Mahdanko saada kotihoidontukea??

Ninnaliinuska

Esikoinen täytti juuri 2v. Hänen syntymänsä jälkeen olen ollut 5kk:tta tekemässä sijaisuutta ja nyt työttömänä (en ole siis hakenut kotihoidontukea). Esikoinen ei ole päivähoidossa, vaan kanssani kotona. Mies on vakituisessa työssä. Toukokuussa syntyy toinen lapsi.

Kelan sivuilta etsin tietoa, mutta en löytänyt selkeää vastausta siihen, että saanko kotihoidontukea esikoisesta vauvan syntymän jälkeen, jolloin saan äitiyspäivärahaa ja sen jälkeen vanhempainpäivärahaa? -Jos, niin minkä verran? Tähän päälle vissiin tulee kuntalisä, jos sitä täällä on mahdollista saada.

Vaikuttaako tuo mitenkään, että mies pitää isyysloman? Vai saanko silloinkin mahdollisesti kotihoidontukea esikoisesta, vaikka kaikki olemme kotona?

2

383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ylpeä äiti

      Meillä esikoinen vajaa 1.5v ja olen ollu kotona koko ajan kotihoidontuella. Nyt meille on tulossa tammikuussa toinen. Hain itse kotihoidontukea eikä sitä meille enää myönnetty koska tulomme ylittävät äitiyspäivärahan kanssa tulorajan. Voit laskea kelan sivuilta että jääkö teille maksettavaa, kun lasket miehesi tulot ja oman äitiypäivärahan yhteen ja vertaat sitä kolmen hengen tuorajoihin (kela katsoo että lapsi josta saa vanhempainrahaa ei ole perheenjäsen), joten jos teillä ei ole muita alle kouluikäisiä kuin tuo kaksivuotias niin olette kolmehenkinen perhe.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1443
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      110
      900
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      741
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      47
      734
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      710
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      697
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      71
      671
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      669
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      657
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      67
      650
    Aihe