ajatella,kokonainen ihmisikä jo sinällään.
Eräs Itsenäisyyspäivän aamu. Pakkasta ainakin 25-30 astetta.Sotilaat kasarmeilla valmistautuvat aamun hiljaa valjetessa paraatiin pienen kaupungin torille Pohjois-Suomessa. Samoin sotilaitten perheet. Kävely lasten kanssa kirpeässä pakkasessa kolmen kilometrin matka, panssarit ja muut sotilasajoneuvot vyöryvät ohitse.
Lapset pyntätty lämpimästi,huopikkaat jalassa.
Miten lie se aamu 40 vuotta sitten tänään mielessä, keräytyihän näitä "paraatien katselmuksia" peräti kolmisenkymmentä.
Tänä aamuna ja nyt aamun sinisellä hetkellä ulkona aamulyhtykynttilä vielä lepattelee.
Harvemmin luettu Yrjö Jylhän, voimakkaan "sotarunoilijan" ja itse henkisesti sotaan menehtyneen runo
Kohtaus metsässä.
Kiväärinpiippu ja silmää kaksi
sua väijyvät rävähtämättä,
sinä surmanliekin laukaisijaksi
kohotat kättä.
Vain silmänräpäys,hyytävä hetki
ja pitkä kuin iänkaikkisuus;
joko päättyy sult´elon partioretki,
joko metsään maatuvat luus?
On hällä oikeus tappaa, ja sulla-
mut mistä saitte sen oikeuden?
Ei voi hän vieraaksi majaas tulla;
hän on vihollinen.
Et tiedä,ken on hän, mistä,
et tiedä hänestä muuta,
kuin että käy joku ihmisistä
päin pistoolinsuuta.
Niin kohtaavat toisensa länsi ja itä,
niin kohtaavat ihmiset toisiaan.
Vain toinen muistelemaan jäi sitä,
ja toista jossakin kaivataan.
40 vuotta sitten,
2
166
Vastaukset 2
Eipä ole tuollaisia kokemuksia,kun ei ollut samanlaista elämää,kuin sinulla.. Kai se meni kotona,lasten kanssa,olivat vielä aika pieniä silloin.. TV:stä katselimme ohjelmaa.. Silloin vielä näytettiin jotain Itsenäisyyspäivään liittyvää,heti aamusta..Nykyään ei ole mitään sellaista enää.. Tuntematon sotilas näytetään kuitenkin..Klo 18.00 sytytimme,sinivalkoiset kynttilät,ikkunalaudalle..ja keskityimme katselemaan Linnan juhlia.. Minulla,kun on vain tyttäriä,niin katselivat ,mielenkiinnolla,millaisia vaatteita naisilla oli päällään, ja jotkut olivat oikein kauniita ja ihanan värisiä..Siis, se jatkuu samanlaisena,vuodesta toiseen..Ehkä tein parempaa ruokaa,kuin arkena ja jäätelöä jälkiruuaksi.. Mies yleensä lähti kaupungille katsomaan ihmisiä,kuten hän aina sanoi mennessään.. parasta, tosi-elokuvaa..Minä olin lasten kanssa kotona..Mukavastihan,kaikki meni.
Toivon,että kaikilla on tänäänkin,ihana päivä! t.IrkkuItsenäisyyspäivä ei merkitse yhä levenevän elintasokuilun köyhällä alueella eläviä suomalaisia. YLE-radion puolella Heikki Hursti sanoi, että ruoka-avustettavien määrä on lisääntynyt sadoilla tänäkin vuonna.
Osa vähäosaisemmista on jäänyt 'nopen osille' ilman omaa syytään. Työpaikka on mennyt alta tai terveys reistailee. On myös elämäntapasyrjäytyneitä.
Me tavikset ja maanhiljaiset olemme oppineet elämään suu säkkiä myöten. Meille riittää kun on asunto, pieni posa ruoan ja laskujen maksamiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 981904
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine1391303Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä
Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i1271058Vanhat konkarit ulos Elämäni biisistä - Yle selittelee
Elämäni biisi starttaa taas tänä syksynä. Mukana on ripaus uutta, mutta poissa on iso osa vanhaa... Poissa ovat Markku29953S-ryhmän Israel-boikotti liiketalouden opintojen tapausesimerkkinä
Tätä S-ryhmän Israel-boikottitapausta käsitellään jo kauppakorkeakoulujen ja johtamiskorkeakoulujen esimerkeissä. Se ant33860Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀41838KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi16768Mitä vit,,tua!
Mikä hiivatin kommunistien teltta oli kirsikan nurkalla, olivat vähällä jäädä telttoinensa auton alle kun olivat sen kul36764- 72751
Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁68720