Olen ottanut akupunktio hoitoja 5kertaa jalkoihin ja käsiin nivelrikon hoitoon ,en ole huomannut muutoksia. Onko rahan keruu hämäys.
Akupunktio, mihin se auttaa
10
1569
Vastaukset
- efvewf
Ei ole akupunktio auttanut? Mihin odotit sen auttavan? kipuun? Nivelen kohentumiseen vai mihin? Toisaalta akupunktio ei ole välttämättä buranan korvike. Mitä olen lukenut, niin akupunktio auttaa kehon omia toimintoja vauhtiin pistämällä eli joskus voi viedä kauankin ennen selkeitä tuloksia. Mikään vaiva tai sairaus ei myöskään ilmesty tyhjästä. Kaikilla on "itämisaikansa". Se onko jokin hoito rahastusta, niin hoitajan ammattitaidosta voisi ottaa selvää ennen hoitoon menemistä. Sekään ei silti estä rahastusta. Tiedän hyviä ammattinsa osaavia hoitajia, mutta pyytävät hoidoistaan sikahintoja.
- näin on
"Tiedän hyviä ammattinsa osaavia hoitajia, mutta pyytävät hoidoistaan sikahintoja."
Luontaishoitobisneksessä kalliimpi hoito tarkoittaa poikkeuksetta härskimpää rahastusta. Hyvä esimerkkinä antioksidanttiklinikat, joiden hoidot ovat todella kalliita ja kohderyhmänä ovat syöpäpotilaat. Näin siksi, että suuremmassa hädässä olevilta on helpompi kiskoa isompia rahasummia. Sama pätee myös akupunktiohoitajiin. On osoitettu, että on aivan sama, kuka pistelee neuloja ja minne, lopputulos on keskimäärin sama. Ei siis missään nimessä kannata etsiä kalliimpia akupunktiohoitajia. Jos akupunktiosta ei ole tehoa, niin sitten ei vaan ole, eikä se teho siitä parane enemmän maksamalla. - dioo
näin on kirjoitti:
"Tiedän hyviä ammattinsa osaavia hoitajia, mutta pyytävät hoidoistaan sikahintoja."
Luontaishoitobisneksessä kalliimpi hoito tarkoittaa poikkeuksetta härskimpää rahastusta. Hyvä esimerkkinä antioksidanttiklinikat, joiden hoidot ovat todella kalliita ja kohderyhmänä ovat syöpäpotilaat. Näin siksi, että suuremmassa hädässä olevilta on helpompi kiskoa isompia rahasummia. Sama pätee myös akupunktiohoitajiin. On osoitettu, että on aivan sama, kuka pistelee neuloja ja minne, lopputulos on keskimäärin sama. Ei siis missään nimessä kannata etsiä kalliimpia akupunktiohoitajia. Jos akupunktiosta ei ole tehoa, niin sitten ei vaan ole, eikä se teho siitä parane enemmän maksamalla.Mielelläni näkisin lähteen tästä "on osoitettu, että".
- Suopursu2
dioo kirjoitti:
Mielelläni näkisin lähteen tästä "on osoitettu, että".
Ei minulle muuta luvattu kuin kipujen lievitystä , enkä ole edes niin tyhmäkään että odottaisin että nivelet sillä paranee, mutta jos jollakin toisella on samat kivut varmasti koettaa kaikki konstit että vähän helpottaisi ei lääkkeetkään ole yksistään hyvä konsti sivuvaikutuksia siitäkin on esim. vatsakivut
Mutta nyt on sekin kokeiltu ja olen pettynyt vaikka odotuksetkaan ei olleet kovin suuret.
Kiitos kun vaivauduit vastaamaan ja jos tiedät parempia konsteja laitappa viestiä!!! - asia
Suopursu2 kirjoitti:
Ei minulle muuta luvattu kuin kipujen lievitystä , enkä ole edes niin tyhmäkään että odottaisin että nivelet sillä paranee, mutta jos jollakin toisella on samat kivut varmasti koettaa kaikki konstit että vähän helpottaisi ei lääkkeetkään ole yksistään hyvä konsti sivuvaikutuksia siitäkin on esim. vatsakivut
Mutta nyt on sekin kokeiltu ja olen pettynyt vaikka odotuksetkaan ei olleet kovin suuret.
Kiitos kun vaivauduit vastaamaan ja jos tiedät parempia konsteja laitappa viestiä!!!sanoisin tässä, että hoito - niin kuin muullakin alalla kaikki on paljolti kiinni työntekijän "taidoista" koulutus antaa vain perustiedot ja vasta kokemus saattaa tehdä taitajan. oli sitten kyseessä auton korjaaja taikka akupunktion antaja. itselläni on kokemusta akupuntiosta 15 vuoden ajalta ja tiedän sen verran, että se auttaa varsinkin kiputiloissa, mutta toiset tarvitsevat useamman hoitokerran kuin toiset. kivun lievitystä pitäisi toki tulla tosin jo ekalla kerralla kun sitä kerran haetaan. akupunktiossa on useita eri tekniikoita taikka paremminkin sanoisin eri tyylejä. eri tapoja lähestyä ongelmaa. hoitoon hakeutuva haluaa nopeita ratkaisuja, vaikka asiat eivät aina ole niin yksinkertaisia. sitä vaan halusin sanoa, että ei ole akupunktion syytä jos ongelma ei poistu heti tai laisinkaan. ne jotka höpöttävät että on aivan sama mihin pistetään eivät tiedä koko akupunktiosta yhtään mitään. on myös akupunktion "harrastajia" lekureita jotka "tekevät"tutkimuksia akupunktiosta vaikka ei ole hajuakaan muusta kuin ns. länsimaisesta akupunktiosta. miten voi tutkia asiaa kun perusasiat ei ole hallinnassa?
- suopursu1
asia kirjoitti:
sanoisin tässä, että hoito - niin kuin muullakin alalla kaikki on paljolti kiinni työntekijän "taidoista" koulutus antaa vain perustiedot ja vasta kokemus saattaa tehdä taitajan. oli sitten kyseessä auton korjaaja taikka akupunktion antaja. itselläni on kokemusta akupuntiosta 15 vuoden ajalta ja tiedän sen verran, että se auttaa varsinkin kiputiloissa, mutta toiset tarvitsevat useamman hoitokerran kuin toiset. kivun lievitystä pitäisi toki tulla tosin jo ekalla kerralla kun sitä kerran haetaan. akupunktiossa on useita eri tekniikoita taikka paremminkin sanoisin eri tyylejä. eri tapoja lähestyä ongelmaa. hoitoon hakeutuva haluaa nopeita ratkaisuja, vaikka asiat eivät aina ole niin yksinkertaisia. sitä vaan halusin sanoa, että ei ole akupunktion syytä jos ongelma ei poistu heti tai laisinkaan. ne jotka höpöttävät että on aivan sama mihin pistetään eivät tiedä koko akupunktiosta yhtään mitään. on myös akupunktion "harrastajia" lekureita jotka "tekevät"tutkimuksia akupunktiosta vaikka ei ole hajuakaan muusta kuin ns. länsimaisesta akupunktiosta. miten voi tutkia asiaa kun perusasiat ei ole hallinnassa?
Olen kanssasi samaa mieltä siitä että ei akupunktio tai joku muukin hoito auta ensimmäisellä kerralla ,minulle annettiin 5 kertaa, ja jossain vaiheessa olin sitämieltä että selkäni ei ollut niin kipeä, ja syy miksi turvauduin siihen on se että olen 82 vuotias ja tiedän ettei ole lääkäriä joka alkaisi sitä leikata ikäni vuoksi koska toipumisaika on niin pitkä että siihen petiin varmasti jää lopuksi ikää. Silti jotain lievitystä kyllä haluan. Nyt tämä viimeinen piste oli se kun Anafranil10mg jota olin syönyt kipukynnyksen kohottamista varten nyt lopetetaan ja sen kyllä tunnen kipuna ja aamuyön painajaisina, sanon suoraan että minulla on kehno olo , kuinka kauan se kestää vaiko loppu ikäni, vastaa tähän,.
- nivelrikko50v
Suopursu2 kirjoitti:
Ei minulle muuta luvattu kuin kipujen lievitystä , enkä ole edes niin tyhmäkään että odottaisin että nivelet sillä paranee, mutta jos jollakin toisella on samat kivut varmasti koettaa kaikki konstit että vähän helpottaisi ei lääkkeetkään ole yksistään hyvä konsti sivuvaikutuksia siitäkin on esim. vatsakivut
Mutta nyt on sekin kokeiltu ja olen pettynyt vaikka odotuksetkaan ei olleet kovin suuret.
Kiitos kun vaivauduit vastaamaan ja jos tiedät parempia konsteja laitappa viestiä!!!nivelrikon hoito akupunktiolla onnistui minun kohdallani hyvin. Nivelrikko aiheuttaa kipuilua josta ei pääse lopullisesti eroon edes akupunktiolla mutta minun hoitajani laittoi nivelrikkoon tulineulaa ja kipuilu loppui pitkäksi aikaa. Tuli syksy ja kipuilu uusiutui ja laitettiin taas tulineulalla hoitoa. Syksystä seuraavaan kevääseen meni kivuitta. En tiedä minkälainen koulutus sinua hoitavalla on,mutta kannattaa valita sellainen jolla on kiinalaisen lääketieteen pitkä koulutus, sillä esimerkiksi fysioterapeuttien antama akupunktio on länsimaista akupunktiota ja vain hyvin rajallista.
Ehkä tästä vastauksesta on sinulle hyötyä tai sitten ei.
- kärsinyt kivuista
Itse kävin akupunktiohoidoissa 6 kertaa ja sain niistä kivunlievitystä kateeni ja migreeni katosi. Mutta molemmat palasivat kuukauden päästä viimeisestä hoidosta. Siitä ei ole hyötyä jos siellä ei juokse viikottain, joka on rahastusta. Siihen loppui minun käynnit siellä, mutta jokainen on yksilö.
- johanne
olen kyllä sitä mieltä, että pitäisi hoitaa myös syytä eikä vain oireita, mikäli se on mahdollista. usein kun hoidetaan vaan oireita niin ne myös palaavat takaisin jonkin ajan kuluttua. ihan näin maalaisjärjellä ajateltuna. olisko migreenitapauksessa hoidettu vain oireita?
- voi olla
johanne kirjoitti:
olen kyllä sitä mieltä, että pitäisi hoitaa myös syytä eikä vain oireita, mikäli se on mahdollista. usein kun hoidetaan vaan oireita niin ne myös palaavat takaisin jonkin ajan kuluttua. ihan näin maalaisjärjellä ajateltuna. olisko migreenitapauksessa hoidettu vain oireita?
Minulle kyllä luvattiin migreenitön elämä akupunktion myötä. Uskon kuitenkin niin että siinä hoidettiin migreenin oireita ennemmin kuin itse sairautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e2356674Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne653890Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1303133- 1562312
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla171853Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1701577- 821474
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o291441Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https371369Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.1111061