koh

nn2244

kelalta tuli lappu että voin hakea kodin hoidontukea kun äitiyslomaloppuu kohta.olen muutenkin työtön niin mitä järkeä jos se on noin 300e kuussa kun työtömänä saa käteen 524e ei kai sitä kumpaakin rahaa voi saada

2

404

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nikittä

      Jos jatkat virallisesti hoitovapaalla eli hoidat kotona lapsesi voit saada kotihoidontukea ja hoitolisää. Jos päätät ilmoittautua virallisesti työttömäksi työnhakijaksi (jolloin tulee niitä työttömän velvollisuuksia) niin voit hakea joko pelkkää työttömyyskorvausta tai sitten sekä työttömyyskorvausta että kotihoidontukea; jos siis et vie lastasi päiväkotiin. Jos haet kotihoidontukeakin, vähentää työttömyysturvan maksaja (liitto tai kela) sen summan työttömyyspäivärahasta.(eli: jos kela maksaa työttömyyspäivärahaa 500 euroa ja kotihoidontuen määrä on 300 euroa, niin kela maksaa työttömyyskorvausta 200 euroa ja kotihoidontukea sen 300 euroa) Eli ihan miten vaan.
      Oikeastaan asialla on merkitystä vain siinä tilanteessa, et jos työttömänä saat jostain syystä karenssin, eli et saa päivärahaa, niin saat sit edes sen kotihoidontuen normaalisti, jos olet sitäkin hakenut.

    • xzcxc

      jos haluat olla kotona lapsen kanssa niin sitten hae kotihtukea. koska kun olet työttömänä niin sun pitää olla sitte valmiina lähteen sinne töihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      173
      1905
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      154
      1350
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      222
      1002
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      897
    5. 57
      842
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      47
      783
    7. 93
      757
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      757
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      677
    10. Martinan alamäki jatkuu

      Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      646
    Aihe