TIELTÄ AMPUMINEN!!

-_-'

Nyt haluan kunnon selvityksen tuohon kanalintujen tieltä ampumiseen. Metsästäjä tutkinnossa en saanut tarpeeksi selkeää vastausta.

Metsästyslain mukaan kanalinnun tieltä/tielle ampuminen on kiellettyä. Kuitenkin eräillä metsästysaiheisilla sivustoilla puhutaan tielle ampumisesta.

http://www.luonnossa.net/Metsastys/Teerijahti/teerijahti.html

Onko metsätie tie? Mikä ero on metsätiellä ja tiellä? Onko metsätielle/polulle ampuminen sallittua?

4

1905

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kylläkin jokin

      ikivanha talvitien pohja joka risteilee siellä erämaassa,
      samoin kuten vanhat polut joita saattaa risteillä metsissä muistoina
      menneistä miespolvista, näitä voi huoletta ja täysin laillisesti hyödyntää
      metsällä.
      metsätiellä ei todellakaan aina tarkoiteta sorateitä joita valitettavasti
      jotkut älypäät myöskin tekevät erämaihin.

    • papemono

      kyllä toi vaikuttais aika selvältä että jos lintu tai metsästäjä on tiellä ei saa ampua mutta mitään metrimäärää ei ole että riittää kun oot ojan toisella puolella ja lintu kanssa tietysti.
      salaa voi ampua jos ei kukaan näe.

    • Metsien mies

      Ammu mielummin metsasta ja unohda tiet. Tielta ei tosi metsastajat lintuja ammu. Usko vain, etta enemman arvostat itseasi ja saalistasi, kun olet kulkenut metsassa ja saanut sielta saalista. Tuskin saat kerrottua kavereillesi kummoisiakaan eratarinoita jos ajat autolla pitkin sorateita ja ammut lintuja tielta. Itse ainakin jatan sellaiset "metsastaja" omaan arvoonsa. Muista myos, etta aina ei ole pakko edes ampua. Joskus voi ihan hyvin jattaa ampumatta ja silti reissu voi olla hieno.

      • mehtästäjä

        Metsien mies on niin oikeassa kuin vain voi olla. On täysin moraalitonta ampua lintuja tai muita eläimiä tieltä tai esim. autoa tai muuta moottorellista ajonuvoa käyttäen. Metsissä samoilu ja luonnosta nauttiminen ovat pääasioita, ei suinkaan saalis. Itsekin olen useammin jättänyt ampumatta kuin ampunut, hyvässäkin paikassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      73
      2328
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      36
      1912
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      100
      1201
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      47
      965
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      91
      892
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      26
      837
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      700
    8. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      146
      692
    9. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      41
      685
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      598
    Aihe