Olen joutunut tilanteeseen, jossa ei voi tehdä mitään, koska ei ole toisen perillisen allekirjoittamaa valtakirjaa jolla voisi myydä kuolinpesän kiinteistön ja maksaa hautajaiskulut. (viimemainitut laskut maksoi sukulaismies, kun minulla ei ollut rahaa eikä kuolinpesän tileillä myöskään, mutta hän haluaa tietty rahansa takaisin.)
Tässä ei tietääkseni ole mitään riitaa, mutta toinen perillinen ei ole pitänyt yhteyttä keneenkään sukulaiseen noin 25 vuoteen, eikä nytkään ole vastannut mihinkään viesteihin. Paitsi kerran sen verran, että siitä tietää hänen olevan maassa ja maistraatista saatujen (salaisten) yhteystietojen olevan oikeita.
Mulle on sanottu, että vaihtoehtoina on päivystää kahden todistajan kanssa hänen kotikulmillaan ja vaatia allekirjoitusta jos näkee (ja tunnistaa). Tai ottaa pesänjakaja, joka kuulemma maksaa vähintään 20 tuhatta.
Onko se todellakin niin kallista ja eikö muita vaihtoehtoja ole? Kituutan lähes ilman tuloja, ja mahdollinen perintövero olisi aikamoinen kauhutilanne. Perunkirjoitus on tehty.
Tässä ei tietääkseni ole mitään riitaa, mutta toinen perillinen ei ole pitänyt yhteyttä keneenkään sukulaiseen noin 25 vuoteen, eikä nytkään ole vastannut mihinkään viesteihin. Paitsi kerran sen verran, että siitä tietää hänen olevan maassa ja maistraatista saatujen (salaisten) yhteystietojen olevan oikeita.
Mulle on sanottu, että vaihtoehtoina on päivystää kahden todistajan kanssa hänen kotikulmillaan ja vaatia allekirjoitusta jos näkee (ja tunnistaa). Tai ottaa pesänjakaja, joka kuulemma maksaa vähintään 20 tuhatta.
Onko se todellakin niin kallista ja eikö muita vaihtoehtoja ole? Kituutan lähes ilman tuloja, ja mahdollinen perintövero olisi aikamoinen kauhutilanne. Perunkirjoitus on tehty.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mikäli perintöosuutesi on yli 20000 euroa, niin varmasti posti tuo perintöverolapun vuoden kuluessa. Teoriassa voit anoa jatkoaikaa, mutta sen saaminen on epävarmaa. Perintövero on henkilökohtainen, eikä perinnönjaon tai hautauskulujen maksun tilanne ole siihen kytketty. Kai perukirjaan pistitte kulut alentamaan pesän varoja, ettet maksa siltäkin osalta perintöveroa.
Ovilla kyttäily todistajien kanssa on täysin turhaa vainoamista jos tämä "kadonnut" ei halua allekirjoittaa. Yksityiskohtia en tiedä, mutta tavoittamattomien osakkaiden edustajaksi voi hakea edunvalvojan. Kysäiseppä maistraatista ohjeita. Se on eri juttu suostuuko edunvalvojakaan perinnönjakoon tai myyntiin sinun vippaamiesi hautauskulujen maksamiseksi.
Voi olla, että jäljelle jää vain pesänselvittäjän/-jakajan hakeminen käräjäoikeudelta ja hän hakee ensin edunvalvojan tai ehkä kuulutus virallisessa lehdessä riittää. Pesänjakaja pitää ainakin yhden kokouksen ja hakee aikanaan kiinteistön myyntiluvan oikeudelta. Myy kiinteistön eniten tarjoavalle, kuittaa kulunsa päältä, jakaa perintöosuutesi sinulle ja tallettaa tämän piileskelijän osuuden ao. tilille.
Kannattaa siis sitkeästi etsiskellä ja hieroa asiallista sovintoa.
>>tavoittamattomien osakkaiden edustajaksi voi hakea edunvalvojan. Kysäiseppä maistraatista ohjeita
Joo. Yksi viesti siis on, jossa sanoo ettei halua osallistua hautajaisiin eikä mihinkään käytännön toimintaan. Mutta lupaa allekirjoittaa tarvittavat paperit.
Niitä vain ei ole tullut postissa, eikä mitään pihausta muutenkaan.
Ei tätä loputtomiin voi jatkaa, että odottaa tai lähettää yksipuolisesti sähköpostia ja kirjepostia.
Mutta aika hullulta tuntuisi lähteä stalkkaamaan. (Ehkä esim niin että kerran kävisi soittamassa ovikelloa.)
Aika ristiriitaisia tietoja on pesänjakajan palkkiosta - jos se on 20 000 tai enemmän, ei olisi ehkä huolta perintöverosta (sikäli kuin tuo palkkio vähennetään myös verotussummasta).
Silti finlex.fi puhuu 'kohtuullisesta palkkiosta'. Ja joissakin tiedoissa se on huomattavasti vähemmän.
Tässä tapauksessa ei luulisi olevan mahdottoman monimutkainen juttu, yhden osakehuoneiston myynti, velkojen maksu ja lopun jakaminen kahdella?
Valitettavasti perintönne pienenee, mutta perintöveronne ei pesänselvityksen ja perinnönjaon kuluilla.
// Niitä vain ei ole tullut postissa, eikä mitään pihausta muutenkaan.//
Edellä mainitsit pyytäneesi valtakirjaa asunnon myymiseksi. Minäkään en antaisi sokkona valtakirjaa.
Valmistele asiantuntijan kanssa perinnönjakokirja ja vähintään selvä tarjous ja kauppakirjan luonnos kiinteistön myynnistä ja yritä niiden avulla saada toinen perinnönsaaja (vai meneekö perintö puoliksi?) kiinnostumaan oman osuutensa saamisesta ilmoittamalleen tilille. Jakokirjan voi hoitaa postitse, mutta kiinteistön kauppakirjan tekee kaupanvahvistaja osapuolten tai valtakirjalla edustavan ollessa yhtäaikaa paikalla. Ellei valmisteltujenkaan asiakirjojen vapaaehtoinen allekirjoittaminen onnistu, niin on turvauduttava em. toimitusjakoon tai odoteltava aikaa parempaa.
Sopivassa vaiheessa on paikallaan kertoa aikomastasi toimitusjaon hakemisesta ja molempien perinnön hupenemisesta kuluihin. Ota nix naxin korjaukset todesta, hänelle kiitokset.