Samat "virusvaroitukset" kiertävät vuosikausia sähköpostien välityksellä bittiavaruudessa. Eihän siinä kamalia tapahdu, jos niihin uskoo. Kuitenkin itse syyllistymme roskapostin lisäämiseen, jos lähettämme viestejä eteenpäin kymmenille tutuille, jotka sitten taas lähettävät kymmenille omille tutuilleen saman viestin. Potenssilaskelmasta tulee äkkiä huimia lukuja.
http://www.taloussanomat.fi/ihmiset/2009/12/04/la-anna-netin-huijauskirjeiden-hamata/200925041/12
Inhoan myös kaikkia ketjukirjeita, joissa kehoitetaan lähettämään viesti eteenpäin vähintäänkin niin ja niin monelle. Siitäpä sitten seuraa kaikenlaista hyvää. Ja auta armias, jos et lähetä, tuhoon olet tuomittu, kuten kävi sille ja sillekin...
Usein olemme itsekin roskapostittajia
5
337
Vastaukset 5
- pilvi*
viestiä. Onneksi niitä ei montaa tulekaan. Yhden ketjukirjeen sain joku vuosi sitten sukulaiselta, jonka avasin, mutten osallistunut. En ole niihin koskaan uskonut.
Tulee vaan mieleen miten ihmiset voivat olla niin herkkäuskoisia?Ketjukirjeen rakenteillahan junaillaan myös rahastusta. Niihinkin on riitänyt hyväuskoisia. Esimerkkinä Vin Capitan- huijaus.
ynnämuu kirjoitti:
Ketjukirjeen rakenteillahan junaillaan myös rahastusta. Niihinkin on riitänyt hyväuskoisia. Esimerkkinä Vin Capitan- huijaus.
Olihan Nordeallakin joku pyramidi-huijinkia vastaava sijoitushuijaus. Hiljan sitäkin ruodittiin Tv-ohjelmassa parhaaseen katseluaikaan.
Siinäkin lukuisat ihmiset menettivät säästöjään. Mutta muuta. Vilkaisin tuossa kuunvaihteessa verkkopankkiviestejä.
Eräs viesti kertoi, että maksamme nyt korkoa 0.65% vaikean finanssikriisin vuoksi. Eli miljardejahan suomalaisten säästöjä makaa inflaatiotileillä.
En kuitenkaan ole tästä ns. moks . Ne muutamat tilillä huilaaville eurosatkut eivät kummosiakaan lisätuloja tuottaisi. Siks toiseks työllistäähän pankkisektori tuhansia henkilöitä meilläkin.
- Ramoona*
Sähköisiä kortteja on kiva lähetellä, eikä ainakaan Positiivarien tai HS:n kortit ole mitään harmia aiheuttaneet. Sen sijaan nettikortit.net lähettää mainoksia , tosin sähköpostini luokittelee ne roskapostiksi ja ne menevät omaan osastoonsa enkä tietenkään aukaisekaan niitä. Kaipa olen tahtomattani siirtänyt tätä reisaa eteenpäin.
- Hintriika*
Tuskin, Ramoona, laitat siihen nettikortin perään uhkausta, että ellet lähetä tätä eteenpäin vähintään 10 ystävällesi, tulee Iso Paha Nettisusi ja syö sinut.
Olen itsekin lähettänyt ja saanut nettikortteja. Ihan vaarattomia ovat olleet. Taloussanomien uutisessa sanotaankin, että tuollaista "pahaa korttia" viiruksineen, josta ketjukirjeessä varoitellaan, ei ole edes olemassa. Muistan saaneeni ensimmäisen varoituksen siitä jo vuosia sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi241546Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀681367- 961161
Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R731092Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku84779Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella29738Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni48727Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,43646- 63646
- 38629