Aasialainen vs. suomalainen lentoemäntä?

Mun mielestä aasialaiset ovat herttaisempia ja ennen kaikkea aidosti ystävällisempiä. Heidän ei tarvitse sillä tavalla teeskennellä hymyä ja ystävällisyyttä, koska nämä ovat kullttuurista johtuen luonnollinen asia. Luonnotonta on sen sijaan se, että suomalainen lentoemäntä yrittää hymyillä. Silloin en näe hymyä, vaan hymyilyn. Ei ole kiva katsella tällaista tekopirteyttä.

Kyllä aasialainen on paras. :)

Mitäs te tykkäätte?
5245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pitänee paikkansa. Mutta en moittisi Suomi-tyttöä tämän takia. Lähtökohtaisesti suomalaiset on
vähän todista kansaa. Jos nainen on parikymmentä vuotta totinen,ettei leimaannu,niin teeppä siinä
sitten herttaisia hymyjä välillä hyvinkin inhottaville asiakkaile.
Toinen oleellinen tekijä. Tuo kivan helpon näköinen työ on pirun rasittavaa. Paineenvaihtelut,
vuorokausirytmi,yhtä ja samaa passaamista. Muut lentää unelmakohteisiin,lentoemo passaa kellon
herätykselle, nukkuakseen pillerien voimalla muutaman tunnin.
Mulle riittää, kun hommat hoituu. Tyytyväinen nykyiseen.

On tietysti kiva leikkiä ajatuksella,että tuo porukka olisi garipialaisia tanssityttöjä pikku hamosissaan.

Äänestä

Oon samaa mieltä. Valitettavasti saan HYVIN HARVOIN Suomessa suomalaisilta asiakaspalvelijoilta hyvää tai edes ammattitaitoista palvelua. Tällä alueella meillä suomalaisilla on vielä paljon, paljon opittavaa.

Mistä ihmeestä se johtuu, että tämä maa on täynnä tyhmänylpeitä asiakaspalvelijoita, jotka ovat suorastaan moukkamaisia käytökseltään?

Kuten kirjoitit, aasialaiset ovat herttaisempia ja aidosti ystävällisempiä. Eivätkä sellaisia teennäisen väkinäisiä. Itse suorastaan VÄLTÄN suomalaisia asiakaspalvelijoita, jos vain valinnanvaraa on. Jopa Ruotsissa hallitaan paljon paremmin asiakaspalvelutyö.

Äänestä

aasialaisilla on tiukempi tavara. finnairin emolle kun tekee tutkimuksen ei tarvitse kuin työntää pää sisään.

Äänestä
  • No niin ja tämäkin vielä! Totta turiset. Parempia ovat tavaraltaankin aasialais lentoemot. Kyllä nämä suomi-lortti-värkkiset hehtaarihävyt pitää laittaa viralta!!

    Äänestä

  • Tiukkaa ollapitää kirjoitti:

    No niin ja tämäkin vielä! Totta turiset. Parempia ovat tavaraltaankin aasialais lentoemot. Kyllä nämä suomi-lortti-värkkiset hehtaarihävyt pitää laittaa viralta!!

    Pojat, pojat...nyt kotiin siitä läksyjä tekemään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Konkarimatkaaja... kirjoitti:

Mun mielestä aasialaiset ovat herttaisempia ja ennen kaikkea aidosti ystävällisempiä. Heidän ei tarvitse sillä tavalla teeskennellä hymyä ja ystävällisyyttä, koska nämä ovat kullttuurista johtuen luonnollinen asia. Luonnotonta on sen sijaan se, että suomalainen lentoemäntä yrittää hymyillä. Silloin en näe hymyä, vaan hymyilyn. Ei ole kiva katsella tällaista tekopirteyttä.

Kyllä aasialainen on paras. :)

Mitäs te tykkäätte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu