TIELTÄ AMPUMINEN!!

-_-'

Nyt haluan kunnon selvityksen tuohon kanalintujen tieltä ampumiseen. Metsästäjä tutkinnossa en saanut tarpeeksi selkeää vastausta.

Metsästyslain mukaan kanalinnun tieltä/tielle ampuminen on kiellettyä. Kuitenkin eräillä metsästysaiheisilla sivustoilla puhutaan tielle ampumisesta.

http://www.luonnossa.net/Metsastys/Teerijahti/teerijahti.html

Onko metsätie tie? Mikä ero on metsätiellä ja tiellä? Onko metsätielle/polulle ampuminen sallittua?

4

1893

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kylläkin jokin

      ikivanha talvitien pohja joka risteilee siellä erämaassa,
      samoin kuten vanhat polut joita saattaa risteillä metsissä muistoina
      menneistä miespolvista, näitä voi huoletta ja täysin laillisesti hyödyntää
      metsällä.
      metsätiellä ei todellakaan aina tarkoiteta sorateitä joita valitettavasti
      jotkut älypäät myöskin tekevät erämaihin.

    • papemono

      kyllä toi vaikuttais aika selvältä että jos lintu tai metsästäjä on tiellä ei saa ampua mutta mitään metrimäärää ei ole että riittää kun oot ojan toisella puolella ja lintu kanssa tietysti.
      salaa voi ampua jos ei kukaan näe.

    • Metsien mies

      Ammu mielummin metsasta ja unohda tiet. Tielta ei tosi metsastajat lintuja ammu. Usko vain, etta enemman arvostat itseasi ja saalistasi, kun olet kulkenut metsassa ja saanut sielta saalista. Tuskin saat kerrottua kavereillesi kummoisiakaan eratarinoita jos ajat autolla pitkin sorateita ja ammut lintuja tielta. Itse ainakin jatan sellaiset "metsastaja" omaan arvoonsa. Muista myos, etta aina ei ole pakko edes ampua. Joskus voi ihan hyvin jattaa ampumatta ja silti reissu voi olla hieno.

      • mehtästäjä

        Metsien mies on niin oikeassa kuin vain voi olla. On täysin moraalitonta ampua lintuja tai muita eläimiä tieltä tai esim. autoa tai muuta moottorellista ajonuvoa käyttäen. Metsissä samoilu ja luonnosta nauttiminen ovat pääasioita, ei suinkaan saalis. Itsekin olen useammin jättänyt ampumatta kuin ampunut, hyvässäkin paikassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      89
      2523
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1413
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      933
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      804
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      800
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe