Mitä ootte mieltä siitä, että Iltalehti kirjottaa Walther P 22 Target -pienoispistoolista seuraavaa:
"Kauhajoki-oikeudenkäynnissä keskiviikkona kuullut aseasiantuntijat luonnehtivat Matti Saaren puoliautomaattipistoolia tulivoimaiseksi aseeksi, joka on tarkoitettu lähinnä viranomaiskäyttöön."
"Oikeudenkäynnissä todistajana kuullun asiantuntijan mukaan Walther P 22 Target -puoliautomaattipistooli on sarjatuliase, joka ei sovi kovinkaan hyvin kilpa-ammuntaan."
Tässä sivu: http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009120910750312_uu.shtml
"Walther P 22 Target -puoliautomaattipistooli on sarjatuliase"
4
936
Vastaukset
- medimyllytys on out
>> aseasiantuntijat luonnehtivat Matti Saaren puoliautomaattipistoolia tulivoimaiseksi aseeksi, joka on tarkoitettu lähinnä viranomaiskäyttöön
Kyllä sellainen itselaatava pienoispistooli on tarkoitettu ihan tavalliseen harrastuskäyttöön. Eipä ole tuota poliisin vyöllä näkynyt. - aseasiantuntijako?
No sarjatuliasehan se ei tietenkään ole, mutta väite 'ei sovi kovinkaan hyvin kilpa-ammuntaan' on totta. Eihän sitä ole kaikkeen mahdolliseen kilpa-ammuntaan tarkoitettukaan. Lajejakin on monenlaisia. Esim. 50 metrin vapaapistoolina tuo olisi varmaan aika onneton. Silti se voi soveltua jonkinlaisen ampumaharrasteen toteuttamiseen oikein hyvinkin. Kaikki ammuntaharrastus ei ole kilpailua, eikä edes kaikki kilpailu ole kilpailua huipputasolla.
Mitenköhän tuo suuri 'tulivoimaisuus' on perusteltu? Liian monta patruunaako mahtuu lippaaseen? Itselataava toimintatapa on pistooleissa aivan normaalia ja kaliiperi on joskeenkin pienin mahdollinen. - 24
Jos nuo päivälehtien lausunnot pitävät paikkansa, niin niiden antajalla ei ole minkäänlaista asiantuntemusta.
- Tadzio de Santis
Tarinahan ehti jo lehden verkkosivuilla muuttua. On vain iltalehdellä niin kova kiire lykätä "uutisiaan" nettiin ettei ehdi kuuntelemaan "asiantuntijan" lausettakaan loppuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4958612Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1205882Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2844888Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584645Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s724179Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1623958SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723788- 901731
- 991292
- 47899