Joo, moni ajattelee jo varmasti, että tästä aiheesta on tehty monia keskusteluja. Olen niitä lukenut, mutta en ole saanut kunnollista vastausta. Olen siis 16 vuotias.
Olen siis vuotanut tämmöistä ruskeaa vuotoa jo kuukauden ajan. Kuukautisten aikana tätä vuotoa tulee myös veren kanssa ( siis ruskeana). Heti kuukautisten loputtua tämä ruskea vuoto jatkuu taas normaalina. Kuukauden jo joutunut koko ajan pitämään sidettä, koska ei uskalla olla ilman.
Sukupuolitaudit tsekattu, kaikki kunnossa. Tällä hetkellä syön Cerazette(?) pillereitä (syönyt 1.5v). Seksin harrastaminenkin tuntuu kivuliaalta.
Jos kellään on mitään informaatiota tai vinkkejä niin olisin todella kiitollinen!!
Olen siis vuotanut tämmöistä ruskeaa vuotoa jo kuukauden ajan. Kuukautisten aikana tätä vuotoa tulee myös veren kanssa ( siis ruskeana). Heti kuukautisten loputtua tämä ruskea vuoto jatkuu taas normaalina. Kuukauden jo joutunut koko ajan pitämään sidettä, koska ei uskalla olla ilman.
Sukupuolitaudit tsekattu, kaikki kunnossa. Tällä hetkellä syön Cerazette(?) pillereitä (syönyt 1.5v). Seksin harrastaminenkin tuntuu kivuliaalta.
Jos kellään on mitään informaatiota tai vinkkejä niin olisin todella kiitollinen!!
Vastaukset 2
Vanhimmat
sinun kannattaisi tyttö hyvä mennä lääkäriin. Aloita vaikka kouluterveydenhoitajasta, jos olet opiskelija.
Minun mielestäni tuo ei ole normaalia. Ainoa mikä tulee maalaisjärjellä mieleen, on, että ne e-pillerit aiheuttavat tuota vuotoa. Eli jotain tiputusvuotoa, olen kuullut että joillekin niistä pillereistä tulee ylimääräistä veristä vuotoa tyhjennysvuotojen välillä. Normaaleja kuukautisia sinulla ei siis ole kun syöt pillereitä, se on tyhjennysvuotoa.
Sitä en tiedä, onko se yhteydessä seksi-kipuihin, mutta se voi selvitä asiantuntijan toimesta.
Lääkäriin, mars mars!
Mars lääkäriin.