Polttomoottori

rc alotttelia

tarvitseeko polttomoottori lennokki moottoriin vastaan ottimen vai saako sitä kaasutettua ohjaimesta vai koneesta?

2

507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Person RC Plane

      Hei!
      Kyllä polttomoottorikonekin tarvitsee vastaanottimen.
      Esim siihen, että ohjaat konetta servoilla ja siihen että kaasarin annostelu ois senmukaunen ku antaa ohjaimesta kaasuu.

      Milla on verkkokauppa netis:
      http://www.person-rc-plane.net/

      Tol sivulla ei ole vielä kaikkia polttomoottorikoneen tuotteita esim. polttoaineet ym. kun sivusto on aika uusi.

      Terveisin Miika

    • Kysymyksesi piti lukea useaan kertaan selvittääkseni, mitä todella halusitkaan kysyä. Vastaukseksi joutuu hieman selittämään, joten jos jaksaisit lukea tämän kokonaan. Anteeksi jo ennakkon mahdolliset "kirotusvirhkeet".
      Aina kun ohjausjärjestelmä on langatonta muotoa, sisältää se lähettimen ja vastaanottimen. Siirtotapa voi olla sitten esimerkiksi infrapuna, ultraääni tai radiotaajuuksia apuna käyttäen. Kahta ensimmäistä on muunmuassa käytetty televisioitten ohjauksessa. Lennokki ja helikopterikäytössä on ollut infrapuna ohjaimia, mutta niiden kantama on luokkaa noin 10m joten ei voida puhua edes kunnollisesta puistolaitteista.
      Radiolaitteet ovat siis oikeastaan ne lennokkikäytössä tarvittavat ohjauslaitteen joiden monipuolisuuden ratkaisee käytettävissä olevien kanavien määrä. Tässä tapauksessa ei tarkoiteta radiotaajuuksien lukumäärää vaan laitteen ohjaintoimintojen määrää. Minimi omastamielestäni on kaksi, jolloin saadaan sivu- ja korkeusperäsimellä riittävät ohjaustoiminnot aikaiseksi. On lennokkia lennätetty joskus yhdelläkin kanavalla, mutta silloin lennättäjä on pitänyt olla "ammattimies" joka on osannut säätää lennokkinsa lentämään juuri oikealla tavalla. Siis kahdella kanavalla ei tietenkään saada aikaiseksi moottorin säätöä vaan moottori käy kokoajan täysillä. Usein myös kiinteällä kurkulla jossa ei olekkaan muuta kuin seoksensäätöön neulaventtiili. Ohjauslaitteet kannattaa ostaa erillisenä pakettina sillä niitä ei välttämättä tarvita kuin yhdet. Vastaanottimia tietenkin voi olla useampikin sillä niiden paino voi olla merkittävä tekiä lennokin painossa ja vastaanottimessa saa olla vähemmän kanavia kuin lähettimessä jos lennokkissa ei käytetä kuin esimerkiksi kolmeakanavaa. Servo on se ohjauslaitteen viimeinen osa joka toteuttaa varsinaisen ohjausliikkeen. Niitä joutuu pakostakin hankkimaan useitakin kun millään yleisservolla ei pystytä toteuttamaan kaikentyyppisiä liikeitä. Johonkin kohteeseen tarvitaan "kauhiavoima" toisaalle untuvankeveys joita ei tietenkään saada samasta paketista.
      Toivottavasti tuo hiukan selvensi ja ehkä sait vihjeen kysymyksesi vastaukseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      135
      3756
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      335
      2915
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1815
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1568
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1059
    6. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      37
      843
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      60
      815
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      734
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      678
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      54
      655
    Aihe