Shetlanninlammaskoira - turkki

koiruhaaveita

Hei,
Mietin koirarotua, olen ottamassa koiraa vuoden sisään. Sheltti on yksi mahdollisista roduista, mutta hieman mietityttää tuo sen runsaasta runsaampi turkki.

Ja siksi kysyisin, älkää saako mitään hepulia, että onko joku kuullut, että sheltin turkkia olisi joku ajellut? Vähän samaan tapaan kuin oikeilla turkkiroduilla (vaikka havannalainen) tehdään "kotikampauksia"? Sheltti on nimittäin ihana rotu ja jos siitäkin olisi tarjolla lyhytkarvainen 'versio' kuten colliesta, niin en epäröisi hetkeäkään.

Ja kertoisiko sheltin omistajat yhdistelmästä sheltti ja kurakelit (jotka jatkuu suomessa elokuusta toukokuuhun)? Ja vielä, että miten paljon siitä lähtee karvaa? Lähteekö tasaisesti koko ajan vai karvanlähtöaikoina tuppoina?

Sheltti on "ehkä"-listallani valloittavan luonteensa vuoksi, muut listan koirat ovat joko turkkirotuja (joita siis lyhyenä pitäisin) tai trimmattavia terrierejä.

4

3033

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Älä ota jos jo nyt mietit että voisiko turkin ajella lyhyeksi :P Toki sitä voi siistiä tassuista mutta häntään ja kauluriin en kyllä menisi koskemaan

      Mutta siis turkki on helppohoitoinen ,meillä selvitään kun vain tarkastetaan ettei kainaloihin ja korvantauksiin tule takkuja ...harjataan ehkä kerran kuussa . Kurakeleillä tottakai sitä kuraa tartuu mutta meillä on niin pieni malli että mahtuu lavuaariin joten nopea ja helppo huuhtaista ! Ja jos hankkii kurapuvun niin ei tarvitse kuin tassut pyyhkäistä kuten varmaan lähes kaikilla roduilla . Kyllä sheltti turkkinsa kanssa helpompi on kun ns trimmatavat rodut . Koska olipa se karva miten lyhyttä hyvänsä niin kyllä näillä keleillä pesukeikka tulee kuitenkin .
      En ole ainakaan huomannut että siitä mitenkään poikkeuksellisen paljon lähtisi karvaa ...tietenkin karvanlähtöaikaan harjataan vähän tiuhempaan mutta kyllä ihan normi imuroimisella ollaan selvitty .

      • koiruhaaveita

        Kiitos nopeasta vastauksestasi.
        Toinen juttu: joskus näkee kovinkin pörröisiä ja tuuheita shelttejä ja sitten toisinaan taa sellaisia lainehtivaturkkisia, vähän pienempiturkkisia. Omaa silmääni miellyttää enemmän ne pienempiturkkiset lainehtivaiset turkit kuin ne paksut pörröiset.

        Joten kertoisitko jos osaat sanoa, että onko sattuman kauppaa kumman lainen turkki koiralle tulee? Voiko jo pennusta nähdä miten mahtava turkki sille syntyy? Ja syntyykö mahtavaturkkisille shelteille mahtavaturkkisia pentuja ja pienempiturkkisille pienempiturkkisia?

        Esim tällä koiralla on kiva turkki
        http://koti.kainuu.com/emerik/slides/038_Sheltti_icc.jpg

        Tällä taas ei, vaikka merleistä tykkäänkin (ja soopeleista. ja trikoloreista.. )
        http://www.orimattilankennelkerho.com/VET2.jpg


      • :)
        koiruhaaveita kirjoitti:

        Kiitos nopeasta vastauksestasi.
        Toinen juttu: joskus näkee kovinkin pörröisiä ja tuuheita shelttejä ja sitten toisinaan taa sellaisia lainehtivaturkkisia, vähän pienempiturkkisia. Omaa silmääni miellyttää enemmän ne pienempiturkkiset lainehtivaiset turkit kuin ne paksut pörröiset.

        Joten kertoisitko jos osaat sanoa, että onko sattuman kauppaa kumman lainen turkki koiralle tulee? Voiko jo pennusta nähdä miten mahtava turkki sille syntyy? Ja syntyykö mahtavaturkkisille shelteille mahtavaturkkisia pentuja ja pienempiturkkisille pienempiturkkisia?

        Esim tällä koiralla on kiva turkki
        http://koti.kainuu.com/emerik/slides/038_Sheltti_icc.jpg

        Tällä taas ei, vaikka merleistä tykkäänkin (ja soopeleista. ja trikoloreista.. )
        http://www.orimattilankennelkerho.com/VET2.jpg

        Luulen että ylemmän kuvan koira on vielä hyvin nuori .Sheltti ei synny kauhean karvaisena vaan voi kasvattaa karvaa 2 vuotiaaksi asti .
        Toinen kuva on näyttelystä joten koira on pöyhitty pörröiseksi :P
        Tietenkin perimällä on tekemistä karvan kanssa ...sääli vain että nykyään taidetaan shelteissä suosia muhkeaa linjaa . Sheltit ovat myös suurentuneet ,ei ole epätavallista nähdä polvenkorkuista shelttiä :P Siihen en osaa sanoa voiko pennusta sanoa tuleeko siitä kenties siskoaan karvaisempi :P

        Jos päädyt Shelttiin ota selvää ...

        -Onko koiran suvussa esiintynyt PRA:ta .PRA on vakava, etenevä sairaus – se johtaa koiran sokeutumiseen. Ja on perinnöllinen ...en itse ottaisi koiraa jolla löytyy PRA:kantaja 4ssä sukupolvessa.
        -Lonkat tulevat shelteillä pakollisiksi ensivuoden alussa ...en ostaisi koiraa jolla ei ole lonkkia kuvattu .


    • Anonyymi

      Lähteekö sheltistä karvaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2135
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      335
      1333
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1275
    4. 157
      1178
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1001
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      948
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      899
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      858
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      26
      832
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      809
    Aihe