Joulukuun puolessa välissä on seuraava SK:n yleinen kokous jossa esityslistalla muuan muussa on tarkoituksena käsitellä nuoriso neuvoston perustaminen. Ajattelin herättää keskustelun tästä aiheesta ! ehdoituksessa on ymmärrykseni mukaan priorisoitu nuorten vaikutusmahdollisuuksien todellinen parantaminen !
omasta mielestäni olisi tärkeää että nuorille luodaan todelliset vaikutusmahdollisuudet ja että nuorisoneuvosto/lautakunta saisi hyvät lähtökohdat toimia !
saas nähdä kuinka käräjien vanhat jäsenet ovat valmiita antamaan nuorille mahdollisuuden vaikuttaa ja kuinka nuoret SK:n jäsenet pystyvät puollustamaan ideaa... ???
(onhan tuo idea ollut ennenkin SK:ssa mutta ideaksi jäännyt)
Sámediggi / Saamelaiskäräjät
1
634
Vastaukset
- kokemusta on kertyny
Minusta tässä on enemmänki kysymys rekrytoinnista ja jatkuvuuden takaamisesta. Ois varmaan ihan ok, jos jokainen nuori saisi itselleen jonkilaisen "poliittisen avustajan" roolin tai edes jonku mentorin, joka opastaa. Politiikka on tosi pitkä tie päästä vaikuttamaan ja politiikassa tieto ja yhteydet on valtaa. Ei niitä yhdessä yössä hankita.
Ja jos ajattelee parlamentin perustamisvuodesta 1973 asti, niin onko esim. sen ajan jäsenet rekrytoineet ja opettaneet seuraajia, jotka tänä päivänä ovat päivän politiikassa mukana? Toivottavasti näin on. Voisi olla mielenkiintoista vähän katella että kuinka monta 35-45 vuotiasta heiluu aktiivisesti saamelaispolitiikassa.
SSN on perustettu vasta 1995 (vai oliko se aiemmin?) niin nuo paikallisjärjestöt ovat tehneet rekrytoinnin ja ideologisen kasvatuksen. Tai ehkä esimerkiksi poronhoitajat hoitavat poliittisen edustamisensa sukujensa kautta. Tai miten esim. koltat ja inarinsaamelaiset ovat järjestäneet rekrytointinsa ja jatkuvuuden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1956818- 1592006
- 1131668
- 511370
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551218Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢491083Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu991045Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6967Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251934- 41909