Vaihdanko tuohon sport-varusteltuu X-trailiin on nyt kauppiaasta kiinni. Lupasin miettimisaikaa ensi tiistaihin asti. Jos suostuu ehtoihini, niin teen kaupat.
Kyseessä siis X-trail 2.5 sport automaatti, aluksi olin ostattelemassa manuaalia, mutta auton olisi saanut vasta elokuussa!!!
Kärryä on kuulemma mennyt ihan tajuttomasti. Tuon automaatin saisi jo toukokuussa. Ovat itse asiassa matkalla tänne päin.
Mitäs muuten tykkäätte väristä, hopea on ehkä turhan tylsä, ajattelin tumman punaista helmiäismetalliväriä...kukaan nähnyt livenä?
Omistais sitten samalla jotain skylinestäkin, onhan toi nelivetoelektroniikka suoraan skylinesta lainattu. :))
Saas nährä kuin äijän käy!
Kyseessä siis X-trail 2.5 sport automaatti, aluksi olin ostattelemassa manuaalia, mutta auton olisi saanut vasta elokuussa!!!
Kärryä on kuulemma mennyt ihan tajuttomasti. Tuon automaatin saisi jo toukokuussa. Ovat itse asiassa matkalla tänne päin.
Mitäs muuten tykkäätte väristä, hopea on ehkä turhan tylsä, ajattelin tumman punaista helmiäismetalliväriä...kukaan nähnyt livenä?
Omistais sitten samalla jotain skylinestäkin, onhan toi nelivetoelektroniikka suoraan skylinesta lainattu. :))
Saas nährä kuin äijän käy!
Vastaukset 8
Vanhimmat
..että joskus X-Trail on käynyt mielessä, tosin diesel-versiona, bensakoneet kun syövät aika tuhdisti bensaa liikuttaessaan raskasta ja kulmikasta nelivetoa (varsinkin automaattina!).
Vilkaisu pankkitilille lopetti nopeasti mielenkiinnon - katteeks käy!!
Se punainen on mielestäni hyvä väri - vähän "pyöristää" muotoja.
Mites toi dieselvero nykyisin määräytyy? Oliko se painon mukaan vai miten?
Elikkä jos toi kärry painaa 1540 kiloa, niin paljonko sen vero olisi? KIITOS!
Ton kulutuksen suhteen en olisi niin huolissani, ainakin jos vertaa ton primeran kulutuksiin. Viime aikoina kulutus on pyörinyt yli 10, ajoit sitten miten hyvänsä... :(
EI kannata kadehtia :) Otan ton kärryn osamaksulla, jo senkin takia, että ovat noi vakuutukset suhteessa aivan hävettävän halpoja, 58 euroa/kk ja ei tipu bonukset vaikka mälläisi joka päivä.
Vielä kun rahoituskorko on 3,9%, niin miksei?
Nykyään nimikkeellä käyttövoimavero, 6,7 senttiä/päivä jokaiselta alkavalta KOKONAISMASSAN 100 kilolta. X-Trail dieselin kokonaismassa on 2050 kg, joten : 6,7 snt x 21 =
1,41 eur /pvä , siis reilu 500 eur/v. 2,5 litran X-Trail automaatin yhdistetty EU-kulutus on 12,8 l/100, dieselmallin (manuaali) 9,2 l/100 km.
Siitä voit laskea kannattavuutta huomioiden polttoaineiden hinnaneron ja oman ajomääräsi /v. Autojen hinnat ovat lähellä toisiaan.
Kiire teki tepposet: kulutuslukemat olivat kaupunkikulutuksia; EU yhdistetty kulutus on : 9,7/7,2 (2,5 aut/2,2 dCi)
luppana kiisselissä noin 400e/vuosi.Luokiteellanko x-trail maasturiksi?sittenhän siinä on aika kova dieselvero,luppanan paino noin 1250kg.
Etsiessäni tietoa diesel-mallista, törmäsin siihen, että käyttäjät valittivat koneen savuttavan voimakkaasti. Välillä sinistä ja välillä mustaa savua???
Ongelmaa on kuulemma suuttimissa, joillakin oli myös koneesta vuotanut öljyä.
Joka tapauksessa olivat ihastuneet koneen hienoon vääntöön, 314 Nm.
Täytyy kysyä vielä tohon vaihtoa ihan mielenkiinnosta.
Saman dieselin saa myös Primeran ja Almeran keulalle, liekö niissäkin sitten savutusongelmia? En ole kuullut moisesta, toisaalta en ole aktiivisesti aihetta seurannutkaan. Jos kysyt tarjousta dieseliinkin,kysy samalla sen käyttövoimaveron määrä - laskelmani tein sekalaisia lähteitä hyödyntäen.
...minua suuresti. Kyllähän tuo automaattiloota on ison auton perään unelma, vielä kun tuon dieselin sais tuolla automaatilla niin olisin jo varmaan tehnyt kaupat... =)
Onnea tinkaukselle, kerro miten kävi!