Junalla Australiassa...

mkjg

Moi!. Australian reissu suunniteilla. Minkälaiset junat Ausseissa on?. Suunniteltu että mennään Sydney-Melbourne ja Melbourne- Alice Spring väli junalla, onko järkevää?. Kauanko nuo mainitut matkat kestää ja minkä hintaisia ovat?. Kiitos asiallisista vastauksista.

4

1900

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MIR2

      Esim palvelusta www.railmaps.com.au löytyy tietoja noista yhteyksistä.
      Kyllänuo etapit oat mahdollisia junalla. Sydney - Melbourne ja Melbourne - Adelaide yleensä tosin lennetään. Adelaide - Alice Springs onkin sitten suositumpi myös junalla ihan eksotiikan vuoksi.

    • autsie

      Junalla matkustaminen on monesti kalliimpaa kuin lentäminen. Junissa laitetaan lentojen tapaan laukut eri paikkaan, eli käsimatkatavaroihin jotain pientä evästä yms. Junat ovat olleet aina täynnä kun olen muutaman kerran käyttänyt, joten ennakkoon lipun ostaminen kannattaa. Yöjunissa lämmöt pistetään alas joten siellä on todella kylmä vaikka olisi kuumin aika vuodesta! En suosittelisi junalla matkustamista, välimatkat on todella pitkiä eikä juna ole edullinen tai mukava.

    • Down Under

      Muutama vuosi sitten matkustimme Perthistä Adelaideen IP:n Holiday Classicissa. Matka kesti vajaat 20 tuntia ja maksoi silloin 640AUD per nenä.
      Kabinetti oli varustettu pesukopilla ja kahdella makuusijalla, joista toinen oli nostettava ylös päivän ajaksi. Vessa ja suihku olivat käytävän perällä.
      Tuohon luokkaan kuului pääsy ravintolavaunuun, missä sai syödä ihan oikeaa ruokaa. Siellä saattoi myös seurustella muiden matkalaisten kanssa, jos halusi laajentaa tietopiiriään.
      Matkan ostimme Aktiv Resorilta, jonne se myös maksettiin etukäteen.

      Matkan varrella ei juuri ollut mitään nähtävää, joten en suosittele kaikkein halvinta luokkaa ainakaan noin pitkälle matkalle. Meille se oli enemmänkin kuriositetti kuin elämys, joskin matkaseuran koimme positiivisena. Lähes kaikki, joiden kanssa juttelimme, olivat muualta kuin Ausseista.
      Kun on oma kabinetti käytössä, siellä voi olla omassa rauhassa, ja poistuttaessa tavarat voivat jäädä sellaisenaan lukitun oven taakse. Ja seinätöpselistä tuli 240V mm. läppärin lataukseen. Tökkeli oli normaali aussireikä, mitä varten täytyy olla vastaava adapteri.
      Sitten vielä pieni nyanssi. Kännykkä ei sitten toimi noilla etapeilla kuin kaupunkipaikoissa.

      • Down Under

        Epähuomiossa tarkastelin vain junamatkan lähtö- ja tuloaikoja, jolloin yksi vuorokausi jäi kokonaismatka-ajasta pois. Matka Perthistä Adelaideen kesti siis vajaat 44 tuntia. Niin ja luokka oli siis Holiday Class eikä Classic.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1318
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      647
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      609
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      563
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      559
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      529
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      518
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    9. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      511
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      468
    Aihe