ette voi uskoa mitä meille on tänään iltapäivällä tapahtunut,kun naapurin talon koira puree isäntää sillä vielä on maretuinin päällä,(((
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Veri pohkeessa tuli lenkiltä,,ei hyvä,:((
ja sitä samaa pelkään itsekin, kun onnekseni naapuriin on muuttanut perhe joilla on kaukkari lemmikkinä ja tarhakoirana. Pari kertaa on murre rynnännyt pihasta hampaat välkkyen mulle ärjymään, mutta onneksi mukanani ei ole silloin ollut omia koiria ja onneksi isäntänsä on kerinnyt napaamaan koiransa kiinni.
Aika kauhulla odotan sitä, että tuo kuriton (= ei tottele omistajaansa) "pikkukoira" tulee joko minun tai koirieni päälle, ja sitten se on menoa. Eläin on nimittäin kaukkariksikin helvetin iso!
Ihmettelen vaan että miksi tuollainen vaativa koira otetaan vaan sohvaperunaksi jonka kanssa ei harrasteta mitään muuta kuin että eläin pannaan ulkoilemaan häkkiin! Pelottaa ihan hemmetisti, mutta minkäs teet.
tulihan se naapurin koiran omistaja pimputtaa ovikelloo ja pyytää anteeksi hänen koiransa puolesta,,reilu,ja sanoi vielä jos kuluja tulee laskut hänelle,mielummin kuin poliisille,,ikävää mutta totta:((
Oliko paha puraisu?
isukille ,selvittiin siintäkin shokista,huomenna menee ottaa jäykkärin ,ei sitten tule ainakaan mitään komplikaatioita)
ettei pahempaa sentään.
miten tuollasissakin tapauksissa pitää toimia,en tiedä,annoin anteeksi sille naapurin hauvalle ja olihan se meijän jorkankin vika ,mitä menee kaikkien kanssa juttelee,,arvaa olenko häntä siintä varoittanut(((
Kun ei tuo poispotkittu ´terveydenhoidon ammattilainen´ osannut sanoa, että se jäykkäkouristuspiikki- ja vahvistus pitää hakea VÄLITTÖMÄSTI, mikäli on epäilys, ettei olisi edes voimassa.
Sensijaan on ihan omaa huolimattomuutta, mikäli koiraperheen jäsenillä ei ole voimassaolevaa jäykkisrokotusta,
Joten se siitä sensaatiostasi.--häpeäisit edes.
Kyseinen koiruli hyökkäilyt ennen kimppuun ja purrut ihmistä??
Koira joka kiukussaan ihmistä puree on aina mielestäni vakavasto otettava juttu. Toivottavasti koiran omistaja heräsi ja tekee asian kanssa jotakin.
tuo jäykkis,,olen oppinut tuon jo Äitin kautta,,se on paha juttu jos ei sitä jäykkistä ole:((
heräsi,että ainakaan saa mennä poliisille ilmoja tehdä hänen koirasta,,,historiikin tiedän ja sen takia en voisi ilmoja siintä tehdäkään,sori,näin vain sattui:))9
nimittäin yksikin lokaisu enteilee ettei se jää viimeiseksi puraisuksi.
Omistajaa olisi valistettava tässä asiassa, että hakeutuisi koirankoulutuspaikoille, ettei pääsisi vielä ikävämpää sattumaan ja mikä voisi olla kohtalokasta myös koiralle.
mutta ainakaan minä en tajunnut viestistäsi muuta kuin että naapaurin koira on miestäsi purrut, mutta sinä kirjoitat täällä huuhaa palstalla, että se PUREE isäntää nyt.
Siis puriko se isäntää samaan aikaan kun sinä siitä tänne kerroit, siis eräänlainen sotakirjeenvaihtaja näköjään olet............))))
Ei vaan, pahoja tilanteita nuo ovat, mutta eiköhän ne juttelemalla selvinne. Syykin on ennen tuomiota otettava huomioon.
mutta kun ulosanti on mitä on))
Mutta joka tapauksessa se viereisen talon koira puraisi tuota avokkia pohkeeseen,hölmö kun meni juttelemaan sen koiran isännän kanssa ja se asia on jo sovittu,avokki on parasta aikaa ottamassa jäykkistä terveyskeskuksessa:)
Voi surku, nuo on niin ikäviä tapauksia kaikkien kannalta... Paranemisia sinun avokillesi, ja toivotaan että sille koiralle ei enää sattuisi vastaavaa jatkossa...
Tuli nyt vaan tästä mieleen, mitenkähän mahtaa olla meikäläisen jäykkäkouristusrokotuksen kanssa...??? Pitäisiköhän ottaa selvää, vaikkapa jo huomenna? 8-)
ja olihan siinä taluttajien vikaa molemmissa,oli meinannut tulla tappelu ja isäntä laittoi jalan eteen,niin naapurin koira kävi siihen käsiksi,,arvaa vai olenko motkottanut tänään sille,itse kierrän kaukaa sellaset koirat jotka ei tule toimeen tuon karvakasan kanssa;)
kannattaa pitää voimassa jäykkis,ettei käy samalla lailla kun meidän Äitille,heidän oma koira nappasi sitä kädestä,mikä tulehtui tosi pahasti,Äiti oli sen takia pari viikkoa sairaalassa((
Hui kauhistus, kyllä se on semmoinen juttu mikä ei saisi unohtua, siis se rokotus... minä en edes muista olenko unohtanut... En usko että saan koiran hampaasta kotona, mutta voihan sitä teloa itsensä monella muullakin tavalla...
noin10v,,paikallisesta terveyskeskuksessa kyllä tietävät jos on vanhaksi mennyt rokotus,soitto vain sinne:)
Jäykkäkouristus on eri asia kuin tulehdus.