Kannettavastani hajosi kovalevy, ja päätin että en osta enää uutta kun muutenkin vanha kone. Ja lisäksi minulta puuttuu CD/DVD-asema Eli siis.. Onko mitenkää mahdollista asentaa Ubuntua (tai jotain muuta Linuxia) USB-tikulle? Niin että se toimisi kuin kovalevy.
Olen kuullut että Live-CD:n saa tikulle, mutta sitten ei asennetut ohjelmat ja tiedostot jää muistiin?
Miten siis saan Linuxin USB-tikulle asennettua niin, että kaikki muutokset ja tiedostot pysyvät tallella. Minkä kokoinen tikun pitäisi olla? Riittääkö 2 Gt?
Kiitos.
Olen kuullut että Live-CD:n saa tikulle, mutta sitten ei asennetut ohjelmat ja tiedostot jää muistiin?
Miten siis saan Linuxin USB-tikulle asennettua niin, että kaikki muutokset ja tiedostot pysyvät tallella. Minkä kokoinen tikun pitäisi olla? Riittääkö 2 Gt?
Kiitos.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä tikulle voi asentaa aivan samalla tavalla kuin kiintolevyllekkin. Jos asennat Ubuntun, niin tarvitset vähintään neljän gigan tikun.
Suosittelen kuitenkin 8Gt tikkua, hintakaan ei ole enää kovin paha. Tiedostojärjestelmäksi mieluiten ext2, joskin itselläni taitaa olla ext3 siinä mihin olen asentanut ubuntun normaaliasennuksena.
Muuen toimii hyvin mutta kun tulee paljon levyn luku-kirjoitusta niin järjestelmä vähän tökkii eli hidastelee, esim. päivitysten aikana on hankala tehdä mitään muuta kuin odottaa että rapina loppuu. Itse olen hieman viilaillut buuttia ettei kaikkea turhaa kirjoitella levylle joskin siinäkin olisi vielä parantamisen varaa, en vaan ole ehtinyt sitäkään..
Excusemoi, kun tunkeudun tontille, mutta koskien käsillä olevaa teemaa kysyisin, että millä poppakonstilla sen nettitikkuversion saa näyttämään normaalilta käynistykselta?
Siis minulla on sellainen, ja kyllä se toimii ihan kiitettävästi kuvaamallasi tavalla, mutta yksi minua jurppii: joka kerta bootatessa avautuu se kokeiluversion valikko missä ensin valitaan kieli ja sitten valitaan haluaako kokeilla, asentaa vai tehdä jotain muuta. Ja siis Kokeile asentamatta-valinnalla se käynnistyy ja toimii.
Haluaisin pois siitä alusta mokomat höpinät, varsinkin kun se tekee omavaltaisia valintoja jos esmes sattuu ovikello soiman ennenku kerkeää sen biljardin loppuun.
Jos asennat samalla tavalla kuin kovalevylle, niin saat aivan normaalin boottitapahtuman, ym.
http://debian-fi.eu/foorumi/viewtopic.php?f=12&t=104
Juuri noin ja näin. Mitenkäs muuten oobe hidasteleeko sulla tuo suora asennus jos päivität ohlemistoja eli levy-I/O:ta tulee runsaasti. Mulla tuppaa epiphany-selain vähän hyytymään sillä hetkellä.