Ostaisitko itse hd-mieheltä talon?

Kävin eilen juttusilla erään taloedustajan kanssa tontillani.

Paikalle pärähtää tylyn näköinen hd-mies, pistää naamansa virneeseen: olen se ja se terve. Siinä vaiheessa alkoi vähän kummastuttaa, miehellä on vanha intin mantteli päällä ja harmaa pipo päässä. Tämäkö on se mies jolta talon ostan?

Lopulta tuntui että tämä herra tietää jotain taloistakin mutta jäi vaan kaivelemaan tuo ulkonäkö vaikka käytös oli asiallista. Jäi sen verran mietityttämään ettei puheesta jäänyt päähän kuin murto-osa.

Iltaa istuessani tässä ajattelin kysäistä että kuinka paljon vaikuttaa ostopäätöksiinne jos myyjä on ns. erikoisen näköinen?
162670
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Tarvitaan tietoa minkä merkkistä taloa olet ostamassa, ei sitä myyjän parran mukaan voi ainakaan ulkopuolinen arvioida.

Muutenkin ostat talopakettia hieman oudolla tavalla, katsoitteko sillä silmällä minkä puun juurelle se talo sitten sijoitetaan?

Yleensä ei talokauppiaita tontille edes päästetä, asiat sovitaan jossain muualla.

Äänestä
  • ensimmäiset n. 10 sek. on aika , jolloin luodaan käsitys " vastapuolesta " . Saatu kuva ei ole aina tietystikään oikea , mutta on vaikea muuttaa . Se on varmaan sitä henkilökemiaa , vai mitä se on ?

    Äänestä

naisia tunnen eli kymmeniä. Itseasiassa et juuri luotettavammalta taholta voisi noin isoa hankintaa tehdä. Minkä lupaavat pitäävät, tosin odottavat myös että sinä pidät sanasi ja lupauksesi, siis jos meinaat ketkuilla ja keplotella, osta talosi "krakumieheltä".

Äänestä
  • Mulla on kanssa kokemuksia HD kavereista (asuu naapurissa) ja olen samaa mieltä "Joicu":n kanssa.

    Äänestä

Käsittääkseni olet ostamassa taloa, eihän se myyjä siihen kauppaan mukana tule! Eikä osallistu tod.näk. edes talon pystytykseen?

Ikävää, että olet keskittynyt talonrakentamisen kannalta epäolennaiseen (=myyjän ulkonäkö) myyjän kertoessa ehkä kovinkin tärkeitä asioita talon rakentamisesta. Nythän et voi arvostella myyjän ammattitaitoa tai tietämystä, kun mieleen on jäänyt vain intin manttelit ja pipot.

Äänestä

Hei ennakkoluuloinen !!!

miksi olet niin pinnallinen.
onko talon edustajista ja myyjistä olemassa jonkun näköinen ulkomuoto visio tai kriteeri, yritähän ymmärtää että myös heillä saattaa tämän työn lisäksi olla yksityinenkin elämä joka ei välttämättä vastaa perinteistä samettihousuja tai suomi verkkareissa kulkevaa suomalaista miestä.
ei ihmisten ulkonäön pitäisi vaikuttaa hankintoihin.vaan tieto taito ym....

Äänestä
  • " ei ihmisten ulkonäön pitäisi vaikuttaa hankintoihin.vaan tieto taito ym.... "

    Mutta kun se vaan vaikuttaa , useimmille ...

    Äänestä

ole merkitystä, onko myyjä pappi, vaiko HD mies. Jos suusta tulee asiaa, kaikki on hyvin. Minulla on talonrakennuksella ponnaripäinen sähkäri ja todellinen ammattimies, muuta en voi sanoa.

Äänestä

Joka aikoinaan myi talopakettejakin totesi, että mitä komammalla autolla ja hienommilla kamppeilla myyjä on liikkeellä sitä velkasempi. Eli myyjä, joka tuntee ja tietää asiansa hän osoittaa sen muuten kun pröystäilemällä.

Äänestä

Ensi vaikutelma antaa tietty jonkun kuvan itselle, mutta ehkä kannattaa pitää mieli avoinna ja kuunnella mitä toisella on kerrottavaa. Jos jutut on asiaa, niin miksei voisi ostaa tämmöiseltä kaverilta.

Hihasta vedetty arvaus, että kyseessä oli Arkki-talojen myyjä?
Jos osui oikeaan, niin itse olin jo lähes tekemässä kauppoja heidän kanssaan, kunnes kuvaan tuli siistimmän näköinen kaveri saman talomerkin takaa ja muutti suunnitelmamme täysin.
Olen aiemminkin kirjoittanut tekstin tänne heidän toiminnastaan, joka päätti meidän yhteistyön kuin seinään.

Äänestä
  • millä otsikolla kirjoitit viimeksi haluisin tietää kokemuksistasi

    Äänestä

  • kiinnostunut kirjoitti:

    millä otsikolla kirjoitit viimeksi haluisin tietää kokemuksistasi

    26.2. on Tarkka Sentti nimimerkillä joku aloittanut säikeen otsikolla "onko paha?".
    Sieltä löytyy seasta minunkin vuodatukseni.

    Äänestä

Hd-mies tai ei, häneltä tuli ostettua paketti. Palvelu oli asiallista ja asiantuntevaa. Ja jopa tuote oli hyvä, ei moittimista. Eikä se mikään tylyn näköinen ole, päinvastoin.

Tuollainen lokerointi on valitettavasti aika yleistä. Mutta jos todella haluaa talon, sillä ei pitäisi olla minkäänlaista merkitystä vaikka talomyyjä olisi marsilainen.

Voisit ottaa pääsi pois sieltä ja keskittyä muuhun kuin ihmisten arvosteluun. Häpeä.

Äänestä

tuollaisia myyjiä tarvittaisiin enemmän,jotka py-
syvät prätkän satulassa ilman fanipaitaa ja pikku-
housun suojia.
meillähän talomyyjät ja kiinteistövälittäjät aja-
vat parrankin kolme kertaa päivässä,vaikka parta
ei edes kasva.
pieni opetus :mitä parempi puku päällä,sitä
suurempi huijari.että näin ,jos tarkastelet elämän
roolileikkejä.

Äänestä

Mieti mitä olet ostamassa ja mitä myyjä on oikeasti myymässä, prätkääkö? Kannattaisi ehkä testata se liituraita-leo-myyjäkin..jos pahasti puhuvat ristiin, niin ei hommasta ainakaan heidän osaltaan valmista tule.

Äänestä

vaan joku surkea kortiton mopolla liikkuja..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ennakkoluuloinen kirjoitti:

Kävin eilen juttusilla erään taloedustajan kanssa tontillani.

Paikalle pärähtää tylyn näköinen hd-mies, pistää naamansa virneeseen: olen se ja se terve. Siinä vaiheessa alkoi vähän kummastuttaa, miehellä on vanha intin mantteli päällä ja harmaa pipo päässä. Tämäkö on se mies jolta talon ostan?

Lopulta tuntui että tämä herra tietää jotain taloistakin mutta jäi vaan kaivelemaan tuo ulkonäkö vaikka käytös oli asiallista. Jäi sen verran mietityttämään ettei puheesta jäänyt päähän kuin murto-osa.

Iltaa istuessani tässä ajattelin kysäistä että kuinka paljon vaikuttaa ostopäätöksiinne jos myyjä on ns. erikoisen näköinen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu