kelalta tuli lappu että voin hakea kodin hoidontukea kun äitiyslomaloppuu kohta.olen muutenkin työtön niin mitä järkeä jos se on noin 300e kuussa kun työtömänä saa käteen 524e ei kai sitä kumpaakin rahaa voi saada
koh
2
340
Vastaukset
- nikittä
Jos jatkat virallisesti hoitovapaalla eli hoidat kotona lapsesi voit saada kotihoidontukea ja hoitolisää. Jos päätät ilmoittautua virallisesti työttömäksi työnhakijaksi (jolloin tulee niitä työttömän velvollisuuksia) niin voit hakea joko pelkkää työttömyyskorvausta tai sitten sekä työttömyyskorvausta että kotihoidontukea; jos siis et vie lastasi päiväkotiin. Jos haet kotihoidontukeakin, vähentää työttömyysturvan maksaja (liitto tai kela) sen summan työttömyyspäivärahasta.(eli: jos kela maksaa työttömyyspäivärahaa 500 euroa ja kotihoidontuen määrä on 300 euroa, niin kela maksaa työttömyyskorvausta 200 euroa ja kotihoidontukea sen 300 euroa) Eli ihan miten vaan.
Oikeastaan asialla on merkitystä vain siinä tilanteessa, et jos työttömänä saat jostain syystä karenssin, eli et saa päivärahaa, niin saat sit edes sen kotihoidontuen normaalisti, jos olet sitäkin hakenut. - xzcxc
jos haluat olla kotona lapsen kanssa niin sitten hae kotihtukea. koska kun olet työttömänä niin sun pitää olla sitte valmiina lähteen sinne töihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1027107Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4166858SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1625122Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien954042Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal953976Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en723917Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103692Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03390Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil82232Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161819