Nyt riittää vuokralaisten

kanssa pelleily.

Ostin Turun keskustasta muutama vuosi sitten sijoituskaksion.
Ensimmäinen vuokralainen oli tuttava, hyvä, mutta muutti pois kun
opiskelu loppui.

Seuraava oli puolitoista vuotta, viimeiseen puoleen vuoteen ei maksanut
vuokraa, eikä niitä ole saatu vieläkään perittyä. Jätti kämppään
roskalavakuormallisen romuja ja jätteitä minun siivottavakseni
ja jääkaappiin oli mädäntynyt usea kilo erilaisia ruokia.

Seuraavalla oli pari isoa koiraa vaikka sopimusta tehtäessä sanoi ettei
ole eikä ota lemmikkejä.
Homma loppui siihen, kun toinen koira laittoi lieden päälle, Kämppä kärsi
pahoja savuvahinkoja ja melkein uusi liesi tuhoutui.
Koirien hätäpa*kaakin oli kämppä täynnä joka levisi palomiesten saappaissa
kivasti ynpäriinsä.
Mitään korvauksia vuokralaiselta ei saanut tuhansien eurojen remonttiin.

Nyt minulle riitti.
Mielelläni antaisin kodin kohtuuhinnalla jos tietäisin että vuokralainen olisi
ihmisiksi.
Mutta ei sellaisia ihmisiä taida enää olla olemassakaan

Nyt kun asunto on kunnossa remontin jäljiltä se menee myyntiin,
vuokratuloista kun ei tule tuottoa oikein ollenkaan kun vuokralaisten
jäljiltä joutuu aina tekemään ison remontin.

Emme me pienvuokranantajat oel mitään himoriistäjiä kuten
viimeinen vuokralainen minua nimitti; kyllä yhden asunnon
vuokraaminen rahallisessa mielessä on lähinnä hyväntekeväisyyttä
joka minun kohdallani loppui nyt.

9

557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuokra

      juttu,vahinko että asunto Turussa,minusta olisit saanut siistin vuokralaisen,pitempi aikaisen,varman maksajan....

      • omassa asuva

        Parempi pitää mökki tyhjänä, niin pysyy kunnossa ja saa sen myytyä. Remonttitaitoiset vuokralaiset, huoh... hyvätapaiset lemmikit?? pehmoleluja?? meillä on koiria ja on ollut kissojakin. Tiedetään eläimet. Raha-asiansa hoitavat ostavat oman asunnon ja muilla on vaikeuksia maksaa vuokraa. Tämä on meidän kokemus lähipiiristä.


      • kanssa pelleily.
        omassa asuva kirjoitti:

        Parempi pitää mökki tyhjänä, niin pysyy kunnossa ja saa sen myytyä. Remonttitaitoiset vuokralaiset, huoh... hyvätapaiset lemmikit?? pehmoleluja?? meillä on koiria ja on ollut kissojakin. Tiedetään eläimet. Raha-asiansa hoitavat ostavat oman asunnon ja muilla on vaikeuksia maksaa vuokraa. Tämä on meidän kokemus lähipiiristä.

        tasan siihen asti kunnes on myyty.
        Sen olen kantapään kautta oppinut :-(


    • kuitti

      ei pidä yleistää ei kaikkoo tollasii on teissäkin kyll oo hurraamist tesimerkiksi tein täydellisen remontin asuntoon joka piti tulla meille omistaja tuli katto ja kehui et oot tehny todellakin hyvää jälkeä muutaman päivän päästä tuli puhelu etti asunto olekkaan enään vuokralla kysyin syytä niin tuli vastaus ettei oo tilivelvollinen kysyin kuka korvaa rempan siihen hän se tyssäss tuskin tarttee kertoo omaa tyhmyyttäni

      • Der Lurk

        ja varkaita on jonkun verran, luulisin että 99% tapauksista vuokralainen on pannut asunnon "remonttiin" ennen kuin on saanut lähteä. Eli yleistys on väärin, kaikki läskit eivät ole rehellisiä, eikä kaikki vuokralaiset myöskään.


      • kaikkia sitä riittää

        Kyllä tuossa tilanteessa pitää sanoa tiukasti vuokraisännälle että tapetit lähtee mukaan, jos raha ei liikahda.


    • Tuli sellainen mieleen, että onko vuokranantajlla tapana kysyä edellisen vuokra-asunnon omistajantaholta suosittelijaa vuokralaiselle?

      Se, että on edellisessäkin asunnossa asunut siististä, olisi vuoralaisillekin hyvä valtti.

      Jos taasen edellinen vuokranantaja kertoo samaa tarinaa kuin alkuperäinen, niin eipä kannata vuokrata...

    • jiipeekoo

      vuokraavat yhtä asuntoa ja he ovat vaatineet vuokralaisilta takaajan joka maksaa sitten rästivuokrat ja vahingot.
      Yksi pariskunta yritti jättää vuokrat maksamatta, mutta kun heitä muistutettiin että no sitten pappa betalar ja löytyihän sitä rahaa.

    • hyvä vuokralainen

      hyviäkin vuokralaisia on... Itsellä pieni lapsi, koira ja 2 kissaa, emmekä ole missään tehneet tuhojamme. Tämä huusholli rempattiin kauttaaltaan, kun oli aivan kauhea ennen, ja tästä kun lapsi vähän kasvaa ja alan töihin palata, niin aletaan säästämään sukanvarteen ja ostetaan jossain vaiheessa oma... Mutta tarkoitus on asua tässä seuraavan 5 vuotta.

      Vastedes pyydä vuokralaiselta tämän edellisen vuokranantajan nimeä ja yhteystieoja. Näin saat soitettua ja varmistettua millainen vuokralainen on. Myös luottotiedot pääset pyytämään. Isälleni kävi jopa vuokranvälitystoimisto lukaalin kautta niin huono tsäkä, että otti vuokralaisen, joka rikkoi vähän paikkoja ja jätti viimisen 3 kuukautta maksamatta, mutta enää ei ko. hlö ole varmaan lukaalin asiakkaina... Voit myös pyytää, että vuokrasopimus tehdään vuokralaisen sen aikaisessa huushollissa, jotta saat tsekattua moisen paikan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      153
      2617
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      197
      1890
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      70
      1667
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1628
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1351
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      1031
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1020
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      999
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      190
      924
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      901
    Aihe