Onko kellään kokemusta ko.laitteesta? Omani on muutaman päivän vanha ja ryhdyin testaamaan nauhoitusta kovalevylle digiboxin kautta. Laite nauhoitti n.40s ja sitten kuva sekä koko laite tilttas ihan kokonaan. Ainoa näppäin mihin reagoin kaukosäätimessä oli virrat pois. Laite on ketjutettuna Philipsin taulutelkkariin, Handanin boxiin ja Topfiledin boxiin siten että menee TV:hen hdmi:llä, muuten scarteilla kiinni ja Topfieldin boxi menee kanssa hdmi:llä telkkariin. Osaisiko joku guru neuvoa onko kytkennöissä vikaa vai itse laitteessa.
Vastaukset 6
Minusta tuntuu, että tuolla kytkennällä tulee jonkinlainen "oikosulku" tilanne, kun toinen bokseista on kytketty kahden liitännän kautta televisioon.
Irroita sen boksin scart johto Samsungista, joka on liitetty hdmi kaapelilla televisioon ja kokeile tilttaako Samsung senjälkeen.- samsung on syvältä
Samsung on aina Samsung... Ei näitä pysty kytkemään sillä tavalla väärin, että vähän aikaa nauhoittaa ok ja sitten tilttaa. Vääristä kytkennöistä johtuva seuraus on yleensä se, ettei nauhoittelu onnistu lainkaan kun ei tule kuvaa/ääntä.
Mistään oikosulusta tässä ei ole kyse, kuten digikummi yrittää virheellisesti väittää. Et pysty saamaan oikosulkua aikaan pelkillä scart- ja hdmi-kaapeleilla ainakaan niin kauan kun et tinaile niihin omia kytkentöjäsi purkaen kaapelit.Kai humasit "oikosulku", sanassa lainausmrkit?
Jos et muuta ohjetta alottajan ongelmaan keksi kuin, "Samsung on syvältä", niin olisit mieluimmin hiljaa.- Sillisi
digikummi kirjoitti:
Kai humasit "oikosulku", sanassa lainausmrkit?
Jos et muuta ohjetta alottajan ongelmaan keksi kuin, "Samsung on syvältä", niin olisit mieluimmin hiljaa.Scartin poistaminen toisesta digiboxista aiheutti sen, että Samsung ei saa signaalia. Otin pois boxin telkkariin yhdistävän hdmi-kaapelin ja kokeilin pikaisesti nauhoittamista hdd:lle ja ei ainakaan pariin ekaan minuuttiin tiltannut. Voiko ongelmanratkaisu olla näin yksinkertainen?
- Sillisi
digikummi kirjoitti:
Kai humasit "oikosulku", sanassa lainausmrkit?
Jos et muuta ohjetta alottajan ongelmaan keksi kuin, "Samsung on syvältä", niin olisit mieluimmin hiljaa....elikkä ennätin iloita hetkisen liian aikaisin...sama ongelma jatkuu edelleen kummankin kanssa....
ja nim."Samsung on syvältä"...jos on syvältä, niin mikä merkki ei ole. Eipä ole tätä nykyä kauheasti valinnanvaraa netissä, jos et kärsi maksaa 400-500 euroa laitteesta. - digihupi
Sillisi kirjoitti:
...elikkä ennätin iloita hetkisen liian aikaisin...sama ongelma jatkuu edelleen kummankin kanssa....
ja nim."Samsung on syvältä"...jos on syvältä, niin mikä merkki ei ole. Eipä ole tätä nykyä kauheasti valinnanvaraa netissä, jos et kärsi maksaa 400-500 euroa laitteesta.Samsungin sijaan mieluummin vaikkapa Panasonic, Pioneer yms. onhan noita laitteita. Samsung toimii aina jollain tavalla pieleen, kuten itsekin nyt havaitsit. Vika ei ole ollut kytkennöissäsi, vaikka niiden muuttaminen saattaakin kiertää jonkun Samsungin suunnitteluvirheen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas uusi PS:n rasismiKOHU!
Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a5831210- 76879
Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo
Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.269672- 55646
Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.
Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä180636Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!
Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o161622Katotaan miten jaksat tätä
Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.88590Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta123577Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!
Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht203536Tiedätkö mitä mies
Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut20496