Turmakuolematko Jumalan puhetta?

Mikko

Äänekosken murheellinen rekan ja bussin törmäys jossa kuoli 23 nuorta ja 14 loukkaantui, sekä pari päivää myöhemmin tapahtunut Laihian läheltä piti bussiturmatilanne, ovat vanhurskaan Jumalan, ks. Ps.65:6, puhetta erityisesti nuorille ihmisille kuolemasta ja katoavaisuudesta. Ts. parannuksen tekemisen välttämättömyydestä kun he elävät vielä Jumalan armon aikaa.

Muistamme elävä Jeesus , miten sinä sanot murhien ja verikoston uhrien syntisyydestä ,kun kysyttiin olivatko he syntisemmät kuin muut : ”Eivät olleet (syntisempiä) sanon minä teille, mutta ellette tee parannusta ,samoin te kaikki hukutte.” Luuk. 13:3 .Hukkuminen tarkoittaa tässä yhteydessä ihmisen kuolemattoman sielun hukkumista tulikivijärveen, ks. Joh. Ilm. 20:11-15.


Naparetkeilijä Arduinin katoaminen on vanhurskaan Jumalan puhetta erityisesti seikkailunhaluisille ja epäuskoisille. Nuorille, jotka yliarvostavat voimansa ja taitonsa, ja siten typeryydessään uhmaavat Herramme asettamia luonnonlakeja. Naisen valitettava kohtalo puhuu monelle extreamiläiselle parannuksen tekemisen välttämättömyydestä kun he elävät vielä Jumalan armon aikaa.


Irakissa tapettujen suomalaisten kuolema on vanhurskaan Jumalan puhetta erityisesti mammonankumartajille. Varoitus siitä että yritysten härski väärän voiton repiminen hinnalla millä hyvänsä, on vanhurskaan Jumalan käskyjen tietoista halveksimista, vrt Wärtsilän Italian hankkeet. Liikemiesten valitettava kuolema myös puhuu talouselämän vaikuttajille parannuksen tekemisen välttämättömyydestä kun he elävät vielä Jumalan armon aikaa.


Mikko Lahti
saarnaaja
http://www.pp.kpnet.fi/mila

2

787

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • somebody

      ei hyvänen aika... ihan PERSEESTÄ tällaiset!!!! ihan hullua tekstiä tuo!!!!!!!!!!!

      • ALSO SOMEBOBY

        Nää on näitä keskustelupalstojen vakiohulluja, ei kannata välittää.
        Mikko on joku vitun mielisairas kulttilainen ja nois Seppo Lehto jutuissa ei vissiin ole mitään järkeä. Joku mielisairaus tälläkii (Skitsofrenia tai joku muu)


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      434
      6173
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      87
      5480
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      51
      4477
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      54
      3996
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      80
      3983
    6. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      3
      3616
    7. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3549
    8. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      121
      3274
    9. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3251
    10. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2309
    Aihe