harakkapilli vai varispilli

juseeee

Kokemuksia kaivataan!

Elikkäs ruppee ottamaa noi varikset ja harakat päähän, kun sellasia petoja ovat ja aioin ruveta hävittämään. Elikkäs neuvoja, oletteko itse suulla matkimalla houkutelleet vai pilleillä? Ja kumpi tehoaa paremmin omasta mielestänne? Jos teillä olisi neuvoja, miten saatte matkittua lintujen ääniä, kertokaa ihmeessä? Ja lopuksi, kertokaa mikä on paras pilli, mitä olette käyttäneet ja mistä olette tilanneet? Itse saisin joululahjaksi sellaisen ja pitäisi nyt miettiä millaisen ostan.

Kiitos kaikille, jotka jaksavat neuvoa nuorta metsästäjän alkua :)

7

2014

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juseeee
    • Varis mies

      Ostin kanssa tuollaisen varispillin, ja testailin sitä takapihalla. Siirryin siitä etupihan puolelle, kun naapurin Jussi käveli tietä pitkin keskustaa kohti. Kyselin, että mihin Jussi on matkalla? Sanoi hakevansa akkansa paikallisesta, kun kuului taas eksyneen sinne karaokea laulamaan.

      Pihteisen vaikeita nuo roskapostisuojalaskut. Menee laskimellakin kymmenen minuutia, että saa viestin läpi.

    • Anonyymi00005

      Tilasin Green Crown varispillin , oli suuri pettymys , mainosvideoissa tämä kuulostaa aidolta , jopa pieni vibra variksen äänessä , mutta kun pilli tuli niin ääni umpi surkea , ei vähääkään aitoutta . Mainostetaan Suomalaisena tuotteena , mutta väitän kiinalaiseksi 1€ muovipilliksi , mainosvideoäänet tehty vain myyntitarkoitukseen .

    • Anonyymi00006

      Miten olis vappupilli ? Tai ihan vaan pillimehu ?

      • Anonyymi00007

        Äänestän pillimehua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      20
      2218
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      28
      1606
    3. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1392
    4. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      23
      1375
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1072
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      117
      984
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      906
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      234
      856
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      12
      680
    10. Suomuksen kuumin kaupan kassa?

      Missä kaupassa on, siellä minäkin alan käymään.
      Suomussalmi
      10
      680
    Aihe