiä kysymyksiä opintojen suunnittelusta ole. Kurssit katkaistaan mielivaltaisesti, ja oppilaiden uratoiveille nauravat opinto-ohjaajat päin naamaa. Rehtori on saatana itse... Älkää IKINÄ laittako lastanne tuon helvetin läpi, siellä ei ymmärretä, että ihmiselle aina välillä iskee flunssa, saati sitä, että välillä opiskelijoiden täytyy väkisinkin hoitaa oma terveytensä koulun edeltä. En ole katkera luuseri, mitä teksti edellä mahdollisesti vihjailee, vaan olen kyseisessä lukiossa kolmatta vuosikurssia opiskeleva opiskelija, jonka ystävää sorretaan tuolla aivan mielivaltaisesti, suoraan rehtorin ja opinto-ohjaajan toimesta.
Perusteluja poikaseni?
Ei muuta kommentoitavaa sinun tekstiin. Kaikki kohdat osuivat aivan nappiin!
Aivan samaa mieltä ystäväiseni!
Minä kävin, tai ainakin vähän aloittelin, Riihimäen lukiota ja nykyään olen ihan muiden ihmisen yläpuolella.
RiLussa se paikka siellä auditorion vieressä <3 ja ne friidut kans <3
Paskaa paskaa ja aivan paskaa sanon minä. Henkilökunta paskiaisia. Juoruilevat ja moittivat oppilaita eikä sana "vaitiolovelvollisuus " ole korvillaan. Tuonne ei kannata lähettää lapsiaan helvettiin, ellei halua itse kokea aitoa helvettiä. Pistää kyllä eka vuosi lukiota masennukseen. En vain kestä kuinka henkilökunta on tökeröitä ja epäkohteliaita.
Ja pakko sanoa, että tämmöistä lukioita ei voinut koskaan uskoa, että olisi olemassa. Harmi vain niille oppilaille jotka tekivät pahimman virheen astua sinne.
Ovat kyllä kovia juoruilemaan ja saat siitä sitten ihania katseita joka henkilökunnalta! Ei tässä kummempaa illan jatkoa kaikille!
v. 2009 aloitettu tämäkin ketju, mutta ei ole viestejä montaakaan.
Abi09 täällä!
Heipä hei!
Pääsin oikikseen ekalla yrityksellä, ja nyt on oikeustieteen maisterin paperit ja työpaikka.
Hyvää Joulua Riihimäen lukion oppilaille ja opettajille.