Joulukuun puolessa välissä on seuraava SK:n yleinen kokous jossa esityslistalla muuan muussa on tarkoituksena käsitellä nuoriso neuvoston perustaminen. Ajattelin herättää keskustelun tästä aiheesta ! ehdoituksessa on ymmärrykseni mukaan priorisoitu nuorten vaikutusmahdollisuuksien todellinen parantaminen !
omasta mielestäni olisi tärkeää että nuorille luodaan todelliset vaikutusmahdollisuudet ja että nuorisoneuvosto/lautakunta saisi hyvät lähtökohdat toimia !
saas nähdä kuinka käräjien vanhat jäsenet ovat valmiita antamaan nuorille mahdollisuuden vaikuttaa ja kuinka nuoret SK:n jäsenet pystyvät puollustamaan ideaa... ???
(onhan tuo idea ollut ennenkin SK:ssa mutta ideaksi jäännyt)
Sámediggi / Saamelaiskäräjät
1
668
Vastaukset
- kokemusta on kertyny
Minusta tässä on enemmänki kysymys rekrytoinnista ja jatkuvuuden takaamisesta. Ois varmaan ihan ok, jos jokainen nuori saisi itselleen jonkilaisen "poliittisen avustajan" roolin tai edes jonku mentorin, joka opastaa. Politiikka on tosi pitkä tie päästä vaikuttamaan ja politiikassa tieto ja yhteydet on valtaa. Ei niitä yhdessä yössä hankita.
Ja jos ajattelee parlamentin perustamisvuodesta 1973 asti, niin onko esim. sen ajan jäsenet rekrytoineet ja opettaneet seuraajia, jotka tänä päivänä ovat päivän politiikassa mukana? Toivottavasti näin on. Voisi olla mielenkiintoista vähän katella että kuinka monta 35-45 vuotiasta heiluu aktiivisesti saamelaispolitiikassa.
SSN on perustettu vasta 1995 (vai oliko se aiemmin?) niin nuo paikallisjärjestöt ovat tehneet rekrytoinnin ja ideologisen kasvatuksen. Tai ehkä esimerkiksi poronhoitajat hoitavat poliittisen edustamisensa sukujensa kautta. Tai miten esim. koltat ja inarinsaamelaiset ovat järjestäneet rekrytointinsa ja jatkuvuuden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176339Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816167Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696000Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452375Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121241
- 1861085
- 59887