Tansanian malaria tilanne?Ynm?

totansania

Hei vaan, olen matkaamassa nyt joulukuussa 09 Tansaniaan, Dar es salaamissa ja Sansibarilla ois ainakin tarkoitus pyöriä...Jos jollakulla siellä päin matkanneella on tietoa tän hetkisestä malariatilanteesata ( onko lääkitys tarpeellinen ja minkä merkkinen lääke paras? Saako paikan päältä halvemmalla lääkkeitä) olisin iloinen jos jakaisitte tietonne täällä :)
Muutenkin kaikki info ja matkavinkit ovat tervetulleita :) Esim. pääseekö laivalla helpoiten ( paljonko maksaa, onko turvallinen?) Dar esista Sansibaarille? Mielenkiintoiset paikat? Taiteilja yhteisöjä? Live musiikkipaikkoja ynm ynm.... Kiitos kaunis sille joka jaksaapi vastailla :)

4

1556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • useasti käynyt

      Malarone on paras lääke malarian ehkäisyyn. Koska lääkitys pitää aloittaa ennen malaria-alueelle saapumista, niin kyllä pillerit on ostettava Suomesta. Koska Tansaniassa on joulukuussa ns. pienien sateiden aika, ovat myös malariahyttyset liikkeellä, joten lääkitä pitää. Tansaniasta löytyy hyviä englanninkielisiä matkaoppaita. Taatusti tulet ainakin tarkenemaan sillä tähän aikaan vuodesta rannikolla riittää lämpöä ja kosteutta.

      En ole käynyt Sanzibarilla, mutta kyllä sinne laivalla ja lentokoneella Darista pääsee.

      • afrikkaan

        menimme Sansibarille lentäen ja tulimme laivalla pois. Hinnoista ei ole tietoa koska se oli valmismatka. Turvallista kuitenkin.
        Malarialääkitys on tarpeellinen, malarone ja lariam ainakin käyvät. Ota pitkähihaista/lahkeista vaatetta illaksi, kannattaa silläkin lailla suojautua hyönteisten pistoilta. Käyhän safarillakin ja sansibarilla sukeltamassa tai snorklaamassa muiden menojen ohessa.
        Hauskaa matkaa..


      • totansania
        afrikkaan kirjoitti:

        menimme Sansibarille lentäen ja tulimme laivalla pois. Hinnoista ei ole tietoa koska se oli valmismatka. Turvallista kuitenkin.
        Malarialääkitys on tarpeellinen, malarone ja lariam ainakin käyvät. Ota pitkähihaista/lahkeista vaatetta illaksi, kannattaa silläkin lailla suojautua hyönteisten pistoilta. Käyhän safarillakin ja sansibarilla sukeltamassa tai snorklaamassa muiden menojen ohessa.
        Hauskaa matkaa..

        Kiitos vastauksista :)


    • 1+10

      Hei pääset darista sansibarille kantosiipialuksella (n4tuntia) tai perinteisellä purjealuksella. Malariakuuria et tarvitse mikäli aiot pysyä näissä paikoissa. Rokotuskorttia saatetaan kysyä zanzibarissa (keltakuume) mutta on kai aika harvinaista. Zanzibarissa on kivoja paikkoja kalamarkkinat, jossa kyllä saa syödä muutakin kuin kalaa. Siellä on yksi hotelli, (nimeä en muista) missä on tosi hieno katsella auringon laskua. Hinnat tuolla hotellissa on kyllä kamalat. Kannattaa vuokrata kevari ja ajella ympäri saarta. Pohjoisesta löytyy tosi hienoja rantoja ja siellä on baarit auki 24h joten bilettä riittää. Pankkiautomaatteja ei ole. Jos joutuu ottaan rahaa rahanvaihtofirmoista korteilla niin komissio on jotain ihan järjetöntä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      49
      2536
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2529
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2402
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      67
      2200
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      32
      1897
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      105
      1749
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      1221
    8. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      7
      1054
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      41
      1045
    10. Eläköön kuningas, kuningas on kuollut

      Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön
      Kemijärvi
      59
      955
    Aihe