Kirjesalaisuus

Saako vastaanottaja julkaista lähettämäni kirjeen ulkopuolisille ilman suostumustani? Kyseessä on yksityinen sähköpostikirje johon ei liity kolmansia osapuolia vaan se on keskustelu yhden lähettäjän ja yhden vastaanottajan kesken. Kirjeen sisältö on henkilökohtaista eikä se liity esimerkiksi työasioihin.
6983
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

mikäli kirje ei sisällä mitään sellaista, joka olisi jostain tietystä syystä salassapidettävää tai muuten sellaista, jota ei saa julkaista (esimerkiksi sisältöä, jonka julkaiseminen olisi kunnianloukkaus).

Lähtökohtaisesti itse lähettämänsä tai vastaanottamansa kirjeen saa julkaista, koski se sittenyksityisasioita tai jonkun yhteisön asioita.

Äänestä

Saa julkaista ilman suostumustasi, mutta vain rehellisessä tai muuten perustellussa tarkoituksessa ja salassapidettäviä tietoja julkaisematta. Esim arkaluonteisia henkilön tai perheen asioita ei saa loukkaamistarkoituksessa julkaista, sehän on yksityiselämää loukkaavaa tietojen levittämistä ja lainvastaista. Hassua on että lainvastaisuutta ei ratkaise sisältö vaan nimenomaan tarkoitus ja sehän on vaikea näyttää toteen että tarkoitus on lainvastainen. Joten vaikka sinusta julkaistut tiedot olisivat sinulle kiusallisia tai harmillisia niin lainvastaisuus edellyttää että julkaisemisen tarkoitus on loukkaava.

Äänestä
  • "Hassua on että lainvastaisuutta ei ratkaise sisältö vaan nimenomaan tarkoitus ja sehän on vaikea näyttää toteen että tarkoitus on lainvastainen."

    Juuri toisinpäin, eli lainvastaisuutta ei ratkaise tarkoitus vaan sisältö.


    "Yksityiselämää loukkaava tiedon levittäminen
    Joka oikeudettomasti
    1) joukkotiedotusvälinettä käyttämällä tai
    2) muuten toimittamalla lukuisten ihmisten saataville
    esittää toisen yksityiselämästä tiedon, vihjauksen tai kuvan siten, että teko on omiaan aiheuttamaan vahinkoa tai kärsimystä loukatulle taikka häneen kohdistuvaa halveksuntaa, on tuomittava yksityiselämää loukkaavasta tiedon levittämisestä sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi."

    Äänestä

  • entäs jos sähköpostin vastaanottaja on edelleenlähettänyt postin kolmannelle ihmiselle, ja tämä kolmas henkilö julkaisee kirjeen?

    Äänestä

  • jatkokysymys kirjoitti:

    entäs jos sähköpostin vastaanottaja on edelleenlähettänyt postin kolmannelle ihmiselle, ja tämä kolmas henkilö julkaisee kirjeen?

    julkaisemiseen on vain henkilöllä, jolle viesti on tarkoitettu.

    "Viestin lähettäjä tai se, jolle viesti on tarkoitettu, voi käsitellä omia viestejään ja niihin liittyviä tunnistamistietoja, jollei jäljempänä tässä tai muussa laissa toisin säädetä."

    http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2004/20040516

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kirjoittelija vaan kirjoitti:

Saako vastaanottaja julkaista lähettämäni kirjeen ulkopuolisille ilman suostumustani? Kyseessä on yksityinen sähköpostikirje johon ei liity kolmansia osapuolia vaan se on keskustelu yhden lähettäjän ja yhden vastaanottajan kesken. Kirjeen sisältö on henkilökohtaista eikä se liity esimerkiksi työasioihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu