Mulla on 8kk ikäinen kleini*pommi pentu, joka ei ole vieläkään oppinut sisäsiistiksi, lisäksi 9 vuotias kääpiövanhus. MATOT, niistä voin vain haaveilla, täällä niille ei ole asiaa, ellei pese niitä päivittäin :( Asumme kerrostalossa. Vauvamme oppi sanomalehdelle noin viikko sitten,MIKÄ HELPOTUS!!!! MUTTA miten saisin tämän hauvavauvan oppimaan vain ulos tekemään tarpeensa? Homma sujuu silloin kun olemme kotona, mutta kun lähden kouluun aamulla 8:lta ja mieheni töihin klo 6.00 pissatan pennun ennen kouluun menoa, mieheni pääsee 14.00 töistä ja pissattaa koirat, mutta sillä aikaa pentu on pissinyt lattialle, nykyään sanomalehdelle (JES SIITÄ HYVÄSTÄ). Sama juttu yöllä, yksi pissa lehdelle ilmestynyt. ja jos lehtiä EI olisi pissat olisivat matoilla/lattioilla. Olen niin onnellisesti pitänyt nyt makuuhuoneessa mattoja 3 päivää, ne eivät ole pissassa. Miten saisin pidettyä muutkin matot paikoillaan ja lehdet poistettua ja saamaan vauvani sisäsiistiksi, olen yrittänyt kaikkea; kehumista, huutamista, moittimista herkkuja, nostanut lehden päälle, vienyt ulos mentyään päivällä lehdelle yms. Löytyykö keltään konsteja tälläiseen vaivaan? Mikään ei toimi. Tulenko siis olemaan ilman mattoja koko loppuelämäni, ja joka ainut aamu kahvinkeiton sijasta siivon pissoja?
Vielä kerran sisäsiisteydestä...
Mattojen arvostaja
122438
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Valitettavasti pienikokoiset rodut oppivat sisäsiisteyden hitaasti. Ole vain kärsivällinen ja vie koiraa ahkerasti ulos. Turha suuttua, jos hädät on jo tehty, sillä ei koira tiedä, mistä sitä moitit. Teet vain suhteellenne hallaa, koska koira on varmasti ihmeissään, mistä suutuit. Jos näet sen tekevän hädät, voit kieltää sillä hetkellä, koska koirasi ei ole enää ihan pikkupentu.
Tsemppiä!
kutsut koiraasi vauvaksi! Se on KOIRA, eikä enää edes mikään pentu! Ei mikään ihme että koira kuseksii lattioille, jos sillä on vieläkin PAPERIT! Paperit lattioillahan ovat tavallaan lupa tehdä sisälle.
Koiraa ei kehuta, sille ei huudeta jne... Eli jos koira tekee sisälle, ei huomioida koiraa mitenkään. Ainoastaan kun tekee ulos, voi varovasti kehua. Ja ne paperit pois sieltä lattioilta!
Oma kleinspitzin pentuni on kohta kahdeksan kk, ja on ollut ilman yhtää vahinkoa jo noin kuukauden! Matotkin pääsivät jo takaisin lattioille :)
Sisäsiisti muutamilla vahingoilla ollut n. 4-5 kk:sta asti.
Sisäsiisteys tuli kuin itsestään, kun koiraa on vain säännöllisesti muistettu viedä ulos: heti herättyä ja syöntien jälkeen, sekä parin tunnin välein. Harvoin vahinkoja sattui yöllä tai yksin ollessa.
Nyt käy aamulla (pikku lenkki n. klo 7.30), n. klo 11, 14 (lenkki), 17.30 (lenkki), 20, 22.
Lenkeillä merkkailee paljon :)
Alussa oli sanomalehdet käytössä, mutta huomattiin aika pian turhiksi, koska koira on sama viedä ulos.
Sisällä huomiotta, ulkona kehuja. Nykyään kun on pari kertaa yrittänyt merkata sisälle ja jäänyt kiinni, on jo tullut vähän huutoa..
Onko pentu ollut teillä ihan pienestä asti ja olette koko ajan yrittäneet opettaa sisäsiisteyttä? Kumma homma jos ei ole onnistunut :(
Hei!
