Siis miten se taas onkaan:
Käsittääkseni työnantaja ei voi veloittaa ateriasta, jos joudut hätäisesti rääppimään tuntea seisseitä jämiä ilman mahdollisuutta, että olisi edes syönyt itsesi kylläiseksi. Tässä tapauksessa jämät päätyivät roskiin.
Muistaakseni työnantajan on em. veloitustapauksessa järjestettävä ruokailu erikseen. Ei siis ruoasta, joka on asiakkaalta veloitettu ja päätyy roskiin joka tapauksessa tunteja seisseenä ja kaikkien rääppimisen jälkeen.
Valaiskoon se, joka tuntee tämän asian paremmin. Esim faktaa TES:sta tms. Yritin etsiä kyseistä kohtaa, mutta en löytänyt.
Kiitos!
Ateriaveloituksesta
1
605
Vastaukset
- tes-faktaa
TES 6 § Jos päivittäinen yhdenjaksoinen työaika ylittää kuusi tuntia, työntekijälle on annettava vähintään puolen tunnin lepoaika tai työrytmi huomioiden tilaisuus riittävän pitkään taukoon työn aikana aterioimista varten, joko erityisessä henkilökunnan ruokailuhuoneessa tai muussa sopivassa ravintolan osassa.
Lepoaikaa ei lasketa työajaksi, jos työntekijä saa vapaasti poistua työpaikalta.
Jos työ on yhtäjaksoista paikallaoloa vaativaa tai yhtäjaksoisesti kuormittavaa, työn lomaan on järjestettävä mahdollisuus tarvittaessa sellaisiin taukoihin, jotka sallivat lyhytaikaisen poistumisen työpisteestä.
TES 41 § Työpaikka-aterian raha-arvo määräytyy verohallinnon vahvistaman luontoisetujen ennakonpidätysarvon mukaan. Raha-arvo peritään työntekijän nettopalkasta, ellei paikallisesti toisin sovita.
Aterioiden raha-arvo peritään seuraavasti:
• raha-arvo pidätetään palkanmaksukausittain työntekijän kokonaispalkasta, josta on vähennetty vero tai
• työntekijä suorittaa raha-arvon mukaisen summan käteisenä tai
• työnantaja myy työntekijälle raha-arvon mukaisella hinnalla ateriakuponkeja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 144383
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831662Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2641498Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä731475Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2401359Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121140Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341090Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041079- 931034
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi651003