Koiraa hankkiessasi ole tarkkana. Alalla on jos jonkinlaista yrittäjää ja rahan perässä juoksijaa. Rehellisiäkin kasvattajia toki joukosta löytyy, mutta aina vähemmässä määrin. Oikean hinnan laskeminen on tarkkaa puuhaa. Pyydä kasvattajalta kuitit. Tarkista kuittien oikeellisuus soittamalla kuittien antajatahoille. Tarkista että kuitit koskevat juuri kyseistä koiraa. Huomaa, että jotkut kasvattajat pyrkivät ujuttamaan samaan kuittiin useiden koirien kuluja. Kun olet saanut kuitit tarkistettua ja laskettua todelliset kasvattajakulut vähennä summasta vielä kasvattajan omavastuu 50%. Kasvattaja ja uusi omistaja laittavat siis kasvatuskulut fifty-fifty, se on reilu peli. Jos kasvattaja ei tähän suostu ja vaatii enemmän, oli hänen motiivinsa raha eikä rakkaus eläimiin.
Koiran oikea hinta
kuluttajan asialla
6172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos koira on paperillinen, se on käytetty pentutarkastuksessa eläinlääkärillä ja terveeksi luokiteltu, niin hinta on silloin kiinteä rodusta riippuen.
Sakulit 600 euroa, ex-sakulit 200 ja kaikki pikkukoirat 300 euroa.
Sekarotuisista 1-50 euroon.
Ei siinä sen kummempia laskutapoja tarvita.
hatammit 0,05 euroa, hatamit 1,00 euro , ex-hatamit 0,04 euroa ja arkipirut menee ihan sillä, että arkipirujen pitää itse maksaa , että niitä kukaan oikeasti huolisi!
Minä hölmö maksoin 300,tuosta ei rekatusta slk,noh, ei se raha ainakaan turhaan mennyt:)
jos sen siksi katsoit.
pentuetta ja ihan ekalla silmäyksellä se oli meille varattu,,,enkä ole pätkääkään katunut sitä päätöstä,se oli vähän niin kuin "rakkautta ensi silmäyksellä"kohde oli noin viikon vanha:))
Ostaja maksaa mikäli haluaa penun tai ei maksa ja jää ilman pentua. Valinta on vapaa;)