Ihmetyttää kuinka kerättyjen veromarkkojen käyttöä kontrolloidaan Jämsän alueella. Raha ei riitä sairaalassa osastojen auki pitämiseen, kyläkouluja joudutaan sulkemaan, perusterveydenhoito kärsii, kaupungin palvelut ajetaan alas ja joka paikassa säästetään. Silti rahaa näyttää riittävän, jos kyse on Himoksen alueesta. Suunnitellaan ja rakennetaan kaikkea mahdollista; kanavia, uusia risteyksiä, hotellia veneille, parkkihalleja, valmistellaan infrastruktuuria. Kaikki vain sen takia, että on lähdetty aluetta kehittävien konsulttien juttuihin mukaan. Alueelle piti tulla kylpylä jo vuosi sitten, mutta tietääkseni, siellä ei ainakaan vielä pääse kylpemään? Kannattaako tälläisenä aikana polttaa kaupungin rahaa ja vähäisiä resursseja asioihin, joista ei ole vielä mitään varmuutta? Olisiko aika katsoa, mitä alueen yritykset saavat aikaan, enne kuin jatketaan yhteisten rahojemme tuhlaamista!!
Yhteiset verorahamme Jämsässä
Eläkeläinen Seppolas
3182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tämän täytyy olla provo.
"kanavia, uusia risteyksiä, hotellia veneille, parkkihalleja, valmistellaan infrastruktuuria. Kaikki vain sen takia, että on lähdetty aluetta kehittävien konsulttien juttuihin mukaan"
Kanavaan kaupunki laittoi sen moneen kertaan kerrotun millin, pakko myöntää. Kaupunki ei ole rakentamassa hotellia veneille eikä parkkihalleja kylpylästä puhumattakaan. Ne ovat yritysten suunnitelmia. Infraa jokainen kaupunki rakentaa sille kulmalle, missä tarvetta on.
Keitä ovat aluetta kehittävät konsultit?
Ei kai kukaan voi enää nykyään olla niin tietämätön Himoksesta, että tosissaan tämmöisiä juttuja kirjoittaa?
Tottahan tuo eläkeläinen Seppolasta puhui. Rahaa tuntuu riittävän kaikenlaiseen, mitä on varsin vaikea perustella. Kuten tämä liikenneympyrä Gasthausin edessä. Saattaahan siihen hyvällä tuurilla sattua kaksikin autoa yhtä aikaa, kerran pari vuorokaudessa. Varmasti löytyy muitakin vastaavia, kun ruvetaan tiheällä kammalla käymään asioita läpi.
Vaikka kaupunki ei suoranaisesti satsaisikaan venehotelleihin yms. juttuihin, niin ei se kaavoituskaan ilmaista ole, varsinkaan kun kaavoitellaan olemattomia, ts. jotakin, joka ei varmasti koskaan tule toteutumaan.
Mutta näin se menee, kun yhteisistä varoista päätetään. Virkamiesten ja päättäjien asenne olisi taatusti aivan toisenlainen, jos kyse olisi heidän omista varoistaan ja niinden hölväämisestä minne sattuu.
"Vaikka kaupunki ei suoranaisesti satsaisikaan venehotelleihin yms. juttuihin, niin ei se kaavoituskaan ilmaista ole, varsinkaan kun kaavoitellaan olemattomia, ts. jotakin, joka ei varmasti koskaan tule toteutumaan."
Kerrohan missä niitä olemattomia kaavoja on tehty? Olisi mielenkiintoista kuulla tuokin asia.
Tuskin se kaupunki niitä ympyröitä montakaan on yksin rakentanut. Eiköhän ne enimmäkseen ole tiehallinnon päätöksillä (Ja pitkälti myös rahoituksella) syntyneitä.