koh

nn2244

kelalta tuli lappu että voin hakea kodin hoidontukea kun äitiyslomaloppuu kohta.olen muutenkin työtön niin mitä järkeä jos se on noin 300e kuussa kun työtömänä saa käteen 524e ei kai sitä kumpaakin rahaa voi saada

2

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nikittä

      Jos jatkat virallisesti hoitovapaalla eli hoidat kotona lapsesi voit saada kotihoidontukea ja hoitolisää. Jos päätät ilmoittautua virallisesti työttömäksi työnhakijaksi (jolloin tulee niitä työttömän velvollisuuksia) niin voit hakea joko pelkkää työttömyyskorvausta tai sitten sekä työttömyyskorvausta että kotihoidontukea; jos siis et vie lastasi päiväkotiin. Jos haet kotihoidontukeakin, vähentää työttömyysturvan maksaja (liitto tai kela) sen summan työttömyyspäivärahasta.(eli: jos kela maksaa työttömyyspäivärahaa 500 euroa ja kotihoidontuen määrä on 300 euroa, niin kela maksaa työttömyyskorvausta 200 euroa ja kotihoidontukea sen 300 euroa) Eli ihan miten vaan.
      Oikeastaan asialla on merkitystä vain siinä tilanteessa, et jos työttömänä saat jostain syystä karenssin, eli et saa päivärahaa, niin saat sit edes sen kotihoidontuen normaalisti, jos olet sitäkin hakenut.

    • xzcxc

      jos haluat olla kotona lapsen kanssa niin sitten hae kotihtukea. koska kun olet työttömänä niin sun pitää olla sitte valmiina lähteen sinne töihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      107
      4609
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      173
      4385
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1730
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1661
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1423
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1109
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      353
      1100
    8. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      67
      989
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      56
      964
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      938
    Aihe