Danfoss ehdottaa palkanalennuksia

sdfghjklö

työntekijöilleen vastineeksi työpaikkojen säilymisestä

9

1594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älliäkin

      Duunarit ei tietystikkään Ymmärrä parastaan

    • TD

      vastaavia ja ne työpaikat ei silti säily. Seuraavaksi tulee kuitenkin uudet YT:t ja
      ensiksi tietty potkaistaan ne pois, jotka eivät suostuneet palkanalennuksiin
      ja seuraavissa YT:issä lähtee sitten armotta lopuista vanhimmat, ne joille on
      ehtinyt vuosien myötä kertyä suurempi palkka.

      • 987uu

        Tää palkat ja edut olis kohdallaan (ei tietysti koskaan riittävät)
        vaan maksaja puuttuu!
        Olisko Suomalaiset hinnoitellu itensä pihalle markkinoilta.
        Palaispa Neuvostoliitto ja ostais meiltä kaiken ylihintaisen paskan.


      • pohjasakkaa
        987uu kirjoitti:

        Tää palkat ja edut olis kohdallaan (ei tietysti koskaan riittävät)
        vaan maksaja puuttuu!
        Olisko Suomalaiset hinnoitellu itensä pihalle markkinoilta.
        Palaispa Neuvostoliitto ja ostais meiltä kaiken ylihintaisen paskan.

        Aika vaikea kysymys toi palkanalennus. Palkkoja pitäis pudottaa halpamaiden tasolle
        jos tähen lähetään. Esim. puola, unkari, venäjä, viro, yms. palkat kolmannes suomen palkoista. Ei muutoman prosentin alennuksilla mitään työpaikkoja säästetä, ainoastaan herrat ottavat itselleen korotukset. Mikähän show siitäkin alkaisi jos metallin palkkoja pudotettaisi esim. 30 % vois olla tunkua siivoojan tai kassatädin paikoille. Eikös hoitajat jo ilmoittaneet aikoinaan (viime lakossa), että elävät nälkäpalkalla. Tosin matallimiehen palkka ei tuolloin ollut yhtään sen parempi. Mitä tähen voi sanoa?


    • kun rahvas lyö

      Se on rahvas josta kaikki on kiinni ja kuka määrää. porvarit vaietkoot ikuisesti jos eivät rahvaan arvoa oivalla. ei tämä maailma ilman rahvaita vaan pyöri. =simppeliä!

      • sdfghjkl

        joskaan laatukaan ei ole ihan Suomen tasoa, mutta sehän on sivuseikka .Pääasia ,että jotain paskaa saa halvalla laitettua maailmalle.


    • Teräsnyrkki.

      Mulle tuli kans joku kekkuli ehdottelemaan palkan alennuksia. Sanoin sille heti että elä poika enää tuu ehdottamaan tollassia, sillä nyrkinisku naamaan on usein tuskallinen kokemus. Kaveri luikki karkuun naama punasena.

    • Anonyymi

      Max 11e noin helposta työstä.

      • Anonyymi

        Kierrän kaukaa paskaduunit, kuten tekee 90% täysjärkisistä duunareistakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      274
      15336
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      139
      10582
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      109
      9440
    4. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      66
      8108
    5. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      29
      7645
    6. 186
      6615
    7. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      192
      6338
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      35
      5948
    9. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      161
      2680
    10. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2162
    Aihe