Ole nyt vain kärsivällinen ja kehu, älä huuda =) . Olette tosi lähellä sisäsiisteyttä, kun nyt kerran on alkanut paperille pissiminen sujua! Ainakin meiltä se alkoi siitä. Kohta huomasi jo edistysaskeleita ja toivo heräsi. Nyt on sisäsiisti koira.
Pentu tuli meille 8 viikkoisena. Puolivuotta tässä olen kärsivällisesti ollut. ja johan tässä alkaa oma usko ja kaikki horjumaan. Mutta kun ei osaa pienelle olla vihainenkaan. Ja alussa teki sanomalehdelle tarpeensa niin (välillä vielä) että etutassut koskettavat sanomalehteä ja pissa tulee sitten sanomalehden viereen lattialle. Tavallaan oikein tavallaan väärin. Mitä tässä tilanteessa pitäisi tehdä, ei saa kehua, ei saa haukkua tietenkään, en voi olla kyllä huomioimattakaan:) Mutta tänään tuli VIIKKO täyteen kun vauva on tehnyt tarpeensa VAIN sanomalehdelle ja ulos. JEEEE. Ehtisin aamulla juhlistamaan sitä herkuilla sen kanssa ja päätettiin ottaa sanomalehdet huomenna pois kokonaan viikmonlopun ajaksi kun ei ole koulua ja töitä. MUTTA kun tulin koulusta kotiin, oli keittiössä ja olohuoneessa pissaa ja kakkaa. kakkasiisti on ollut jo pennusta lähtien. nyt harmittaa, juuri kun oli voiton puolella! :(
Miten poistan ne paperit jos muuten lattiat ovat pissassa. KOIRAN pitäisi siis olla pissaamatta koulu/työpäivät 6h max. ja yöt. mikä tähän sujuu kun en ole näkemässä tarpeiden tekoa?
Ehdotan, että viet koiran hoitoon viikonlopuksi ja sinä aikana siivoat kaikki pissin hajut todella hyvin pois. Pese koko asunto tekstiileineen. Pese lattiat ja matot erittäin hyvin niin että kaikki hajut lähtevät perusteellisesti pois. Käytä lattioihin pesun jälkeen vielä jotain eläinkaupasta saatavaa hajunpoistajaa. Koirat pissivät yleensä vanhan hajujäljen päälle ja hajua ei helposti saa pois niin hyvin ettei koira sitä haista. Useinhan muutto toiseen asuntoon saa koiran sisäsiistiksi ja se johtuu juuri siitä kun siellä ei ole vanhoja pissin hajuja. Kun koira palaa, vie sitä ahkerasti ulos ettei se ehdi tehdä sisälle mitään. Tai ehkä on parempi viedä koira vaikka joululomalla hoitoon muutamaksi päiväksi, jolloin ehdit ensin siivota ja sitten olla koiran kanssa tarpeeksi, että ehdit viedä sitä tarpeeksi usein ulos, jolloin se unohtaa, että sisälle voi tehdä hädät. Älä pidä tällöin enää paperia varalla.
Kun koiralta viedään pois ne paperit, joille on lupa lirutella, se alkaa pidättelemään pissaansa, tai ainakin yrittää sitä. Jos koiralla vielä lähes vuoden ikäisenäkin on paperit lattialla, sehän on LUPA tehdä sisälle! Mikäs koiralle sen mukavempaa, paperit lattialla joille on lupa tehdä hätänsä. Ei tarvitse pidätellä eikä tehdä ulos kylmään ja märkään.
Kun koira jää yksin kotiin, sen oleskelualuetta on syytä rajata. Pienelle koiralle riittää pari, kolme neliötä. Jos koiralla ei ole sisäsiisteys hallussa, se kuseksii ja paskoo sisälle sitä suuremmalla todennäköisyydellä mitä suurempi alue sillä on hallussa. En näe mitään syytä miksi koiran pitäisi yksinollessaan päästä joka puolelle asuntoa. Itse rajaan omat, aikuiset koirani joka kerta lähtiessäni niin että ne pääsevät keittiöön ja eteiseen.
Rajatulta alueelta on sitten helppo siivota mahdolliset vahingot pois. Muista jättää koiralle runsaasti leluja ja puruluita pois lähtiessäsi.
Pissi Pois pesuainetta saa Musti ja Mirri eläinkaupoista. Apteekista saa myös jotain en nimeä muista jolla eläinten tilat voi pestä ja hajut lähtee.
Hei,
Minulla on kultsu 7,5 kk ja sekään ei ole vielä öisin sisäsiisti, vaikka on iso rotu. Välillä jo tunttui siltä, että nyt se pärjää yötkin, mutta taas on 2 yötä tullut pissat sisään.
Rajattiin sen aluetta välillä ja se onnistui, mutta sen jälkeen meni hyvin ilman rajaustakin. Keittiön matot kyllä haisee varmaan ihan pissalle, vaikka nykyisin laitan etikkaa pissajälkeen. Vaan ne on täynnä entisiä eli matot pitäisi varmaan etikoida kauttaaltaan. Olen vaihtamassa jouluksi uusia mattoja, mutta en ole vielä uskaltamut, kun pelkään niidenkin olevan kohta pissan kyllästämiä. Päivän 6 tuntia sujuu hyvin, mutta öisin pitäisikin pärjätä 8 tuntia.
Haluaisin tietää, jätättekö yöksi vettä koirallenne? Olen itse jättänyt pienen määrän, mutta pitäisikö siitäkin luopua? Päivisin koiralla on aina vettä saatavilla, paitsi tietysti jos on päivällä yksin ollessaan juonut loppuun.
Taidan kokeilla ottaa maton yöksi pois vähän aikaa ennen uusien mattojen vaihtamista.
Hei,
Minulla on kultsu 7,5 kk ja sekään ei ole vielä öisin sisäsiisti, vaikka on iso rotu. Välillä jo tunttui siltä, että nyt se pärjää yötkin, mutta taas on 2 yötä tullut pissat sisään.
Rajattiin sen aluetta välillä ja se onnistui, mutta sen jälkeen meni hyvin ilman rajaustakin. Keittiön matot kyllä haisee varmaan ihan pissalle, vaikka nykyisin laitan etikkaa pissajälkeen. Vaan ne on täynnä entisiä eli matot pitäisi varmaan etikoida kauttaaltaan. Olen vaihtamassa jouluksi uusia mattoja, mutta en ole vielä uskaltamut, kun pelkään niidenkin olevan kohta pissan kyllästämiä. Päivän 6 tuntia sujuu hyvin, mutta öisin pitäisikin pärjätä 8 tuntia.
Haluaisin tietää, jätättekö yöksi vettä koirallenne? Olen itse jättänyt pienen määrän, mutta pitäisikö siitäkin luopua? Päivisin koiralla on aina vettä saatavilla, paitsi tietysti jos on päivällä yksin ollessaan juonut loppuun.
Taidan kokeilla ottaa maton yöksi pois vähän aikaa ennen uusien mattojen vaihtamista.
kärsivällisyyttä! Meidän cottoni oli paperisiisti jo sillon 9 viikkosena kun sen saimme. Lattioille pissii vain täysin vahingossa ja säikähtää vähän itsekin. Matoille pissinyt toisinaan. Ulos tehnyt alusta asti joka käynnillä.
Nyt koira on 7kk ikänen. Meillä on ollut yksi sanomalehti ulko-oven vieressä, välillä koitettu ottaa pois mutta silloin koira on siirtynyt pissimään matoille. Nyt muutama päivä sitten päätettiin ottaa sanomalehti pois ja suihkutettiin M&M "pissasuihketta" matoille. Ei ole vielä yhtiäkään pissoja tullut sisälle. Tiedetään jo että pidätyskyky koirallamme on päivisin noin 4-5h, ja sen välein viedään se ulos. Toistaiseksi sujunut hyvin :)
Osta ehdottomasti sitä suihketta!! Sen sitruunanhaju kestää matossa 12h, eikä ikinä ole meillä koira sen aikana pissinyt matolle. Ulkona pissaamisesta ja kakkaamisesta paljon kehuja. Sisällä tehdessä jätä huomiotta. (Tosin me ollaan viimesen kuukauden aikana sanottu tiukasti EI, jos ollaan saatu kiinni, ja näytetty hihnaa ja ulko-ovea). Uskon että tämä tästä :) Kaikki koirat oppii jossain vaiheessa!