Genelecit telkkariin??

töllöttäjä.

töllöä olen hankkimassa ja mietin jo ennenaikaisesti äänenlaatua. Kytkentään olisi säädettävä RCA-lähtö tietenkin paras vaihtoehto, mutta on tietääkseni harvojen (jotku sonyt) herkku, joten kuulokeliitäntä lienee se mihin genelecit sitten kytkisin. Nyt mietin, että mitenhän on äänenlaatu noissa lähdöissä. On tietenkin tapauskohtaista, mutta pahoin pelkään, että kohinaa yms. löytyy useimmiten. Onko kokemusta?

Kytken TV'n kyllä stereoihinkin, mutta TV'n äänentoiston soisin olevan hyvä itsenäisenäkin.

3

714

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsellä on tietokonekaiuttimina Genelecit. Niissä on singnaalin sisäämenoliittiminä XLR-liittimet.
      http://www.digivideo.fi/wiki/index.php/XLR
      Olen kokeillut niitä myös television lisäkaiuttimina, mutta siihentarkoitukseen on parempi kotiteatterivahvistin ja kunnon passiivikaiuttimet ja aktiivi subwoofer.

      Jos Genelecit haluaa kykeä television kuulokeliitäntään, tarvitaan sovitekaapeli minblugi/XLR uros http://beatman.fi/product_details.php?p=143
      Tällöin voi kaukosäätimellä säätää äänenvoimakkuutta.

      Jos liittä genelecit television rca ulostuloon, silloin käy tällaiset kaapelit. http://beatman.fi/product_details.php?p=132
      Mutta silloin ei voi kaukosäätimellä säätää äänenvoimakkuutta, vaan se pitäisi tehdä molemmista kaiuttimista erikseen.

      • töllöttäjä.

        RCA-liityntä löytyy kyllä ainakin joistakin geneleceistä, se ei ole ongelma.


    • telkkarinsoundit

      Jos aiot kytkeä paremmat kaiuttimet television kuulokelähtöön, niin kannattaa testata telkkarin kuulokeliitännän laatu tarkasti, ennenkuin ostat satojen eurojen Genelecejä (jotka muuten ovat aika mukavia ämyreitä soundiltaan, ei siinä mitään).

      Kovin laajalti en ole asiaa testaillut, mutta on tullut vastaan esimerkiksi eräs 32" lcd-halppismalli, jonka kuulokelähtö tuuppaa ulos matalataajuista pörinää aina silloin, kun ruudulla on enimmäkseen mustaa kuvaa. Normaalikatselussa ja hillityillä äänenvoimakkuuksilla tuo pörinä pysyy käytännössä kuulumattomissa, mutta esim. mustalla taustalla olevien lopputekstien aikaan ja pelkkää mustaa ruutua näyttäessä tuo purina nousee lähes yhtä voimakkaaksi kuin itse hyötysignaali. Jos telkkarin äänenvoimakkuus on hyvin pienellään ja aktiivikaiuttimien volumesäätö suht korkealla, tuo hurina kuuluu taustalta toki koko ajan.

      Jos tällainen vasemmalla kädellä suunniteltu kuulokeliitäntä osuu telkkariisi, niin ei kannata juurikaan viidenkympin tietokonekaiuttimia suurempaa äänenparannusta suunnitella...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      42
      5662
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      5193
    3. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3638
    4. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3603
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3086
    6. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      83
      2979
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      45
      2758
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      56
      2663
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      47
      2248
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      36
      1754
    Aihe