Voiko veriryhmä muuttua?

Leikkaukseen menossa

Miten tästä voikin saada niin erilaista infoa? Toiset sanovat että voi, ja toiset että ei.

Olen itse AB rh positiivinen, onko se voinut vuosien varrella jotenkin muuttua, esim verensiirron yhteydessä?

7

6098

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmm.....

      ei todellakaan ole voinut muuttua.

      • voi muuttua

        Ilmeisesti varsinainen veriryhmä ei taida muuttua täysin. Vaimollani rhesustekijä muuttui osittain raskauksien myötä. Hän oli alunperin negatiivinen, mutta positiiviset lapset ilmeisesti vaikuttivat että muuttui osittain positiiviseksi. Verta luovuttaessa hän on Rh mutta verta saadessaan pitää olla Rh- verta.

        Veriryhmä tarkistetaan aina ennen leikkauksia kun on oletettavissa että tarvitaan verensiirtoja. Viimeksi kun olin leikkauksessa, sairaalaan mennessä veriryhmäni tarkistettiin, vaikka se oli ennakkoon tiedossa. Leikkauksen jälkeen jouduttiin antamaan punasoluja ja kun edellisestä ristauksesta oli yli 5 vrk, piti tehdä uusi testaus vaikka juuri pari päivää aiemmin oli annettu verta.


    • verenluovuttaja

      mutta muistelen lukeneeni jostain että esim. leukemiassa jos tehdään luuydin-siirto niin veriryhmä muuttuu luovuttajan ryhmäksi. Voin olla väärässäkin, korjatkaa te jotka tiedätte paremmin

      • sentään

        Eikös luuydinsiirrossa etsitä luovuttajaksi nimenomaan tarkalleen samanlaista veriryhmää ja muuta sopivuutta. Eihän se silloin voi muuttua.


      • Pippiuu
        sentään kirjoitti:

        Eikös luuydinsiirrossa etsitä luovuttajaksi nimenomaan tarkalleen samanlaista veriryhmää ja muuta sopivuutta. Eihän se silloin voi muuttua.

        Kantasolusiirron jälkeen veriryhmä todellakin muuttuu luovuttajan veriryhmäksi.

        Verensiirroissa oma veriryhmä ei koskaan muutu.

        Jos Rh- äiti synnyttää Rh lapsen, muodostuu hänelle vasta-aineita lapsen rhesus tekijää vastaan, mikä voi olla haitallista seuraavissa raskauksissa. Samasta syystä Rh- potilaille ei anneta Rh verta. Ääritapauksissa tämäkin toki mahdollista, kun potilas ensin suojataan ns. anti-D-immunoglobuliinilla, niinkuin tehdään vastaaville äideillekin vasta-aineiden muodostumisen ehkäisemiseksi.


    • abbbaaaa

      muuttua, mutta minulle on käynyt niin että lapsena olin ab- ja nyt b-, en todellakaan tiedä mistä on kyse.

      • ABO/Rh+-

        Ei voi veriryhmä muuttua verensiirron vuoksi, koska pääasiassa verensiirroissa pyritään aina antamaan oman veriryhmän verta.

        ABO-veriryhmäjärjestelmässähän on 4 erilaista veriryhmätyyppia:
        A-veriryhmä: voidaan antaa A ja O ryhmän verta
        B-veriryhmä: voidaan antaa B ja O ryhmän verta
        AB-veriryhmä: voidaan antaa A, B, AB ja O veriryhmän verta. On siis ns yleisvastaanottaja
        O-veriryhmä: voidaan antaa vain O ryhmän verta, mutta O verta voidaan antaa kaikille. On siis ns. yleisluovuttaja.

        Kuten tuossa jo alussa sanoin niin pääsääntöisesti annetaan vain oman veriryhmän verta, mutta pakon edessä voidaan tehdä ns. "väärä ryhmäisiä" verensiirtoja pienissä määrin.

        Se että onko veriryhmän edessä vai - tarkoittaa taas reesus-veriryhmää, jonka Pippiuu selitti hyvin tuossa aikaisemmassa viestissä. reesus negatiiviselle ei siis saa antaa reesus positiivista verta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3115
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2885
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2115
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1575
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1349
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1338
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1280
    9. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1273
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe