Poliisitutkinta Windowsista

9183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

tuon saman, en huomannut viestiäsi ja laitoin samasta aiheesta. no ei kai se haittaa.

Äänestä

Sehän selittää tuon.

Äänestä
  • Eikö terveydenhuollossa ole yleisesti käytössä Windows-käyttöjärjestelmä?

    Äänestä

  • Paavo 6,5 kirjoitti:

    Eikö terveydenhuollossa ole yleisesti käytössä Windows-käyttöjärjestelmä?

    Windowseja siellä, tietotunari tms. saanut myytyä sen epämääräisen suljetun paskakasansa joka ei toimi yhteen muiden kanssa.

    Äänestä

  • Siinähän puhuttiin viruksesta ja niitä löytyy VAIN windowsista. ;)

    Äänestä

  • Ei ole linuxia, jos linux olisi niin ei olisi virusongelmaa!!! Kyllä noissa koneissa on selvästi windows!

    Äänestä

Terveydenhuolto on sellainen osa-alue missä tietojen intimiteetin takia tietoturvaan pitäisi kiinnittää huomiota eikä yrittääkkään hoitaa sitä huonoimmalla mahdolliselle järjestelmällä eli Windowsilla.

Äänestä
  • "Terveydenhuolto on sellainen osa-alue missä tietojen intimiteetin takia tietoturvaan pitäisi kiinnittää huomiota eikä yrittääkkään hoitaa sitä huonoimmalla mahdolliselle järjestelmällä eli Windowsilla."

    Ei niiden pitäisi tosiaankaan käyttää windowsia mutta minkäs teet, noille tolloille jotka ostopäätöksiä tekee kunnille ja valtiolle, menee mikä vaan läpi kun tarpeeks hyvin M$-mies lobbaa.

    Windows menee ihan ok jossain viihdekäytössä mutta sitä ei ikinä pitäis käyttää missään missä ollaan tekemisissä ihmisten luottamuksellisten tietojen (potilastietojen, asiakastietojen, muiden salassa pidettävien tietojen) tai missään kriittisessäkään kuten vaikka laskutus, asiakaskortistot, tai vaikka elintoimintoja tarkkailevien tai ylläpitävien järjestelmien, tai esim. sähköntuotto tms.

    niin ja huonoa esimerkkiä on näyttänyt pääministerimme ja eduskunta jossa jälleen on suosittu microsoftia, se sähköpostijärjestelmän valinta jos muistatte tuossa muutaman kuukauden takaa.

    Äänestä

Pitäisi suoraan sanoa että poliisi tutkii miksi Windowsia käytetään potilastietojen käsittelyssä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomessa kirjoitti:

http://www.kaleva.fi/uutiset/Kotimaa/Poliisi-tutkii-outoa-tietovuotoa-Iisalmessa/827990

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu