Hei vaan, olen matkaamassa nyt joulukuussa 09 Tansaniaan, Dar es salaamissa ja Sansibarilla ois ainakin tarkoitus pyöriä...Jos jollakulla siellä päin matkanneella on tietoa tän hetkisestä malariatilanteesata ( onko lääkitys tarpeellinen ja minkä merkkinen lääke paras? Saako paikan päältä halvemmalla lääkkeitä) olisin iloinen jos jakaisitte tietonne täällä :)
Muutenkin kaikki info ja matkavinkit ovat tervetulleita :) Esim. pääseekö laivalla helpoiten ( paljonko maksaa, onko turvallinen?) Dar esista Sansibaarille? Mielenkiintoiset paikat? Taiteilja yhteisöjä? Live musiikkipaikkoja ynm ynm.... Kiitos kaunis sille joka jaksaapi vastailla :)
Tansanian malaria tilanne?Ynm?
4
1564
Vastaukset 4
- useasti käynyt
Malarone on paras lääke malarian ehkäisyyn. Koska lääkitys pitää aloittaa ennen malaria-alueelle saapumista, niin kyllä pillerit on ostettava Suomesta. Koska Tansaniassa on joulukuussa ns. pienien sateiden aika, ovat myös malariahyttyset liikkeellä, joten lääkitä pitää. Tansaniasta löytyy hyviä englanninkielisiä matkaoppaita. Taatusti tulet ainakin tarkenemaan sillä tähän aikaan vuodesta rannikolla riittää lämpöä ja kosteutta.
En ole käynyt Sanzibarilla, mutta kyllä sinne laivalla ja lentokoneella Darista pääsee.- afrikkaan
menimme Sansibarille lentäen ja tulimme laivalla pois. Hinnoista ei ole tietoa koska se oli valmismatka. Turvallista kuitenkin.
Malarialääkitys on tarpeellinen, malarone ja lariam ainakin käyvät. Ota pitkähihaista/lahkeista vaatetta illaksi, kannattaa silläkin lailla suojautua hyönteisten pistoilta. Käyhän safarillakin ja sansibarilla sukeltamassa tai snorklaamassa muiden menojen ohessa.
Hauskaa matkaa.. - totansania
afrikkaan kirjoitti:
menimme Sansibarille lentäen ja tulimme laivalla pois. Hinnoista ei ole tietoa koska se oli valmismatka. Turvallista kuitenkin.
Malarialääkitys on tarpeellinen, malarone ja lariam ainakin käyvät. Ota pitkähihaista/lahkeista vaatetta illaksi, kannattaa silläkin lailla suojautua hyönteisten pistoilta. Käyhän safarillakin ja sansibarilla sukeltamassa tai snorklaamassa muiden menojen ohessa.
Hauskaa matkaa..Kiitos vastauksista :)
- 1+10
Hei pääset darista sansibarille kantosiipialuksella (n4tuntia) tai perinteisellä purjealuksella. Malariakuuria et tarvitse mikäli aiot pysyä näissä paikoissa. Rokotuskorttia saatetaan kysyä zanzibarissa (keltakuume) mutta on kai aika harvinaista. Zanzibarissa on kivoja paikkoja kalamarkkinat, jossa kyllä saa syödä muutakin kuin kalaa. Siellä on yksi hotelli, (nimeä en muista) missä on tosi hieno katsella auringon laskua. Hinnat tuolla hotellissa on kyllä kamalat. Kannattaa vuokrata kevari ja ajella ympäri saarta. Pohjoisesta löytyy tosi hienoja rantoja ja siellä on baarit auki 24h joten bilettä riittää. Pankkiautomaatteja ei ole. Jos joutuu ottaan rahaa rahanvaihtofirmoista korteilla niin komissio on jotain ihan järjetöntä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1251815Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91877Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja150844- 60800
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35772Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔47712Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö261658Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat42657- 71654
Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol34592