Lanzarote

Olemme lähdössä omatoimimatkalle (ei siis matkatoimiston kautta) Lanzarotelle jouluksi. Onko Lanzarotella jotain "must" juttuja, joita pitää ehdottomasti nähdä ja kokea tai jotain sellaista jota ehdottomasti ei? Miten saarten välinen lentoliikenne entä laivaliikenne? Onko kenelläkään vinkkejä Arrecifestä.
41038
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Et maininnut paikkaa, mihin majoitutte, mutta väliäkö tuolla. Ihan must juttu on tietysti Timanfayan luonnonpuisto. Siis se fantastinen kuumaisema. Käsittääkseni alueelle ei edelleenkään pääse vuokra-autolla, joten joku kansainvälinen retki olisi ehkä passeli ratkaisu. Toinen mieliinpainunut juttu on kuulun kanarialaisen arkkitehdin Caesar Mandriquen kotitaloon tehty museo.
Arrecife on kaunis kaupunki ja mainio ostospaikka. Bussilla pääsee Carmenista; ainakin aiemmin bussit lähtivät vanhan kylän puolelta. Tämän päivän tilanne kannattaa tarkistaa hotellista. Lähellä bussin päätepysäkkiä alkaa mukava ostoskatu, jossa on kaikki tarpeellinen.
Laivaliikenteestä... Playa Blancasta kulkee useita vuoroja Fuerteventuran saarelle per päivä. Siellä määränpäänä on Corralejo, jossa on hieno dyynialue ja mukava pikkukaupunkitunnelma.

Mukavaa matkaa Lanzarotelle!

Ps. tuolla kirjoittelin viineistä... Lanzaroten kuuluisuus on Malvasia-viini, joka on hyvin voimakas, tuliperäisen maun kyllästämä. Pakko on tunnustaa, että oli ensimmäinen viini kautta maailmanhistorian, joka Sotikselta jäi juomatta.

Äänestä
  • Timanfayan vierailu on huikea kokemus. Kaikki vierailijat kiertävät todella upean reitin luonnonpuiston omilla erikoisbusseilla. Kierros sisältyy pääsymaksuun. Bussit lähtevät keskusalueelta, jossa oppaat demonstroivat maaperän tulisuutta muutamin pienin tempuin. Eväät voi ottaa mukaan ja "pihalla" on maaperän lämmöllä toimiva grilli. Tällä keskusalueella on maaperän lämmöllä ruokaa laittava ravintola El Diablo, luonnonpuiston kauppa ja mukavuuslaitokset. Tänne pääsee ja kannattaa tulla omalla autolla. Vältin sanaa edellä sanaa opastuskeskus, sillä sellainenkin on olemassa Centro de Visitantes e Interpretac... siellä on hyvä tulivuorinäyttely. Tämä opastuskeskus sijaitsee n 5 km tuosta "keskusalueesta". Jos on vähääkään kiinnostunut luonnontieteistä niin kannattaa ensin käydä näyttelyssä ja sitten katsomassa itse aluetta... itse reitin kokemiseen ei tarvitse mitään pohjatietoja.

    Äänestä

linkki jossa naapurissa ollaan Lanzarotesta jutskailtu

http://keskustelu.plaza.fi/matkalaukku/rantalomat/kanariansaaret/1806713/ainutlaatuinen-lanzarote/

Arrecife on mukava kaupunki jonka iltaelämään varsinkin viikonloppuisin kannattaa tutustua, niin näkee että kuinka ne paikalliset aikaa viettävät. Siellä on myös huomattavasti edullisemmat hinnat kuin turistikohteissa oli sitten kyse ruokapuolesta tai vaatteista!! Carmenista pääsee bussilla Arrecifeen 20 minsan välein (ellei aikataulut ole muutamassa vuodessa muuttuneet) ja pysäkkejä on pitkin pitkää rantakatua!
Lento- ja laivaliikenteestä ei mulla ole kokemusta kuin se, että niin Carmenista kuin Playa Blancastakin pääsee päivittäin Fuerteventuran Corralejoon, sekä Lanzaroten pohjoisosasta Orzolasta La Graciosa -saarelle. Toki saarten välillä on ihan toimivat kulkuyhteydet, mutta niistä tietävämmät kertokoot enemmän.

Äänestä

Lanzarote on kiva paikka muille, paitsi ruohonleikkurikauppiaille. He näkisivät painajaisia siellä laavahiekan keskellä. Mutta onhan aurinko ja kassien täyttö ostoksilla kivaa. Mielestäni paras kulkupeli on taksi. He tietävät koko saaren, senkun näyttää vaan kartalta. Bussi kulkevat usein rantakatua, ja odottelu ja kävely ei tunnu kivalta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko kokemuksia kirjoitti:

Olemme lähdössä omatoimimatkalle (ei siis matkatoimiston kautta) Lanzarotelle jouluksi. Onko Lanzarotella jotain "must" juttuja, joita pitää ehdottomasti nähdä ja kokea tai jotain sellaista jota ehdottomasti ei? Miten saarten välinen lentoliikenne entä laivaliikenne? Onko kenelläkään vinkkejä Arrecifestä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu