Lonkkavika yleistä?

Speedy

Olen hankkimassa uutta koiraa. Kolmen koiran koplani särkyi, kun vanha ja rakas Aura-koira jouduttiin nukuttamaan viime viikolla pahan luurappeuman ja lonkkavaivan vuoksi ja se on nyt onnellisesti koirien taivaassa.
Kotona minulla on leonbergi-narttu ja pyreneittenmastiffi-uros ja
kuten edellä mainituista roduista voi päätellä on sydämeni varattu isoille koirille ja nyt olisi newfoulandi tai landseeri hankinnassa.
Sitä tässä nyt lähinnä aloin kysellä, että miten yleisiä lonkka vaivat näillä roduilla on. Tosin kuvataanhan ne jo pentuna, mutta kaikki on vanhemmalla iällä sitten mahdollista.
Onko tiedossa hyvää kasvattajaa?
Kiitos vastauksesta jo etukäteen ja hyvää kevättä kaikille!

Speedy

4

637

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piia

      Itse olen kokenut, ettei ne loppujen lopuksi ole niin yleisiä, jos on pitänyt huolen pentuiällä siitä, ettei koira pääse satuttamaan jalkojaan.

      Meillä eli 11-vuotiaaksi landseer-narttu ja hänellä ei mitään - eikä 7 muulla sisarusparvesta. Tällä hetkellä omistan 15vkoa vanhan lansu-uroksen, joka on A-vanhemmista.

      Mitä tuossa katsastelin kuvaustuloksia Landseeryhdistyksen lehdistä viime vuodelta, ei sattunut kuin pari silmään, joilla olisi ollut huonot lonkat.

      Riskit tietenkin on aina olemassa, kun on kyse isosta koirasta - oli rotu mikä oli.

      Ja mitä tulee nöffiin ja lansuun - suosittelen lämpimästi kumpaa vain :) Rauhallisia rotuja molemmat ja varmasti saat kivan vesileikkikaverin :P

    • Sandra
    • piski

      kolme isoa koiraa on kasvatettu; nöffi ja bernhard kaurapuurolla! sillä tunnetusti kasvaa suuremmaksi kuin muut.. tosiasiassa vilja on hyvää rakennusainetta yhtenä ateriana ja toisella lisukkeena. uusimman nöffin isällä oli c-lonkat ja emällä b, mutta meillä parasta laatua eli suurilla koirilla kasvu ja ravinto ovat tärkeimpiä asioita. lisäksi pennun pitää saada liikkua vapaana paljon ja ulkona olo karaisee väittävät (meillä se karaisi pysyvästi ulkoilevaksi..). kävelylenkille ei suuria rotuja ole viety kuin vasta n vuoden ikäisenä rasitusvammojen välttämiseksi. nyt jo lienee selvää että tarvitaan piha ja aitaus tms. kylkiluiden helmiä ei edes koirilla ole ollut vaikka niitä lääkärikin urakalla etsi! nyt joku varmaan on jo ihan asiantuntijaraivoa täynnä, mutta näin meillä ja piskit ovat hyppineet ja pomppineet ja makoilevat onnellisina jalat suoraan taakse tukkien kaikki kulkureitit.

    • man-legally

      TUO LONKKAVIKA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2452
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1622
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      653
      1066
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      926
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      81
      749
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      736
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      718
    Aihe