Mikä avuksi...vauva lopetti tyystin hedelmäsiseiden syömisen aivan yllättäen ja meillä sikainfluenssaa perheessä ja haluaisin hänen saavan riittävästi C-vitamiinia, koska vauvojen C-vitamiinivarannot humpsahtavat äkkiä loppuun infektion tms stressitekijän seurauksena ja infektio on silloin vaarallisempi. Syö vaan lasagnea tms.
hedelmäsoseet
yäk
4121
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
D-vitamiini on vielä tärkeämpi. Sikainfluenssan taudinkulku on hankalempi jos siitä puutos. Ja tautiin kuolleilla havaittu huomattavasti pienemmät d-vitamiinivarastot.
Onhan kasviksissakin c-vitamiinia, ihan siis perunassakin. Ja entäs mehut? Minkä ikäinen vauva on kyseessä, et mainitse.
6 kk.
..itsetehtyjä soseita? Meidän vauva ei syönyt sitten millään ilveellä kaupan soseita..ei sitten siis millään.
No, kokeilin sitten itsetehtyjä, ja kyllä maistui =) .
Oletko huomannut että korvikkeessakin on c-vitamiinia? samoin velleissä.